Постанова № 59315143, 25.07.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
808/1685/16
Номер документу
59315143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2016 року 12год.30хв.Справа № 808/1685/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Верба В.В.,

відповідача: представник Прокоф'єв С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів"

до Запорізької митниці ДФС

про визнання протиправними та скасування рішень № КТ-112030000-0004-2016, № КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016р., карток відмови в прийнятті митних декларацій №№112030000/2016/00063, 112030000/2016/00064 від 15.04.2016р.,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Запорізький завод феросплавів" (далі - позивач або ПАТ "ЗФЗ") звернулось з адміністративним позовом до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень про визначення коду товару №КТ-112030000-0004-2016, №КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016; визнання протиправними та скасування карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112030000/2016/00063, №112030000/2016/00064 від 15.04.2016.

Позивач зазначає, що провідним хімічним елементом товару "Феросиліцій марки ФС70" є кремній, масова частка якого у заявленому до декларування товарі складає 71,00%, а відтак, вказаний товар повинен декларуватися за кодом УКТЗЕД 7202210000 "Феросиліцій з масовою часткою кремнію понад 55%". Представник позивача просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просить у його задоволенні відмовити. Зазначає, відповідно до Додаткових пояснень до товарних категорій 7202 21 00 - 7202 29 90, феросиліцій має блискучий сірий злам і відзначається крихкістю. Постачаються різні види феросиліцію, які містять за масою від 10 до майже 96 % кремнію з низьким вмістом вуглецю (0,1 - 0,2 %). Відповідно до сертифікатів якості, наданих до митного оформлення, товар "Феросиліцій ФС70" містить вуглецю 0,26 %, а відтак не може класифікуватися у товарній під категорії 7202210000 УКТЗЕД, але враховуючи хімічний склад та фізичні властивості, відноситься до феросплаву у розумінні Примітки 1 (с) до групи 72 УКТ ЗЕД. Представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що 24.02.2014 між позивачем (продавець) та LITORENIA TRADING LTD, Вест-Індія (покупець) укладено Контракт купівлі-продажу № 14.06, відповідно до умов якого поставлявся товар: феросплави, відповідно до хімічного гранулометричного складу, який наведено в Додатку №1, який є невід'ємною частиною Контракту.

Доповненням № 10 від 23.02.2016 Контракт доповнено додатком № 5 від 23.03.2016, згідно якого найменування товару визначено як Феросиліцій ФС70 (код УКТЗЕД 7202210000) наступного хімічного складу: Mn 0,50% max, Si 71,00% min, C 0,30% max, S 0,04% max, P 0,04% max, Al 2,00% max за умовами поставки DAF залізнична станція українського кордону відповідно до правил міжнародної торгівлі ІНКОТЕРМС 2000 зі строком поставки березень-квітень 2016 року (а.с.36).

Доповненням № 33 від 28.03.2016 Контракт доповнено додатком № 26 від 28.03.2016, згідно якого найменування товару визначено як Феросиліцій ФС70 (код УКТЗЕД 7202210000) наступного хімічного складу: Mn 0,50% max, Si 71,00% min, C 0,30% max, S 0,04% max, P 0,04% max, Al 2,00% max за умовами поставки DAF залізнична станція українського кордону відповідно до правил міжнародної торгівлі ІНКОТЕРМС 2000 зі строком поставки квітень-травень 2016 року (а.с.37).

На виконання приписів ст. 53 Митного кодексу України (далі - МК України) до митного поста "Запоріжсталь" Запорізької митниці представником декларанта було подано митні декларації від 14.04.2016 № 112030000/2016/004916 та №112030000/2016/004917 та додані до них документи з метою здійснення митного контролю та митного оформлення товару "Феросиліцій марки ФС 70" в режимі ЕК10АА.

В ході митного оформлення товару за ВМД №112030000/2016/004916 було видано Рішення про визначення коду товару № КТ-112030000/0004-2016 від 15.04.2016, згідно якого було змінено визначений декларантом у графі 33 код товару УКТЗЕД з 7202210000 (феросиліцій з масовою часткою кремнію понад 55%) на 7202998000 (феросплав інший).

В ході митного оформлення товару за ВМД №112030000/2016/004917 було видано Рішення про визначення коду товару № КТ-112030000/0005-2016 від 15.04.2016, згідно якого було змінено визначений декларантом у графі 33 код товару УКТЗЕД з 7202210000 (феросиліцій з масовою часткою кремнію понад 55%) на 7202998000 (феросплав інший).

Зміна коду товару стало підставою для видання митним органом карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112030000/2016/00063, №112030000/2016/00064 від 15.04.2016.

Позивач, не погоджуючись з вказаними рішеннями про визначення коду товару та картками відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, звернувся до суду з даним позовом.

Як передбачено пунктом 24 частини 1 статті 4 МК України, митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 67 МК України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД (частина 1 статті 69 МК України).

Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД (частина 2 статті 69 МК України).

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 МК України).

Відповідно до частини 7 статті 69 МК України, рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер (частина 8 статті 69 Митного кодексу України).

За приписами статті 69 МК України, відповідач наділений повноваженнями на здійснення контролю правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

У пункті 2 "Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", затвердженого 21.05.2012 постановою Кабінету Міністрів України №428, зазначено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.

Як зазначено у пункті 3 "Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

Наказом ДФС України від 09.06.2015 № 401 затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

У вказаних Поясненнях наведені основні правила інтерпретації класифікації товарів. Правило 2 визначає, що а) будь-яке посилання у найменуванні товарної позиції на будь-який товар стосується також некомплектних чи незавершених товарів, за умови, що вони мають основні характеристики комплектних чи завершених товарів. Це Правило застосовується при посиланні на комплектний чи завершений товар (чи такий, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим Правилом), поданий незібраним чи розібраним;

б) будь-яке посилання у найменуванні товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполучень цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товари, які повністю або частково складаються з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товарів, які складаються більше ніж з одного матеріалу чи речовини, проводиться відповідно до Правила 3.

Відповідно до Правила 3, у разі коли згідно з Правилом 2 б) або з будь-яких інших причин товари на перший погляд можна віднести до двох або більше товарних позицій, класифікація таких товарів проводиться таким чином:

а) перевага надається тій товарній позиції, яка більш конкретно описує товар у порівнянні з найменуваннями товарних позицій, що дають більш загальний опис. Однак, коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, які входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише до окремих частин товарів, що надходять у продаж у наборі, призначеному для роздрібної торгівлі, тоді ці товарні позиції розглядаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо одна з них має повніший або більш точний опис товару;

б) суміші, багатокомпонентні вироби, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, і товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може проводитися відповідно до Правила 3 а), класифікуються відповідно до матеріалу чи складових, які визначають основний характер цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

в) товари, класифікацію яких не можна провести відповідно до Правила 3 а) або 3 б), класифікуються у товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед товарних позицій, які розглядаються.

Відповідно до Примітки 5 до Розділу ХV (група 72) Примітки 1 (с) Закону України "Про Митний тариф України" (у редакції чинній на час митного оформлення) "феросплави" - сплави у формі чушок, болванок, кусків або інших первинних форм, одержані внаслідок безперервного лиття, а також у гранулах чи порошках, агломерованих або неагломерованих, що використовуються як добавки у виробництві інших сплавів або як розкислювачі, десульфуранти чи для аналогічних цілей у чорній металургії і, як правило, не придатні для кування, з масовою часткою заліза 4 % або більше та масовою часткою одного чи кількох елементів у таких пропорціях: хрому понад 10 %; марганцю понад 30 %; фосфору понад 3 %; кремнію понад 8 %; з масовою часткою інших елементів у цілому, за винятком вуглецю, понад 10 %, при цьому вміст міді не повинен перевищувати 10 %.

Примітка 2 до товарних підпозицій групи 72 Розділу ХV Закону України "Про Митний тариф України" визначає, що під час класифікації феросплавів у товарній позиції 7202 слід додержуватися такого правила: феросплав розглядається як бінарний сплав і включається до відповідної підкатегорії (коли вона існує), якщо тільки вміст за масою одного з легуючих елементів сплаву перевищує мінімальний вміст за масою, зазначений у примітці 1 (c) до цієї групи; аналогічно він вважається відповідно потрійним або четвертним, якщо вміст за масою двох або трьох легованих елементів сплаву більше ніж мінімальний вміст за масою, зазначений у згаданій вище примітці. У разі застосування цього правила до "інших елементів", зазначених у примітці 1(c), вміст за масою кожного елемента повинен перевищувати 10 %.

Аналогічні норми містяться і в Поясненнях до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пояснень до товарної позиції 7202, феросплави визначені в Примітці 1 (c) до цієї групи. До основних різновидів феросплавів відносяться такі: феромарганець; феросиліцій; феросилікомарганець; ферохром; феросилікохром; феронікель; феромолібден; феровольфрам і феросиліковольфрам; феротитан і феросилікотитан; ферованадій; фероніобій; феросилікомагній і феросилікокальцій.

Додаткові пояснення до товарної позиції 7202 визначають, що примітка 1 (c) до цієї групи визначає "феросплави", встановлюючи, зокрема, граничні рівні вмісту кольорових легуючих елементів і елементного заліза.

Щодо класифікації феросплавів у підпозиціях товарної позиції 7202 дивись Примітку 2 до підпозицій до цієї групи.

Якщо феросплави, що містять 2, 3 або 4 елементи, конкретно не названі, то вони класифікуються у товарній категорії 7202 99 80.

Додаткові пояснення до товарних категорій 7202 21 00 - 7202 29 90 визначають, що феросиліцій має блискучий сірий злам і відзначається крихкістю. Постачаються різні види феросиліцію, які містять за масою від 10 до майже 96 % кремнію з низьким вмістом вуглецю (0,1 - 0,2 %). Тобто, визначальними ознаками феросиліцію є високий вміст кремнію (до 96%) та низький вміст вуглецю. При цьому, на переконання суду, вміст вуглецю 0,26 % не може слугувати єдиною підставою для не віднесення феросиліцію до товарної категорії 7202 99 80, оскільки вміст за масою одного з легуючих елементів сплаву (в даному випадку - кремнію) перевищує мінімальний вміст за масою, зазначений у примітці 1 (c) до групи 72; жоден з інших елементів сплаву не є більшим, ніж мінімальний вміст за масою, зазначений у згаданій вище примітці.

Крім того, в Додаткових поясненнях до товарної категорії 7202 99 80 визначено, що ця товарна категорія включає феросилікокальцій, феромарганотитан, феросиліконікель, феросилікоалюмінокальцій, фероалюміній, феросилікоалюміній і феросилікомарганоалюміній. Тобто, феросиліцій не відноситься до товарної категорії 7202 99 80.

Також слід зазначити, що товарна підкатегорія 7202 21 00 00 (феросиліцій з масовою часткою кремнію понад 55%) більш конкретно описує товар, ніж товарна підкатегорія 7202 99 80 00 (феросплав інший).

За наведених обставин суд дійшов висновку, що рішення відповідача про визначення кодів товару №КТ-112030000-0004-2016, №КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112030000/2016/00063, №112030000/2016/00064 від 15.04.2016 слід визнати протиправними та скасувати.

Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення про визначення коду товару №КТ-112030000-0004-2016, №КТ-112030000-0005-2016 від 15.04.2016р.

Визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112030000/2016/00063, №112030000/2016/00064 від 15.04.2016р.

Присудити на користь позивача Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" (код ЄДРПОУ 00186542) судові витрати у розмірі 5512,00 грн. (п'ять тисяч п'ятсот дванадцять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39477764).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Дуляницька