Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2016 р. Справа № 805/1196/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозберігаючі технології 2010» до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
29 квітня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначив, що Наказом Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року у справі №908/1631/15-г стягнуто з КП «Компанія «Вода Донбасу» на користь ТОВ «Енергозберігаючі технології 2010» заборгованість, яка складається із основного боргу, пені, інфляційного збільшення заборгованості, судового збору. Станом на 13.04.2016 року кошти з рахунку боржника не списувались, а Наказ Господарського суду Запорізької області залишається не виконаним. Водночас, органом Казначейства під час існування безспірного списання коштів здійснювалось проведення платежів по незахищеним статтям. Просив визнати дії Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області щодо проведення платежів КП “Компанія “Вода Донбасу” за незахищеними видатками у період знаходження Наказу Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року №908/1631/15-г на безспірному списанні в органі казначейства протиправними; зобов’язати відповідача, на період виконання вимоги органу казначейства, до повного безспірного списання коштів з реєстраційних рахунків КП “Компанія “Вода Донбасу” на користь позивача не проводити платежі за платіжними дорученнями КП “Компанія “Вода Донбасу”, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.
Представник позивача до суду з’явився, через відділ діловодства надав заяву про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача до суду з’явився, через відділ діловодства суду надав заперечення в якому зазначив, що органом казначейства дотримані приписи Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845. Просить відмовити у задоволені позовних вимог, справу розглянути без його участі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергозберігаючі технології 2010» (код ЄДРПОУ 37100186, 01133, м.Київ, пров. Лабораторний, будинок 1, кімната 242) зареєстроване у якості юридичної особи 23.04.2010 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.
Судом встановлено, що Наказом Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року у справі №908/1631/15-г стягнуто з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозберігаючі технології 2010» 332000,40 грн. основного боргу, 1000,00 грн. – пені, 95418,8 грн. – інфляційного збільшення заборгованості, 11515,41 грн. – 3% річних та 9290,80 грн. судового збору.
12 червня 2015 року позивач звернувся до Головного управління ДКСУ у Донецькій області із заявою №217 про стягнення коштів з боржника, в якій просив прийняти на примусове виконання Наказ Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року у справі №908/1631/15-г про стягнення з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь ТОВ «Енергозберігаючі технології 2010» заборгованості у розмірі 449225,29 грн.
16 листопада 2015 року Головне управління ДКСУ у Донецькій області листом №09.3-08/2951 повідомив ТОВ «Енергозберігаючі технології 2010» про стан виконання наказу, в яком зазначив, що по визначеному рахунку, з якого треба здійснити безспірне списання коштів, відкладено безспірне списання коштів та здійснюється проведення платежів КП «Компанія «Вода Донбасу» лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України, незахищені видатки за визначеним рахунком не проводяться.
19 лютого 2016 року Державна казначейська служба України листом №5-08/899-3003 повідомила ТОВ «Енергозберігаючі технології 2010» про те, що відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 органом Казначейства надіслано запит на адресу КП «Компанія «Вода Донбасу» про встановлення рахунків, з яких необхідно проводити безспірне списання коштів. В ході перевірки органом Казначейства встановлено, що за визначеними рахунками відсутні кошти для здійснення видатків на загальну суму 449225,29 грн. у зв’язку з цим на адресу боржника направлено вимогу про необхідність вжиття відповідних заходів.
При цьому, судом встановлено, що відповідачем здійснено проведення видатків за незахищеними статтями в період існування безспірного списання коштів, що підтверджується довідкою, про відкриті рахунки та касові видатки КП «Компанія «Вода Донбасу», наданою відповдачем, яка міститься в матеріалах справи. (а.с.61)
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45) (надалі - Порядок № 845).
Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно п. 26 Порядку № 845, безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Згідно абз.1 п.28 Порядку № 845 орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.
Пунктом 29 Порядку № 845 передбачено, що у разі недостатності поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства у робочий день, що настає після закінчення строку, зазначеного у пункті 28 цього Порядку, надсилає до боржника запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.
На період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку № 845, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України. (пункт 30 Порядку)
Згідно п.31 Порядку № 845 у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Якщо у боржника недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.
Боржник зобов’язаний протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органові Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ним з метою виконання судового рішення.
Зазначений строк може бути продовжений органом Казначейства за обґрунтованою заявою боржника до двох місяців.
Безспірне списання коштів з рахунків боржника здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань.
На період виконання вимоги орган Казначейства відкладає безспірне списання коштів та здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України.
Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.
Отже, зважаючи на те, що відповідач відклав безспірне списання коштів та здійснив проведення платежів з незахищених видатків, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області не дотримано вимог пункту 31 Порядку.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині визнання дії Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області щодо проведення платежів КП “Компанія “Вода Донбасу” за незахищеними видатками у період знаходження Наказу Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року №908/1631/15-г на безспірному списанні в органі казначейства протиправними.
Щодо вимоги зобов’язати відповідача, на період виконання вимоги, до повного безспірного списання коштів з реєстраційних рахунків КП “Компанія “Вода Донбасу” на користь позивача не проводити платежі за платіжними дорученнями КП “Компанія “Вода Донбасу”, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України суд зазначає наступне.
Згідно частині 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та iнтеpeciв фізичних ociб, прав та інтересів юридичних ociб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових i службових ociб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на ocнові законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій на період виконання вимоги до повного безспірного списання коштів на користь позивача не проводити платежі за платіжними дорученнями КП “Компанія “Вода Донбасу”, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України є безпідставними, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє тобто без наявності факту порушення прав позивача.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено..
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозберігаючі технології 2010» до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області щодо проведення платежів КП “Компанія “Вода Донбасу” за незахищеними видатками у період знаходження Наказу Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015 року №908/1631/15-г на безспірному списанні в органі казначейства протиправними.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозберігаючі технології 2010» (ідентифікаційний код 00191678) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.