ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2016 р. Справа № 804/1851/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБарановського Р. А. при секретаріДраготі С.А. за участю: представника позивача Тубольцевої О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" (далі - ТОВ "АТБ-торгстрой", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі -Дніпропетровська ОДПІ, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області №0009892203 від 19.11.2015 року .
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ "АТБ-торгстрой" вважає податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської ОДПІ від 19.11.2015 року №0009892203 протиправним, та таким, що підлягають скасуванню, оскільки договори оренди земельних ділянок є діючими до 2024 року, орендовані ділянки знаходяться на території Дніпропетровського району, позивач з дати укладення договорів оренди подає податкові декларації з орендної плати з юридичних осіб до відповідача та сплачує задекларовані зобов'язання відповідно до вимог чинного податкового законодавства України. Крім того, визначений для проведення перевірки період, а саме: з 01.09.2012р. по 31.12.2013р., раніше був охоплений під час попередніх перевірок ТОВ «АТБ-торгстрой».
Представник позивача, що прибув у судове засідання позов підтримав та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним в адміністративному позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, однак надав до суду письмові заперечення, з яких вбачається наступне.
Документальна позапланова невиїзна перевірка позивача проводилась на підставі наказу від 23.10.2015 року №247 та у відповідності до вимог чинного законодавства України. В ході перевірки податковим органом було встановлено порушення ТОВ «АТБ-торгстрой» пп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16 та пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим занижено суму орендної плати за землю з юридичних осіб за період жовтень 2012 року - грудень 2013 року в розмірі 22 316,88 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «АТБ-торгстрой» (код ЄДРПОУ 32010549) відповідачем проведена на підставі наказу від 23.10.2015 року № 247, направлення від 23.10.2015 року №18 та згіднопп. 78.1.1 та 78.1.4 п. 78 ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України.
Перевірка проводилась з 26.10.2015 року по 28.10.2015 року.
За результатами перевіркискладено акт від 04.11.2015 року № 153/22-05/32010549 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АТБ-торгстрой» (код ЄДРПОУ 32010549) з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо правильності нарахування і своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності розташовані на території Дніпропетровського району за період з 01.09.2012 р. по 31.12.2013 р.
В результатіперевіркивстановленопорушенняпп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 та пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за вересень 2012 року - грудень 2013 року на суму 25 292, 68 грн.
На підставі акту перевірки Дніпропетровської ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2015 року №0009892203, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за основним платежем на суму 22 316, 88 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 5579, 29 грн.
Не погодившись з висновкамиподаткового органу та винесенимрішенням, 07.12.2015 року ТОВ «АТБ-торгстрой» подало скаргу до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області. Рішенням Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 04.02.2016 року №618/10/04-36-10-07-09 залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 19.11.2015 року №0009892203, скарга без задоволення.
22.02.2016р. позивач подав скаргу до ДФС України на податкове повідомлення-рішення 19.11.2015р. №0009892203 та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги. Рішенням ДФС України від 02.03.2016р. №4584/6/99-99-10-01-02-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення 19.11.2015р. №0009892203 та рішення, прийняте за розглядом первинної скарги.
Судом встановлено, що Кіровською селищною радою (орендодавець) та ТОВ «АТБ-торгстрой» (орендар) було укладено договір оренди землі від 11.06.2004 року №3293, згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання (обслуговування магазину), яка знаходиться: Дніпропетровська область, смт. Кіровське, вул. Центральна, 39. Строк укладення договору 20 років. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 87 505,33 х 1,2 х 0,1 = 10 500 грн. в тому числі ПДВ 20% - 2100,13 грн.
Відповідно до п. 2 даного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2820 га, у тому числі землі не надані у власність або постійне користування (інші відкриті землі).
Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 87 505,33 грн.
Згідно п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до додаткової угоди до договору оренди від 11.06.2004 року №3293 змінено п. 9 договору оренди від 11.06.2004 року №3293 та викладено в такій редакції: річна орендна плата становить 85 831,32 грн. х 10% = 8 583, 13 грн.
Орендна плата вноситься орендарем без урахування ПДВ у грошовій формі щомісяця протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на р/р 33213812800081 в Управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу: 13050200, отримувач: відділення Державного казначейства України у Дніпропетровському районі, код ЄДРПОУ 24237480.
На момент укладення договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 85 831, 37 грн.
13.07.2004р. між Дніпропетровською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ «АТБ-торгстрой» (орендар) укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надає, орендатор приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва розподільного центру (розпорядження голови Дніпропетровської райдержадміністрації №344-р від 21.05.2004 р.). Строк дії договору 15 років.
Згідно п. 2 даного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,0740 га, у тому числі 10,0740 га - забудовані землі повітряного транспорту, за рахунок земель державного авіаційного підприємства «Агроавіадніпро».
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 95 902, 76 грн.
Так, відповідно до довідки Дніпропетровського районного відділу земельних ресурсів від 13.05.2004р. №1476 грошова оцінка становить 95 902, 76 грн.
Орендна плата вносить орендарем у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та 20% ПДВ: 95 902,76 х 1,2 х 0,1 = 11 508, 33 грн.
Згідно з поданими позивачем деклараціями, а саме:
- від 25.01.2012 р., сума нарахованої орендної плати за землю за 2012 рік складає -26 079, 11 грн.
- від 05.03.2013 р., сума нарахованої орендної плати за землю за 2013 рік складає -11 142, 40 грн.
Також позивачем до податкового органу було подано уточнюючий розрахунок від 05.03.2013 р., яким визначено суму нарахованої орендної плати за землю за 2013 рік складає -14 939,82 грн.
Згідно листа відділу Держкомзему у Дніпропетровському районі від 13.10.2015 р. нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Дніпропетровського району не проведена, нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01 січня 2012-2013 років становить 21 701, 35 грн.
На підставі викладеного відповідач дійшов висновку, що мінімальний розмір орендної плати за земельну ділянку, що надана в оренду позивачу за договором від 13.07.2004 р. у 2012-2013 роках становить: 10,0740 га х 21 701, 35 грн./га х 5% х 3 = 32 792, 91 грн. на рік, по 2732, 74 грн. в місяць (грудень - 2732, 77 грн.).
Так, на думку відповідача та у відповідності до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України сума орендної плати за перевіряємий період з 01.09.2012р. по 31.12.2013р. повинна бути задекларована позивачем за договорами оренди від 11.06.2004р. та від 13.07.2004р. в сумі 62 241, 19 грн.
Вирішуючиспір по суті, суд виходить із наступного.
Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс).
Законом, який регулює оподаткування землі є Податковий кодекс України.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються також Цивільним кодексом Українивід 16.01.2003 року №435-ІV (далі - Цивільний кодекс), Законом України від 06.10.1998 року №161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон №161), законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 206 Земельного кодексу встановлено, що використання землі в Україні є платним, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 1 Закону України №161 оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 21 Закону України №161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Статтею5 Закону України №161 передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Орендарями земельних ділянок можуть бути:
а) районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом;
б) сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом;
в) громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п. 14.1 ст. ПК України).
Згідно пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 269 ПК України передбачено, що платниками податку є:
власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
землекористувачі.
Відповідно до ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є:
земельніділянки, які перебувають у власності або користуванні;
земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки
Згідно п. 286.2 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, упорядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Для визначеннярозміруподатку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельнихділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції, що діяла до 01.04.2014 року) передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в жодному разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 2 грудня 2014 року №21-274а14, від 21 квітня 2015 року №21-131а15.
Таким чином, позивач сплачував орендну плату за земельні ділянки в розмірі, що перевищує трикратний розмір земельного податку, а саме 10% та 12%, а отже, твердження податкового органу по порушення вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України не підтверджені та не спростовані.
З огляду на викладене, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0009892203 від 19.11.2015р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39851937) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-торгстрой" (код ЄДРПОУ 32010549) судові витрати у розмірі 1378, 00 (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 13 червня 2016 року
Суддя Р.А. Барановський