ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.07.2016Справа №910/10622/16
За позовом Керівника Київської місцевої прокуратури №9 в інтересах держави в особі Київської міської ради;
до Публічного акціонерного товариства "Українська авіаційно-торгова компанія
"Авіапостач";
про внесення змін до договору.
Суддя Мандриченко О.В.
Представники:
Від прокуратури: Колодяжна А. В., посвідчення № 036177 від 04.11.2015 р.
Від позивача: Візір А. С., представник, довіреність № 225-КМР-1929 від 13.06.2016 р.;
Від відповідача: Попович В.О., директор, наказ № 7-К від 30.01.2013 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Керівник Київської місцевої прокуратури № 9 в інтересах держави в особі Київської міської ради у поданій до господарського суду позовній заяві просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001 року, укладеного між Київською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Українська авіаційно-торгова компанія "Авіапостач", що змінило своє найменування на Публічне акціонерне товариство "Українська авіаційно-торгова компанія "Авіапостач", зареєстрованого Київським міським управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 04.04.2002 року за № 72-6-00044, а саме викласти пункт 2.2. в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3% (три відсотка) від її нормативної грошової оцінки" , а також стягнути 1 378,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.06.2016 року порушено провадження у справі № 910/10622/16, розгляд справи призначено на 30.06.2016 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2016 року відкладено розгляд справи до 21.07.2016 р.
У судовому засіданні представник від прокуратури та від позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог прокурора не заперечував.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд-
ВСТАНОВИВ:
Між Київською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач», що змінило своє найменування на Публічне акціонерне товариство «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач» 20 грудня 2001 року було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований Київським міським управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 04.04.2002р. за № 72-6-00044, про що зроблено відповідний запис у книзі записів державної реєстрації договорів (надалі - договір).
Відповідно до п. 1 договору орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 02.11.2000 року № 60/1037 передає, а орендар приймає в оренду на 49 років земельну ділянку місце розташування якої на території аеропорту «Київ» у Солом'янському районі м. Києва, розміром 3,0749 га для експлуатації й обслуговування центральних авіаційних складів у межах, які нанесені у натуру (на місцевість) і зазначені на плані, що є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно із п. 2.2 договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2 % від її грошової оцінки.
Відповідно до п. 2.3 договору, розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору), за винятком, передбаченого п.5 цього договору. Пропозиція про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Відсутність відповіді на таку пропозицію не означає погодження такої пропозиції.
Згідно з п. 5 договору, орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи чи інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стає меншою від розміру земельного податку.
Рішенням Київради від 05.04.2012 № 446/7783 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру орендної плати у відповідність до законодавства» - (далі - рішення) внесено зміни до договорів оренди в частині збільшення розміру річної орендної плати до 3%.
Пунктом 3 вказаного рішення зобов'язано орендарів земельних ділянок, зазначених у додатку, у місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по внесенню відповідних змін до договорів ВАТ «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач» (п. 12 додатку).
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомило листом №05- 358/14477 від 29.05.12 року ПАТ «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач» про прийняте Київською міською радою рішення та необхідність звернення з заявою щодо організації робіт по внесенню змін до договору і виготовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (форма додавалась до листа), а також, надання нотаріально засвідчених копій документів, що підтверджують правонаступництво, що зроблено не було. На сьогоднішній день, зміни до договору у добровільному порядку не внесено.
Відповідно до інформації ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС в м. Києві №1067/9/26-58-09-02-02 від 29.02.16, розмір річної суми орендної плати по даному договору оренди не приведений у відповідність до вимог рішення Київради від 05.04.2012 № 446/7783 і ст. 288 Податкового кодексу України та становить 2%.
Крім того, орендна плата за землю не може бути меншою за 3 відсотки від грошової оцінки землі, оскільки таку зміну до Податкового кодексу України щодо розміру плати за землю передбачає Закон України від 27 березня 2014 року №1166- VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Мінімальний розмір орендної плати за землю вказаним законом визначено шляхом викладення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 в новій редакції. Для всіх категорій земель, в тому числі для земель сільськогосподарського встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно з п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 № 6: "у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами Договору оренди. При цьому, надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до Договору оренди є правом, а не обов'язком позивача (правову позицію наведено у Постанові Верховного суду України від 20.11.2012 по справі №3-53гс12).
Таким чином, враховуючи те, що розмір орендної плати за землю було законодавчо змінено, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для зміни договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги прокурора про внесення змін до п. 2.2 договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001 року підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 20 грудня 2001 року, укладеного між Київською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач», що змінило своє найменування на Публічне акціонерне товариство «Українська авіаційно-торгова компанія «Авіапостач», зареєстрованого Київським міським управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 04.04.2002 р. за № 72-6-00044, а саме викласти п. 2.2. в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 % (три відсотка) від її нормативної грошової оцінки».
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська авіаційно-торгова компанія "Авіапостач" (03036, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 92-б, код ЄДРПОУ 01131939) на користь Прокуратури міста Києва (03150, вул. Предславинська, 45/9, код ЄДРПОУ 02910019, банк ДКСУ, м. Київ, код банку 820172, р/р 35215057011062) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя О.В. Мандриченко Дата складання рішення 26.07.2016 р.