Постанова № 59313758, 18.07.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
686/10811/16-а
Номер документу
59313758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/10811/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

13 липня 2016 року

Хмельницький міськрайонний суд

в складі:головуючого судді - Салоїд Н.М.,

при секретареві - Лоб І.А.,

за участі представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Куркули Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом

ОСОБА_3

до

Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому

про визнання дій протиправними щодо відмови у призначенні пільгової пенсії та зобов»язання призначити пенсію на пільгових умовах

в с т а н о в и в :

У травні місяці 2016 року позивач звернувся із адміністративним позовом до суду, який обгрунтовує тим, що 15 січня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за віком, у зв»язку із тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. На підтвердження наявності у нього достатнього стажу він подав трудову книжку, довідку про заробітну плату, довідку про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, копію посвідчення ліквідатора аварії 2 категорії та довідку про період роботи по ліквідації наслідків аварії від 21.01.1987 року за № 2016.

Проте, 18 травня 2016 року він отримав відмову у призначенні такої пенсії на пільгових умовах. Означена відмова мотивована тим, що не подано необхідних документів для призначення такої пенсії.

Вказану відмову позивач вважає протиправною, незаконною та безпідставною, оскільки його загальний страховий стаж становить 22 роки 3 місяці та 21 день, при цьому з 23 грудня 1986 року по 21 січня 1987 року він працював по ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується поданими документами.

Тому відповідач зобов»язаний був призначити йому пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Просить визнати відмову у призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов»язати відповідача призначити таку пенсію.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав та просить їх задовольнити. Суду пояснив, що управління Пенсійного фонду у м. Хмельницький при зверненні його за призначенням пенсії надало повідомлення про перелік документів. Які були необхідні для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за підписом інспектора.

Представник відповідач позовних вимог ОСОБА_3 не визнала, суду пояснила, що для визначення права на призначення пенсії слід позивачеві було надати довідку ф. 122, яка видається на підставі первинних документів тими підприємствами, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. ОСОБА_3 надав таку довідку лише в ході слухання справи, тому йому було відмовлено у призначенні пенсії.

Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом об'єктивно встановлено, що позивач ОСОБА_3 15 січня 2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду м. Хмельницький із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно позивач надав відповідачеві довідку за № 2016 від 21.01.1987 року виданої збірною автоколоною про прийняття участі ОСОБА_3 на об»єктах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23.12.1986 року по 21.01.1987 року. та копію довідки б/н Хмельницького АТП 16862рро період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 23.12.1986 року по 21.10.1987 року.

Проте позивачеві 18.05.2016 року було відмовлено у призначенні такої пенсії з підстав неможливості визначення кількості днів безпосереднього виїзду у зону відчуження. При перевірці особових рахунків неможливо було встановити кратність оплати праці за зазначений у наданих довідках період. Тому, оскільки не надано первинних документів, які підтверджують перебування у зоні відчуження у вказаний період призначити пенсію не представляється можливим.

Таку відмову у призначенні пенсії позивачеві із зниженням пенсійного віку суд вважає передчасною за наступних підстав.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-12 умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-12 від 28.02.1991 року (Закон №796-12), цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Статтею 9 Закону №796-12 встановлено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до статті 10 Закону №796-12, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

До ІІ категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (пункт 2 статті 14 Закону №796-12 ).

Згідно частини 1 статті 15 Закону №796-12, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 55 Закону №796-12 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-15 (Закон №1058-15) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років і страхового стажу не менше 15 років.

Згідно частини 1 статті 65 Закону №796-12 документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 ст.65 Закону № 796-12).

Безпосередньо такий порядок встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" й відповідно до п.10 вказаного Порядку посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі, зокрема, одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за №1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1 (Порядок).

У пункті 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Аналіз наведених правових норм дає підстави вважати, що для призначення пільгової пенсії, передбаченої ст.55 Закону №796-12 необхідною умовою є підтвердження первинними документами відомостей щодо тривалості періоду роботи у зоні відчуження з зазначенням населених пунктів де працювала особа з моменту аварії.

Як встановлено судом, на підтвердження перебування в зоні ЧАЕС позивачем надано наступні документи:

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986- 1987 роках (категорія 2) НОМЕР_1 від 15 січня 1993 року, з відміткою "перереєстровано".

- трудову книжку НОМЕР_2 в якій міститься запис, що ОСОБА_3 в період з 28 серпня 1986 року по 21 вересня 1987 року працював водієм третього класу на автомобільному підприємстві Хмельницьке АТП 16862;

- довідку б/н, видану АТП 16862 про те, що ОСОБА_3 за період перебування в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 23.12.1986 року по 21.01.1987 року на будівництві авто дороги Чорнобиль-Прип»ять та копію відрядного посвідчення, наказ про відрядження та копію картки-довідки про виплату заробітної плати в двохкратному розмірі.

В судовому засіданні представник позивача надав суду довідку форми 122 за № 15 від 14.06.2016 року, видану його правонаступником.

Згідно Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", населені пункти Чорнобиль та Прип»ять входять до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, а саме: до зони відчудження.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. №135 "Про перевірку правильності видачі посвідчень" Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київською та Севастопольській міським державним адміністраціям утворено тимчасові комісії, яким здійснювалась перевірка правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

Тимчасові комісії розглядають первинні документи, на підставі яких видано посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", заслуховують пояснення громадян, представників державних органів, громадських організацій, перевіряють інші докази (пункт 1 Постанови).

Відповідно до п.3 вказаної постанови, у посвідченнях, щодо правильності видачі яких немає сумнівів, на правій сторінці по діагоналі зліва направо ставиться штамп червоного кольору "перереєстровано" і на вільному місці сторінки робиться запис про дату перереєстрації за підписом заступника керівника, який скріплюється печаткою.

Як вже зазначалось вище, на посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 - 1987 роках (категорія 2) НОМЕР_1 від 15 січня 1993 року наявний штамп "перереєстровано" та запис про дату перереєстрації 15 січня 1993 року за підписом керівника Хмельницької облдержадміністрації Овчарука А.О., який скріплений печаткою, що свідчить про те, що тимчасовою комісією, утвореною Хмельницькою облдержадміністрацію здійснювалась перевірка правильності видачі вказаного посвідчення і підстав для його вилучення чи сумнівів щодо його видачі не було

Тому суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС" . З цих підстав позов підлягає задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 9,11,69,86,160,161,163 КАС України, статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у призначенні пенсії ОСОБА_3 на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_3 на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25 лютого 2016 року.

Судові витрати стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в дохід держави в сумі 551,2 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з часу його проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.

Суддя :