Справа № 604/635/16-а
Провадження № 2-а/604/31/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2016 року Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі : головуючого судді Сидорак Г.Б.,
за участі секретаря судового засідання Ілик Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в сел. Підволочиськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2016 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - Відповідач), в якому просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області (правонаступником якого є Відповідач) щодо відмови йому в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку від 13 травня 20164 року; зобов'язати Відповідача призначити Позивачу пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 01 квітня 2016 року.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги Позивач покликався на те, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії, що підтверджується посвідченням серії А №201430, виданим 28 грудня 1992 року Тернопільською обласною державною адміністрацією. 01 квітня 2015 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав необхідні документи. Рішенням Відповідача від 13 травня 2015 року Позивачу відмовлено в призначенні такої пенсії у зв'язку з тим, що надані ним документи не містять інформації про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, а тому не можуть слугувати підставою для зменшення його пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З вище зазначеним рішенням Позивач не погоджується, вважає, що ним були подані всі необхідні документи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно закону. Посилаючись на норми чинного законодавства, вважає рішення Управління Пенсійного фонду України у Підволочиському районі від 13 травня 2015 року, яким йому відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку - незаконним і таким, що порушує його права та інтереси, а тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судове засідання сторони не з'явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Представник Відповідача подав заперечення на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позову з наступних підстав: ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. Зокрема, пенсійний вік знижується на 8 років особам, які працювали в зоні відчуження у 1987 році з моменту аварії не менше 14 календарних днів. Відповідно до ст. 15 зазначеного Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації внаслідок аварії на ЧАЕС є періоди роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) роботи в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Періоди чи дні перебування на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС слід підтвердити первинними документами, а оскільки при зверненні до Управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Позивачем не надано документів котрі б містили інформацію про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, то підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку Позивачу відсутні.
Дослідивши та оцінивши подані докази, враховуючи позиції сторін, суд приходить до висновку що позов підлягає до задоволення, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 року - не менше 14 календарних днів, на 8 років.
Відповідно до положень підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Суд зазначає, що надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.
Водночас, слід зауважити і те, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження: у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Аналізуючи вищенаведені норми права, суд вважає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав в наслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи чи служби у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Посвідченням серії А №201430, виданим 28 грудня 1992 року Тернопільською обласною державною адміністрацією підтверджується, що Позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії.
01.04.2015 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Однак, рішенням Відповідача від 13 травня 2015 року №1848/03 Позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що надані ним документи не містять інформації про періоди чи дні роботи в зоні відчуження, а тому не можуть слугувати підставою для зменшення мого пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В підтвердження інформації про періоди роботи в зоні відчуження Відповідачем суду надано такі ж документи, які надавалися Відповідачу для призначення пенсії, а саме: військовий квиток НОМЕР_1, виданого Підволочиським Районним воєнним комісаріатом Тернопільської області, відповідно до якого у період із 07.06. по 18.07.1986 р. ОСОБА_1, отримав дозу опромінення 5,4 БЕР з 07 серпня по 18 жовтня 1987 року; трудову книжку НОМЕР_2, заповнену 15 березня 1980 року, відповідно до якої ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах СССР з 14 листопада 1977 року по 31 жовтня 1979 року, запис вчинено на підставі військового квитка НОМЕР_1; довідку №396 від 09 грудня 2011 року, видану Підволочиським районним військовим комісаріатом Тернопільської області, згідно з якою ОСОБА_1, 1959 р.н., дійсно проходив військову службу в Збройних силах в період з 14 листопада 1977 року по 31 жовтня 1979 року(в/к НОМЕР_1); довідку №397 від 09 листопада 2011 року, видану Підволочиським районним військовим комісаріатом Тернопільської області, згідно з якою ОСОБА_1, 1959 р.н., приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року у військовій частині 93631 (список, інв.2113); архівну довідку (дублікат) Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 07 серпня 2000 року №51/1/10320 на №314 від 24 липня 1997 року, відповідно до якої ОСОБА_1 по архівних документах військової частини №93631, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.08.1987 року (наказ №194 від 07.08.1987 року) по 06.10.1987 (наказ №254 від 06.10.1987 року). Отримав нарахування в серпні - 149,00 + 446,92, в вересні - 764,23 (розшифровка суми за що начислено не виконана). Місце дислокації частини за вказаний період - селище Зелений мис; довідку, видану спільним Українсько-німецьким підприємством «Роллспед» ЛТД Скалатська мебельна фабрика, згідно з якою ОСОБА_1 дійсно перебував в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АС з 07 серпня по 18 жовтня 1987 року. За даний період часу оплату праці йому збільшено в 5-ти кратному розмірі. Рішенням Підволочиського районного суду Тернопільської області від 01 липня 2016 року встановлено факт належності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, архівної довідки №149 від 09 квітня 2015 року, довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України №314 від 24 липня 1997 року та трудової книжки НОМЕР_2. Рішення вступило в законну силу.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В силу ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст.7 КАС України, одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах являється змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Таким чином судом встановлено, що Позивач має право на призначення йому Відповідачем пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому його позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 6,11, 17,18, 159, 160, 161- 163, 167, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку від 13 травня 2015 року - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 квітня 2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Підволочиський районний суд Тернопільської області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Г.Б. Сидорак