Справа № 2-а-14/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2009 року м.Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого – судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
з участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира та до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулись до суду з позовом в якому просять суд стягнути на їх користь з відповідачів 1980.30 грн., недоплаченої допомоги, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення та 14 845.80 грн., доплати, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що вони являються потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії і мають право на зазначені пільги.
Позивачі у судове засідання не з”явилися але надіслали до суду письмові заяви про розгляд справи у їхню відсутність. Позовні вимоги підтримують та просять суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира у судове засідання не з”явився але також надіслав до суду письмове клопотання про розгляд справи у відсутності їхнього представника надавши письмове заперечення проти заявленого позову.
Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та вважає, що заявлені позивачами вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення із підстав викладених у його письмовому запереченні.
Судом встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії. Територія на якій проживають позивачі, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується копіями посвідчень потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС 4-ї категорії, виданих на ім.”я ОСОБА_3, серії В-І № 313505 від 29.03.1993 року та на ім.”я ОСОБА_2, серії В-І № 316843 від 12.12.1992 року.
Позивачі працюють в Олевському районному суді Житомирської області. Особливості врегулювання їхньої оплати праці, як громадян, які працюють на території радіоактивного забруднення є Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ (далі Закон України ”Про статус...,), яким передбачено, що позивачі мають право на доплати до заробітної плати в розміри однієї мінімальної заробітної плати та допомоги в розмірі 30 % мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус...,” від 28.02.1991 року з наступними змінами та доповненнями з якої слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати.
Крім того відповідно ст. 39 Закону України “Про статус...,” від 28.02.1991 року з наступними змінами та доповненнями громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Допомога та доплата в зазначених розмірах позивачам не виплачується.
Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн., та доплата до зарплати в розміри 5.20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
Так відповідно до ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус...,” від 28.02.1991 року з наступними змінами та доповненнями, визначають порядок і розміри допомоги та доплати в кратному розмірі відповідно до мінімальної заробітної плати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова не відповідає базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.
Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» розмір державної допомоги також був обмежений і становив розмір передбачений постановою КМ України від 26.07.1996 року № 836.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 6 рп/2007 від 9.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст.29,36,ч.2 ст.56, ч.2 ст.62, ч.1 ст.66, п.п.7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46, ст.71, ст.ст.98,101,103,111 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України, ряд положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" в тому числі п.30 ст.71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 ЗУ "Про статус...". Суд вирішив, що норми ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційними.
Конституцією України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов’язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою КМ України від 20.09.2005 року № 936 головним розпорядником коштів бюджету, які виділяються для цих цілей є Міністерство праці. Даним порядком визначаються також розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня в тому числі управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкоми міських, районних у містах рад.
Згідно вказаного вище Порядку на ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира покладено обов"язок розпорядження виділеними коштами на місцевому рівні, передбачених ст. 39 Законом України „Про статус...,”, а на ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області розпорядження виділеними коштами на місцевому рівні, передбачених ст. 37 Законом України „Про статус…,”.
Згідно ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус...,”, позивачі, як потерпілі четвертої категорії, мають право на виплати визначені цим Законом та кратним розмірам мінімальної заробітної плати.
Відповідачі виплачували вказані виплати позивачам в твердих сумах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення прав позивачів, оскільки Закон має приоритетне значення перед Постановою Кабінету Міністрів України.
Статтею 238 КЗпП України встановлено, що при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, крім вимог про виплату працівникові середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, орган, який розглядає спір, має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком.
В зв”язку з викладеним, розмір недоплачених позивачам у відповідності до ст.37 Закону України „Про статус...,”, у розміри 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1.60 грн., щомісяця відповідно до розрахунку заборгованості наданими позивачами, який судом перевірено, складає кожному 1980.30 грн.
Передбачених ст.39 Закону України „Про статус...,”, у розміри одної мінімальної заробітної плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 5.20 грн., щомісяця, відповідно до зазначеного розрахунку складає кожному 14 845.80 грн.
Розрахунок позивачами зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх трьох років та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої Законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Крім того пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 року з наступними змінами та доповненнями, зазначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що позивачі працюють в Олевському районному суді Житомирської області, фінансове забезпечення, в тому числі і виплата заробітної плати, здійснюється ТУ ДСА України в Житомирській області, яке знаходиться на админістративній теріторії Богунського району м.Житомира і разом з тим обслуговується, щодо компенсаційних виплат, як потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, суд вважає, що кошти передбачені ст. 39 Закону України „Про статус…,” повинні бути стягнуті саме з цього відповідача, а з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області, яке є розпорядником коштів на місцевому рівні в м. Олевську Житомирської області, кошти передбаченні ст. 37 Закону України „Про статус…,”, так, як відповідачі неправомірно обмежували позивачів у їх правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус ...,“, чим порушили право позивачів на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Керуючись: ст.ст.10,11,17,71,86,159,160,162,163,186 КАС України, ст.ст.3,8,21,22 Конституції України, ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира та до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення – задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадминістрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 доплат і допомоги не у відповідності із ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – протиправними.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, шляхом списання коштів з рахунку, відкритому на ім"я відповідача в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 14845.80 грн., доплати, як особі яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадминістрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 1980.30 грн., допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, шляхом списання коштів з рахунку, відкритому на ім"я відповідача в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_3 14845.80 грн., доплати, як особі яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути із ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадминістрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_3 1980.30 грн., допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира , шляхом списання коштів з рахунку, відкритому на ім"я відповідача в УДК Житомирської області на користь держави 51 грн., держмита.
Стягнути із ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олевської райдержадминістрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 51 грн., держмита.
Звільнити ОСОБА_2, та ОСОБА_3, від сплати державного мита відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Олевського районного суду Житомирської області на протязі 10 днів з дня проголошення постанови суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів до Київського апеляційного адміністративного суду після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду.
Суддя: