Провадження № 2-а/742/113/16
Єдиний унікальний № 742/1885/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2016 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Циганка М.О.,
при секретарі Чміль С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 21 червня 2012 року у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у зв»язку з настанням інвалідності ІІІ групи в зв»язку з виконанням ним обов»язків військової служби у відповідності до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. Для виплати одноразової грошової допомоги, позивачем було подано заяву та відповідні документи до відповідача Чернігівського обласного військового комісаріату. Проте, листом від 22 березня 2016 року №5/11600 відповідач повідомив позивача, що оскільки останньому встановлена група інвалідності в 2012 році, тобто до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, тому права на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не має. Оскільки, вказану відмову позивач вважає протиправною, та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, він і звернувся з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Позивач в судовому засіданні та його представник адвокат Ткаченко Н.М. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача Міністерства оборони України в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях (а.с.35-47).
Представник відповідача Чернігівського обласного військового комісаріату в судове засідання не з»явився, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, але згідно надісланих суду заперечень просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (а.с.27-28).
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:
Згідно копії довідки Прилуцько-Варвинського об»єднаного військового комісаріату Чернігівської області від 31 січня 2012 року №216, ОСОБА_1, 1965 року народження, безпосередньо приймав участь у бойових діях в складі Діючої армії в Афганістані з 19 травня 1984 року по 20 грудня 1985 року (а.с.9).
Відповідно до копії Акту судово-медичного обстеження від 04 червня 2012 року №122, у ОСОБА_1, 1965 року народження, мають місце наслідки черепно-мозкової травми (1984) у формі посттравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії ІІ ст. з лівобічною пірамідною недостатністю, синдромом лікворної гіпертензії (згідно даних КТ від 7.02.12 р.), цефалгією, вестибулопатією, мнестичним зниженням, вираженою церебрастенією, на час огляду виявлені рубці м»яких тканин задньої поверхні шиї та правої кисті, котрі можуть являтись наслідком бойової травми, отриманої у 1984 році (а.с.10-11).
У відповідності до копії Витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв»язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 06 червня 2012 року №1116, вбачається, що ОСОБА_1, 1965 року народження, має поранення (контузію) і захворювання, пов»язані з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.12-13).
21 червня 2012 року згідно копії Довідки сер.МСЕ-ЧНВ №046231, ОСОБА_1, 1965 року народження вперше встановлено ІІІ групу інвалідності від поранення (контузії) і захворювання, пов»язані з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Інвалідність встановлена на строк до 01 липня 2013 року (а.с.14).
10 липня 2015 року згідно копії Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №017348, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно встановлено ІІІ групу інвалідності від поранення (контузії), захворювання, пов»язані з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Інвалідність встановлена на строк до 01 серпня 2017 року (а.с.15).
Згідно копії посвідчення серії Б №419557, виданого управлінням праці та соціального захисту 13 липня 2015 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с.16).
У відповідності до копії листів Чернігівського обласного військового комісаріату від 22 березня 2016 року №5/11600 та Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11 березня 2016 року №248/3/6/1267, ОСОБА_1 було повідомлено, що оскільки йому встановлено інвалідність у 2012 році, тобто до набрання чинності нової редакції ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до якої прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, тому права на призначення одноразової грошової допомоги позивач не має. Крім того, позивачу роз»яснено, що оскільки п.п.4 п.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги…, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499, одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим із строкової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, а інвалідність позивачу встановлено понад зазначений термін, то Департамент фінансів не бачить підстав для подання пропозицій Міністру оборони України щодо призначення одноразової грошової допомоги (а.с.17-18).
У відповідності до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв»язку із виконанням ними конституційного обов»язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XIII «Про військовий обов»язок і військову службу».
Відповідно до ст..41 вищезгаданого закону, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов»язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Зокрема, п.4 ч.2 ст.16 даного Закону встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов»язків військової служби або внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням ним обов»язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов»язаними, проходження служби у військовому резерві (ч.6 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ).
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
Зокрема, п.6 даного Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов»язків військової служби або внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням ним обов»язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності,- у разі встановлення інвалідності ІІІ групи.
Згідно з пунктами 11-14 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те. що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
При цьому, у відповідності до пункту 4.8. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року №530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/26071, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
У свою чергу, приписами пункту 13 Порядку № 975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або. у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу (пункт 14 Порядку № 975).
На виконання наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 №168 «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби» (далі - Наказ №168) у Міністерстві оборони України створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
У відповідності до пункту 2 Наказу № 168 голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень Наказу № 168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
Так, Верховний Суд України у постанові від 18 березня 2014 року (справа №21-11а14) зазначив, що оскільки звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідач не розглядав, та відповідного рішення не приймав, то суд повинен був зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
За таких обставин, оскільки судом встановлено, що саме на Міністерство оборони України покладений обов»язок прийняти рішення (позитивне чи негативне) щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у відповідності до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та враховуючи, що відповідач Міністерство оборони України не розглядав, та відповідного рішення щодо виплати позивачу одноразової допомоги не приймав, що підтверджено й самим відповідачем, тому позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача Чернігівського обласного військового комісаріату направити до Міністерства оборони України документів позивача для розгляду питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані дія ти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує протии адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,18,71, 86,158-163, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту фінансів Міністерства оборони України подати пропозиції Міністерству оборони України щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв»язку з настанням інвалідності, пов»язаної з виконанням обов»язків військової служби в країнах де велися бойові дії, тобто, у відмові призначення, нарахування та виплаті позивачу даної допомоги.
Зобов»язати Чернігівський обласний військовий комісаріат направити до Міністерства оборони України документи щодо оформлення ОСОБА_1 грошової допомоги в зв»язку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.О.Циганко