Постанова № 59305782, 29.07.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
29.07.2016
Номер справи
750/4322/16-а
Номер документу
59305782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/4322/16-а

Провадження № 2-а/750/337/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді - Супруна О.П.,

за участю секретаря - Носенко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

29 квітня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати незаконними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України з урахування довідки від 30.03.2016 № 265/25-01-05-45 негайно здійснити перерахунок раніше пенсії станом на 03.2008 року відповідно до ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у розмірі 88 % від суми визначеної для перерахунку заробітної плати - 4313,80 грн.;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України під час перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі розмір надбавок та премій, врахованих на момент перерахунку пенсії 03.2008, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 ПКМУ № 865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року, виходячи з розміру 88 % визначеної для перерахунку заробітної плати - 4313,80 грн. на підставі поданих документів, у тому числі: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за спеціальне звання - інспектор податкової служби 1 рангу - 100 грн., надбавка за вислугу років - 455,75 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 1094 грн., премія - 941,05 грн.

16 травня 2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 88%.

Позивач у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує та просить задовольнити.

Представник Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, у якій просить в задоволенні позову відмовити та розглядати справу без його участі.

Згідно частини 1 статті 41 КАС України справа розглянута без застосування технічної фіксації.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 23 травня 2003 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 88 % суми заробітної плати.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Державною фіскальною службою України ГУ ДФС у Чернігівській області від 30.03.2016 № 267/25-01-05-45, вона працювала в ДПА в Чернігівській області на посаді головного державного податкового інспектора, з якої призначено пенсію. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», зі змінами з 01 грудня 2015 року складові заробітної плати за відповідною посадою становлять: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за спеціальне звання (інспектор податкової служби 1 рангу) - 100 грн., надбавка за вислугу років - 455,75 грн., а всього - 2278,75 грн.

01 квітня 2016 року ОСОБА_1. звернулася із заявою до Чернігівського об'єднаного з проханням здійснити їй перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Державної фіскальної служби Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Листом № 966/05 від 13.04.2016 року карбишевій В.П. було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213-VIII), з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».

Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (31.03.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядоку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, є протиправними.

Частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З огляду на дану норму, суд приходить до висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Зважаючи на те, що заява з відповідними додатками до відповідача подана позивачем 01.04.2016, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2016 з урахуванням усіх надбавок і виплат (премій), з яких позивачем було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і які були враховані під час призначення пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, що були нараховані на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 у справі №750/7158/14, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, у в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.

Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Проте, суд не вбачає підстав для зазначення у резолютивній частині рішення конкретних сум складових заробітної плати, що мають бути включені при перерахунку пенсії, оскільки всі суми заробітку, з яких позивачем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на виконання рішення суду, вже були включені при обрахуванні розміру пенсійної виплати позивачу, а тому перерахунок пенсії має бути проведений у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».

На підставі ст. 94 ч. 1 КАС України судові витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 71, 158, 160 - 163, 167, 183-2, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 88% заробітної палати працюючого державного службовця, починаючи з 01.04.2016 (з урахуванням усіх надбавок і виплат (премій), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і які були враховані під час призначення пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, що були нараховані на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 у справі №750/7158/14), скоригованих на рівень зростання посадового окладу, у в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя О.П. Супрун