Постанова № 59285888, 19.07.2016, Городнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
732/909/16-а
Номер документу
59285888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 732/909/16-а

провадження № 2-а/732/37/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2016 р. м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої - судді Карпинської Н.М., секретарі - Шевеленко К.В., за участі представника прокуратури - прокурора Городнянського відділу Менської місцевої прокуратури - Сидоренко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня справу за адміністративним позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (третя особа на боці позивача: орган опіки та піклування Бобровицької районної державної адміністрації) до Городнянської загальноосвітньої школи-інтернату 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради (третя особа на боці відповідача: Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації) про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

заступник прокурора Чернігівської області в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до суду з позовом до Городнянської загальноосвітньої школи-інтернату 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради (третя особа на боці відповідача: Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації) та просив зобов'язати Городнянську загальноосвітню школу-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради донарахувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до вимог ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленому Законом України „Про Державний бюджет України на 2016 рік" (1531 грн х 6) та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу в сумі 9186 (дев'ять тисяч сто вісімдесят шість) гривень.

Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 є дитиною позбавленою батьківського піклування. Батько неповнолітнього ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а матір позбавлена відносно вказаної дитини батьківських прав згідно рішення Бобровицького районного суду Чернігівської області від 24.05.2011 року . Відповідно до розпорядження голови Бобровицької районної державної адміністрації від 30.06.2011 року № 263 ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. 31.05.2016 року ОСОБА_2 закінчив 11 класів Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради, де перебував на повному державному забезпеченні та отримав атестат про повну загальну середню освіту. Наказом директора Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів № 32 від 31.05.2016 ОСОБА_2 випущений зі школи у зв'язку із закінченням навчання.Згідно частин 1-3 ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога на утримання таких дітей не може бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального рохвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Відповідно до ч.7 ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України одягом, взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Згідно ст. 7 Закону України „Про державний бюджет України на 2016 рік" прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років становить 1531 гривня. Тому одноразова грошова допомога відповідно до Закону має бути виплачена ОСОБА_2 в сумі 9186 гривень. Всупереч цьому за інформацією Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради від 23.06.2016 № 01-20/364 для виплати допомоги ОСОБА_2передбачено кошти в сумі 1300 гривень, які на даний час ще не виплачено, що свідчить про недорахування дитині належних сум та відповідно про порушення прав дитини.

У судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити з підстав вказаних у позові. Додатково зазначає, що Закон України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" датований 13.01.2005 року і набрав законної сили з дня його опублікування. При цьому ч.7 ст. 8 вказаного Закону України встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався. Крім того, передбачено які саме особи мають право на вказану допомогу (діти-сироти та позбавлені батьківського піклування), за яких умов (після закінчення навчального закладу), у якому розмірі та ким виплачується. Відповідно до Прикінцевих положень Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечать цьому Закону. Тож випускник навчального закладу з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років, в тому числі ОСОБА_2 при випуску з навчального закладу має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 9186 гривень. Тож відповідачем необгрунтовано було нараховано ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 8 вказаного Закону України і порушено законні інтереси та майнові права неповнолітнього.

Представник третьої особи на боці позивача - голова органу опіки та піклування Бобровицької районної державної адміністрації заявив клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с.28). Позов прокуратури підтримують у повному обсязі та просять його задовольнити як такий, що відповідає інтересам дитини.

Відповідач участі свого представника в судовому заіданні не забезпечив. В.о. директора школи-інтернат С.А. Маланчук заявив клопотання про розгляд справи без представника закладу (а.с.30). Позов письмово не визнає з посиланням на те, що одноразова допомога випускникам при вступі до навчального закладу у кошторисі Городнянської ЗОШ-інтернату 1-111 ступенів, який затверджується Управлінням освіти і науки Чернігівської ОДА, згідно КЕКВ 2700 передбачено 1300 гривень.

Залучене на боці відповідача в якості третьої особи Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації клопоче про розгляд справи без їх участі (а.с.42). В обгрунтування затверджених видатків згідно КЕКВ 2700, де передбачено 1300 гривень на виплату одноразової грошової допомоги випускникам ЗОШ-інтернату 1-111 ступенів зазначає, що така виплата регламентована Управлінням з дотриманням умов, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року № 226 „Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування". Одночасно посилаються на роз'яснення, викладене Міністерством освіти і науки України в листі від 21.04.2016 року № 1/9-202 (а.с.43-44).

Заслухавши учасників, оцінивши заперечення відповідача, встановивши правову норму, що підлягає застосуванню, дослідивши матеріали адміністративної справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відносини, що склалися між сторонами є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився 17 березня 2000 року. Його батьками у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 записані ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.19), виданого Свидовецькою сільською радою Бобровицького району, Чернігівської області, підтверджено, що батько, ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Матір ОСОБА_6 згідно рішення Бобровицького районного суду Чернігівської області від 24.05.2011 року позбавлена батьківських прав відносно ОСОБА_2.

Відповідно до розпорядження голови Бобровицької районної державної адміністрації від 30.06.2011 року № 263 ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.14)

31 травня 2016 року ОСОБА_2 закінчив 11 класів Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради, де перебував на повному державному забезпеченні та отримав атестат про повну загальну середню освіту.

Наказом директора Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів № 32 від 31.05.2016 ОСОБА_2 випустився зі школи у зв'язку із закінченням навчання (а.с.10).

Згідно документів, наданих відповідачем (а.с.9, 30) дітям з числа випускників, в тому числі і ОСОБА_2 нарахована одноразова грошова допомога в сумі 1300 гривень як передбачено кошторисом ( КЕКВ 2700).

Однак, з таким розміром допомоги суд погодитись не може.

У відповідності до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Вказана норма права визначає розмір одноразової грошової допомоги, а також вказує на випадки, у яких вона виплачується та осіб, які мають право на її отримання. До таких випадків належить випуск дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із навчальних закладів.

Положення ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не пов'язують можливість виплати одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку із працевлаштуванням випускника.

З огляду на викладене ОСОБА_2, не зважаючи на продовження навчання у інших закладах має право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Посилання представника третьої особи на боці відповідача на те, що відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок забезпечення випускників навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за рахунок навчального закладу або відповідної установи встановлюється Кабінетом Міністрів України, а відповідна постанова Кабінету Міністрів від 05 квітня 1994 року № 226 встановлює інший розмір виплат для випускників при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу не грунтується на нормі права, що підлягає застосуванню до правовідносин сторін. Не є обгрунтованими Законом і твердження про те, що вищевказану норму права слід застосовувати у сукупності із ст.ст. 25, 399 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», та виплачувати грошову допомогу тільки при працевлаштуванні випускника.

У відповідності до ст. 25 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.

Згідно ст. 399 вказаного Закону порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, положеннями ч. 7 ст. 8, ст.ст. 25, 399 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вказують на те, що Кабінет Міністрів України затверджує порядок забезпечення випускників відповідною допомогою, а також порядок відшкодування витрат пов'язаних, з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та виплатою їм допомоги.

Посилання на те, що Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями встановлювати розміри відповідних виплат, у зазначених нормах права - відсутні.

У відповідності до п. 2 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону було передбачено, що Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» Кабінету Міністрів України в шестимісячний термін з дня набрання чинності цим Законом було доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На час набрання чинності Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а саме - 02 лютого 2005 року, стаття 8 передбачала виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.

На виконання п. 3 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону п. 13 Постанови від 05 квітня 1994 року № 226 з 09 вересня 2005 року було доповнено нормами, які передбачали виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.

У подальшому ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» були внесені зміни, згідно яких із 07 червня 2012 року випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 у частині визначення осіб, яким виплачується вказана допомога, не було приведена у відповідність із ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Незважаючи на те, що вказаний Закон передбачав виплату одноразової допомоги всім випускникам, незалежно від працевлаштування, у Постанові від 05 квітня 1994 року № 226 залишилася вказівка на те, що відповідна допомога виплачується виключно при працевлаштуванні випускника.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З огляду на те, що Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 не відповідає Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який має вищу юридичну силу, суд вважає, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 слід керуватися ч. 7 ст. 8 вказаного Закону.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", у відповідності до ст.ст. 2,9,12,71,94,158-163,185-186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов заступника прокурора Чернігівської області в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Зобов'язати Городнянську загальноосвітню школу-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради донарахувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до вимог ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленому Законом України „Про Державний бюджет України на 2016 рік" (1531 гри х 6) та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу в сумі 9186 (дев'ять тисяч сто вісімдесят шість) гривень.

Стягнути з Городнянської загальноосвітньої школи-інтернат 1-111 ступенів Чернігівської обласної ради на користь прокуратури Чернігівської області (рахунок 35215093006008, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач прокуратура Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02910114) в рахунок повернення сплаченого при пред'явленні позову до суду судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області.

Суддя Карпинська Н.М.