КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2016 року 810/2101/16
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 12 год. 30 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С., за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:До Київського окружного адміністративного суду звернувся Обслуговуючий кооператив " Садівниче товариство "Стадне" з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
У позовних вимогах позивач просить суд: Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві щодо перенаправлення скарги Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" №030-03/16 від 21.03.2016 року на розгляд до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг; Зобов'язати Державну податкову інспекцію у дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві розглянути скаргу Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" №030-03/16 від 21 березня 2016 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Стадне» звертався до Держаної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві зі скаргою щодо здійснення юридичною особою діяльності (постачання електричної енергії) без отримання ліцензії № 030-03/16 від 21.03.2016 року.
Відповіддю № 3667/10/26-51-12-04-20 від 18.04.2016 ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києва повідомило ОК «СТ «Стадне» про те, що порушені у скарзі питання не відносяться до повноважень відповідача, як контролюючого органу, а тому скарга перенаправляється до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), як повноважного органу.
НКРЕКП своїм листом № 5010/20.2/7-16 від 19.05.2016 повідомила ОК «СТ «Стадне» та ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києва, що порушені у скарзі питання, а саме щодо перевірки здійснення господарської діяльності без наявності ліцензії та притягнення порушника до відповідальності за відсутність такої ліцензії, відносяться до повноважень Державної фіскальної служби.
Таким чином, НКРЕКП підтвердила правильність звернення позивача зі скаргою до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києва.
Вважаючи , що дії відповідача щодо перенаправления скарги до НКРЕКП є такими, що підлягають визнанню протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача Шпортило Я. І. підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, заперечень на позов не надав.
Судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказах.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представника позивача, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Стадне» звернувся до Держаної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві зі скаргою щодо здійснення юридичною особою діяльності (постачання електричної енергії) без отримання ліцензії № 030-03/16 від 21.03.2016 року.
У скарзі позивач просив: притягнути Обслуговуючий кооператив «Садівничий кооператив «Вікторія» або відповідних посадових осіб до адміністративної відповідальності за здійснення діяльності щодо постачання електричної енергії на земельну ділянку ОК СТ «Стадне» без отримання ліцензії за ст. 164 КУпАП, застосувати до порушника вид забезпечення виконання зобов'язання у вигляді арешту майна.
Відповіддю № 3667/10/26-51-12-04-20 від 18.04.2016 ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києва повідомило ОК «СТ «Стадне» про те, що порушені у скарзі питання не відносяться до повноважень відповідача, як контролюючого органу, а тому скарга перенаправляється до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), як повноважного органу.
НКРЕКП своїм листом № 5010/20.2/7-16 від 19.05.2016 повідомила ОК «СТ «Стадне» та ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києва, що порушені у скарзі питання, а саме щодо перевірки здійснення господарської діяльності без наявності ліцензії та притягнення порушника до відповідальності за відсутність такої ліцензії, відносяться до повноважень Державної фіскальної служби.
Суд зазначає, що дії відповідача щодо перенаправления скарги до НКРЕКП є протиправними, з огляду на наступне.
Скарга позивача стосується постачання на його територію іншою юридичною особою електроенергії з порушенням вимог закону, а саме без отримання відповідної ліцензії на здійснення такого виду господарської діяльності.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензуванню підлягає діяльність у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про електроенергетику», крім діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом (постачання незалежним електропостачальником).
Статтею 13 ЗУ «Про електроенергетику» встановлено, що діяльність з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, здійснення функцій гарантованого покупця, здійснення функцій системного оператора, здійснення функцій оператора ринку здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ліцензія на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Проте, НКРЕКП не має повноважень на здійснення перевірки суб'єктів господарювання, які не отримали в установленому законом порядку ліцензії на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії.
Крім того, ст. 1 ЗУ «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» встановлено, що елетропостачальник - гарантований та/або незалежний постачальник електричної енергії, який діє відповідно до ліцензії.
Відповідно до п.п. 71 та 91 п. 4 Положення Про державну фіскальну службу України, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2014 № 236, ДФС відповідно до покладених на неї завдань: організовує проведення перевірок щодо дотримання встановлених законом строків здійснення розрахунків в іноземній валюті, готівкових розрахунків та наявності ліцензій; здійснює контроль за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, за наявністю торгових патентів.
Згідно зі ст. 19-1.1.4. Податкового Кодексу України до функцій контролюючого органу відноситься здійснення контролю за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів.
Відповідно до ст. 20.1.10. ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів;
Таким чином саме, до повноважень відповідача відноситься проведення перевірок щодо наявності ліцензій.
Отже, проведення перевірки щодо здійснення діяльності щодо постачання ОК «Садівничий кооператив «Вікторія» електричної енергії на земельну ділянку ОК СТ «Стадне» без отримання ліцензії входить до повноважень відповідача.
Незважаючи на викладене, відповідачем протиправно перенаправлено скаргу позивача до НКРЕКП без її розгляду, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій, заперечень на позов не надав.
Представником позивача надано обґрунтовані пояснення та докази на їх підтвердження, щодо заявлених позовних вимог.
За таких обставин, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві щодо перенаправлення скарги Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" №030-03/16 від 21.03.2016 року на розгляд до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві розглянути скаргу Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" №030-03/16 від 21 березня 2016 року.
Стягнути судовий збір у розмірі 2756 грн. 00 коп. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 копійок) на користь Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у місті Києві.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 25 липня 2016 р.