ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2016 року о/об 17 год. 57 хв.Справа № 808/1185/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю представників:
від позивача - Швець Д.І.
(діє на підставі довіреності б/н від 02.01.2016 року)
від відповідача - Харченко Р.В.
(діє на підставі довіреності № 320/92/08-70 від 16.05.2016 року)
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» (далі - позивач) до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Запорізької митниці ДФС у прийнятті висновку про повернення суми надмірно сплачених митних платежів - 143611,31 гривень, яка була сплачена на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 та наданні його на адресу Державного казначейства України;
- зобов'язати Запорізьку митницю ДФС вчинити певні дії, а саме: прийняти висновок про повернення суми надмірно сплачених митних платежів - 143611,31 гривень, яка була сплачена на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 та надати його на адресу Державного казначейства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/1865/15 від 01 липня 2015 року задоволено частково адміністративний позов ТОВ «Автоформула Центр» до Запорізької митниці ДФС та визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 та залишене без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2016 року. Позивач зазначає, що таким чином, рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/1865/15 від 01 липня 2015 року вступило в законну силу. Виходячи з даного рішення суду ТОВ «Автоформула Центр» надмірно сплатило до бюджету митні платежі при розмитнені товару 19 березня 2015року в сумі 143 611,31 гривні. 17 березня 2016 року на адресу відповідача направлено листа з проханням протягом встановленого терміну підготувати та надати на адресу Державного казначейства України Висновок про повернення позивачеві суми надмірно сплачених митних платежів - 143611,31 гривень, яка була сплачена на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117. Однак, відповідачем надана відповідь від 28 березня 2016 року №565/11/08-70-19 відповідно до якої зазначено, що підстави для повернення з державного бюджету митних платежів, сплачених за митною декларацією від 19 березня 2015 року, відсутні. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача просив суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченням (вих.№985/92/08-70-10 від 18 травня 2016 року), відповідно до яких зазначає, що заява від 17 березня 2015 року №167 була складена позивачем із порушенням пункту 11 Розділу ІІІ Порядку, оскільки до заяви не додавались - документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, а відтак вважає дії митниці правомірними, а пред'явлений позов безпідставним.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 21 червня 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до статті 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» зареєстровано, як юридична особа 28 листопада 2005 року за адресою:69104, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Олімпійська, буд.7, ідентифікаційний код, 33921034.
Так, судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/1865/15 від 01 липня 2015 року задоволено частково адміністративний позов ТОВ «Автоформула Центр» до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправним та скасовано Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 та Картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 від 19 березня 2015 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2016 року по справі №808/1865/15 апеляційна скарга Запорізької митниці ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2015 року в справі №808/1865/15 залишена без задоволення, а сама постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2015 року по справі 808/1865/15 залишена без змін.
17 березня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» звернулось із заявою № 167 до Запорізької митниці, в який просило повернути грошові кошти у сумі 143611,31 грн., як надмірно сплачені на підставі Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 та Картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 від 19 березня 2015 року, які були визнані протиправними та скасовані постановою Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/1865/15 від 01 липня 2015 року.
28 березня 2016 року Запорізька митниця листом № 565/11/08-70-19 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» про те, що підстави для повернення грошових коштів, сплачені позивачем за МД № 112050000/2015/004339 від 25 березня 2015 року - відсутні.
Не погодившись з такими діями Запорізької мийниці ДФС Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» звернулося з адміністративним позовом до суду.
Суд, вислухавши думку представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 1 Митного кодексу України № 4495-VI від 13 березня 2012 року відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Згідно частини шостої статті 264 МК у разі, якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у місячний термін з дня прийняття рішення, у порядку, передбаченому законодавством.
Як вже встановлено вище, підставою для звернення Товариства до митного органу з заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів стала постанова Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 808/1865/15, яка набрала законної сили після апеляційного перегляду, що підтверджується ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, про визнання протиправною та скасування Рішення Запорізької митниці та визнання протиправною та скасування Картки відмови Запорізької митниці.
Вказані протиправні рішення Запорізької митниці стали причиною, яка обумовила необхідність сплати Товариству з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» зайвих сум митних платежів, за МД № 112050000/2015/004339.
Порядок повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом державної митної служби України № 618 від 20 липня 2007 року (далі - Порядок № 618) визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264 МК.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1, пунктів 2, 3, 4 розділу ІІІ Порядку повернення для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Порядку взаємодії), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилкових та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентувалися Порядком № 618.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 618 повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висновок оформляється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 618 на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
Аналізуючи наведені норми, суд зазначає, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком № 618, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
За таких обставин, за наявності рішення суду про скасування рішення про коригування митної вартості, суд не приймає заперечення відповідача та приходить до висновку щодо відсутності у митного органу підстав для відмови у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» № 167 про повернення грошових коштів у сумі 143611,31 грн., як надмірно сплачені за МД № 112050000/2015/004339 від 25 березня 2015, а саме: 143611,31 грн., а відтак відповідач зобов'язаний скласти та надати на адресу ГУ ДКС України у Запорізькій області висновок про повернення надміру сплачених митних платежів.
Посилання митного органу на те, що в заяві позивача № 167 від 17 березня 2016 року не міститься документів, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, не може бути підставою для відмови у поверненні таких платежів, оскільки позивачем до митного органу подано рішення суду, якими скасовано митну вартість товарів, визначену митним органом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд виходить з того, що частиною 1 статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено завдання адміністративного судочинства, а саме захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При прийняті рішення суд перевіряє спірне рішення на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України.
Так, зазначеною нормою встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із частиною 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 7-11, 71, 86, 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Запорізької митниці ДФС у прийнятті висновку про повернення суми надмірно сплачених митних платежів у сумі 143611,31 гривень, яка була сплачена на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 та наданні його на адресу Державного казначейства України;
Зобов'язати Запорізьку митницю ДФС прийняти висновок про повернення суми надмірно сплачених митних платежів - 143611,31 гривень, яка була сплачена на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000058/1 від 19 березня 2015 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00117 та надати його на адресу Державного казначейства України.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоформула Центр» з бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов