Провадження № 2-а/742/93/16
Єдиний унікальний № 742/1688/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2016 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Циганка М.О.,
при секретарі Чміль С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов»язання здійснити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з адміністративним позовом до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов»язання здійснити певні дії. Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що з 12 жовтня 2004 року перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від суми її місячної заробітної плати по посаді начальника сектору по контрольно-економічній роботі відділу надходження доходів Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України. В зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, позивач звернулася із заявою до відповідача про видачу довідки про заробітну плату з 01 грудня 2015 року для проведення перерахунку призначеної їй пенсії та проведенні перерахунку вже призначеної пенсії. Проте, листом від 24 травня 2016 року за №87/10/Л-3 відповідач відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату та в проведенні такого перерахунку з 01 грудня 2015 року, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки, вказану відмову позивач вважає протиправною, та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, вона і звернулася з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Позивач в судове засідання не з»явилася, проте згідно заяви просила суд розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання також не з»явився, проте згідно заяви просив суд розглянути справу без його участі та надав інформацію про складові заробітної плати за грудень 2015 року прирівняної посади, з якої позивачу було призначено пенсію.
Відповідно до ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
З 12 жовтня 2004 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Прилуцькому об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за віком у розмірі 80 відсотків від суми її місячної заробітної плати, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» по посаді начальника сектору по контрольно-економічній роботі відділу надходження доходів Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України (а.с.11-12).
Страховий стаж роботи позивача становить 37 років 04 місяці 12 днів, в тому числі на посаді державного службовця - 10 років 02 дні та заробітна плата, з якої обраховано пенсію, згідно довідок, що містяться в пенсійній справі, становить 2159 грн. 04 коп. (а.с.11-12).
З матеріалів справи вбачається, що 23 травня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року та проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про державну службу» в зв»язку із збільшенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013.
Проте, листом від 24 травня 2016 року №87/10/Л-3, Прилуцьким об»єднаним управління Пенсійного фонду України, було відмовлено позивачу у видачі відповідної довідки та в проведенні даного перерахунку посилаючись на те, що у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, з наступних підстав.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений п.п.4,5,6 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».
Зокрема, п.4 вищезгаданої постанови було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
-іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, п.5 вказаної постанови було передбачено, що перерахунок пенсій провадяться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
З 01 січня 2015 року стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за №1013, згідно якої з 01 грудня 2015 року відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій посад працівників прокуратури.
Тому, 23 травня 2016 року позивач і звернулася до відповідача із заявою про і видачу їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, та проведенні відповідного перерахунку призначеної пенсії за віком як державному службовцю.
У відповідності до ст.ст.22,92 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи викладене, посилання відповідача на те, що станом на дату звернення позивача із заявою про видачу довідки та проведення перерахунку пенсії за віком як державному службовцю, тобто 23 травня 2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюється виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
У відповідності до листа Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 25 липня 2016 року №3887/42, у відповідності до спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03 грудня 2003 року №319/144 (зі змінами) «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», надано у довільній формі інформацію про складові заробітної плати за грудень 2015 року прирівняної посади, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію, а саме: посадовий оклад - 1723 грн.; надбавка за ранг (8 ранг) 100 грн.; надбавка за вислугу років (20%) - 364,60 грн.; надбавка за високі досягнення у праці (41,1%) - 899,10 грн.; премія (69,964%) - 1205,48 грн. Загальна сума на яку нараховано ЄСВ 4292,18 грн.
Таким чином, посилання відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача є необгрунтованими, оскільки він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, які відповідно, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Тому, виходячи з вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі на користь позивача 551 грн. 20 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 17-18, 69, 104-106, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України, щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків заробітної плати без обмежень максимального розміру, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 та згідно листа Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 25 липня 2016 року №3887/42 з 01 грудня 2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений останньою під час розгляду справи у суді в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.О.Циганко