Постанова № 59265563, 21.07.2016, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
576/872/16-а
Номер документу
59265563
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 576/872/16-а

Провадження № 2-а/576/25/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.16року місто Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Тимощенко І.О.,

при секретарі судового засідання Пугач В.Л.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Обуховського О.С., Харсун О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконними (протиправними) дій та рішень суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, а також прийняти відповідні рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" йому з 16 жовтня 2003 року було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою. В подальшому, починаючи з 2003 року, відповідач неодноразово здійснював перерахунок його пенсії згідно поданих довідок прокуратури з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників.

12 квітня 2016 року позивач звернувся до Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", згідно поданої довідки Прокуратури Сумської області від 04 березня 2016 № 25-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру із 01 січня 2016 року.

15 квітня 2016 року Глухівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Сумській області за наслідками розгляду вищевказаної заяви ухвалило рішення за № 6 про відмову в перерахунку його пенсії за вислугу років.

Зважаючи на такі дії суб'єкта владних повноважень ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду про визнання незаконними (протиправними) дій та рішень суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, а також прийняти відповідні рішення на його користь.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представники відповідача Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області Обуховського О.С., Харсун О.С. проти задоволення позовних вимог заперечували. В обґрунтування своїх заперечень зазначили, що позивач з жовтня 2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Глухів, як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 02.03.2015 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України № 213 - VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також відповідно до ч. 3 ст. 85 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Тому дана правова норма прямо забороняє перевищувати максимальний розмір пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що свідчить про безпідставність позовних вимог.

Суд, заслухавши думки позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачу, згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Глухів від 04.11.2002 року № 20039, з 16 жовтня 2002 року було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.

12 квітня 2016 року позивач ОСОБА_1, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою з 01.12.2015 р. підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», звернувся до Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з вимогою провести з 01.01.2016 р. перерахунок йому пенсії за вислугу років, згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, (зі змінами), що діяв на момент призначення йому пенсії, з розрахунку 90 % від суми заробітної плати /а.с.18/.

Відповідно до листа Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, адресованого ОСОБА_1 зазначено, що відповідно до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу». Отже, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні /а.с.19/.

Згідно Довідки прокуратури Сумської області від 04 березня 2016 № 25-зп-16, виданої позивачу, заробітна плата з 01.12.2015 р. з урахуванням всіх доплат передбачених чинним законодавством складає 11864,18 грн. /а.с.16/.

Відповідно до ст. 18 КАС України місцевим судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р., який набрав чинності 01.10.2011 р. внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії.

Твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348 -а/13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції У країни).

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики. Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Суд дійшов висновку, що вказані норми закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції від 12.08.2001 року), відповідач грубо порушив його соціальні права.

Оскільки позивач 12 квітня 2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною (протиправною).

Враховуючи вище викладене, слід визнати протиправними дії Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які викладені в рішенні № 6 від 15 квітня 2016 року, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 04.03.2016 р. № 25-зп-16 про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку та зобов'язати Глухівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Сумської області від 04.03.2016 року № 25-зп-16 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ст. 94 ч. 1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір при подачі позову до суду в розмірі 551,20 грн., що підтверджено квитанцією. Оскільки суд ухвалює судове рішення на користь позивача, то вказана сума судових витрат підлягає стягненню на його користь.

Згідно статті 256 ч. 1 п). 1 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Зважаючи на це суд допускає до негайного виконання судове рішення по даній справі в межах суми платежу за один місяць.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 58, 64, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6 -14, 17, 18. 71, 159-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконними (протиправними) дії та рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та ухвалити відповідні рішення - задовольнити.

Визнати протиправними дії Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 04.03.2016 року № 25-зп-16 про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку та скасувати, як незаконне, рішення Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області за № 6 від 15 квітня 2016 року.

Зобов'язати Глухівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Сумської області від 04.03.2016 року № 25-зп-16 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01січня 2016 року та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01. 2016 року.

Стягнути з Глухівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 37437447) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

Допустити до негайного виконання судове рішення в межах суми платежу за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови суду виготовлений суддею на комп'ютері 26 липня 2016 року.

Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О.Тимощенко