Постанова № 59256204, 21.07.2016, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
303/3016/16-а
Номер документу
59256204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №303/3016/16-а № 2-а/303/156/16 ряд. стат. звіту -106

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 липня 2016 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого - судді Пак М.М.

секретар судових засідань ОСОБА_1

сторони по справі : позивач ОСОБА_2

представник відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу ,-

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_2 звернувся в суд з уточненою позовною заявою до ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

Адміністративний позов мотивує тим, що він (ОСОБА_2І.) на чергових виборах 25 жовтня 2015 року, обраний головою сільської ради с.Завидово. 31 березня 2016 року до сільської ради с.Завидово надійшов лист з депутатським зверненням від 5 з 12 депутатів села, зареєстрований цього ж дня Вх.№30, щодо скликання сесії у відповідності до ч.7 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та включенням в порядок денний питання про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради. Так, у вимозі вказаного листа не зазначено підстав недовіри та не ставилося питання про звітування сільського голови перед радою про роботу виконавчих органів. 01 квітня 2016 року ним, як головою сільської ради, було видано розпорядження про скликання сесії сільської ради села Завидово на 17 годину 30 хвилин 07 квітня 2016 року. На засідання були запрошені громадськість села, були присутні всі депутати, які ініціювали включення в порядок денний питання про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради, загалом присутні були 11 з 12 депутатів. На зазначене депутатське звернення Вх.№30 - 04 квітня 2016 року, ним було підготовлено аргументовану відповідь №02-9/160, з роз'ясненням щодо неможливості включення в порядок денний зазначеної пропозиції, по причині відсутності підстав щодо недовіри, про що по телефону було проінформовано всіх депутатів та запрошено отримати відповідь. Однак для отримання даної відповіді до сільської ради, жоден із депутатів не з'явився. 07 квітня 2016 року в приміщенні сільського клубу сесія розпочалася, однак депутати: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, перешкоджали проведенню сесії та просили включити в порядок денний питання про недовіру голові сільської ради. На його (ОСОБА_2І.) запитання, обгрунтувати підстави включення даного питання в порядок денний, назвати статті Закони України, вказані депутати не змогли нічого відповісти, а пояснили, що їм так хочеться. Для всіх присутніх на сесії 7 квітня 2016 року, ним було зачитано текст аргументованої відповіді депутатам за №02-9/160 від 04 квітня 2016 року з поясненням, того, що питання про висловлення недовіри сільському голові, повинно відповідати ст. 79 "Дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Почувши його відповідь, зазначені депутати, стали вимагати проведення закритої сесії без зазначення підстав. Як результат - проведення сесії було зірвано і сесію закрито. В подальшому, 09 квітня 2016 року, рекомендованими листами, ним (ОСОБА_2І.), надіслано депутатам сільської ради звернення Вих.№02-9/169 від 08 квітня 2016 року, щодо неприйнятності блокування роботи сільської ради та з пропозицією співпраці, долучивши копії депутатського звернення Вх. №30 від 31 березня 2016 року та відповіді

-2-

депутатам за Вих.№02-9/160 від 04 квітня 2016 року. Про вручення депутатам рекомендованих листів отримав повідомлення про вручення поштового відправлення - 16 квітня 2016 року. 14 квітня 2016 року, йому (ОСОБА_2І.) було надано "Протокол №1" від 13 квітня 2016 року спільного засідання постійної комісії з питань соціально-економічного та культурного розвитку села, постійної комісії з питань бюджету та планування місцевого бюджету та постійної комісії з земельних питань" з порядком денним. 15 квітня 2016 року відбулась зустріч депутатського корпусу с.Завидово на якій було прийнто рішення №35 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2". Вказане рішення підписала секретар сільської ради с.Завидово ОСОБА_3, та повідомила в ОСОБА_8, Райдержадміністрацію, Поліцію, Прокуратуру, СБУ, Суд Мукачева, тощо. Так, він (ОСОБА_2І.) вважає дане рішення незаконне, оскільки під час проведення сесії 7 квітня 2016 року, ним було надано обгрунтування про неможливість включення в порядок денний питання недовіри сільському голові, та зачитано аргументовану відповідь №02-9/160 від 04 квітня 2016 року, а вказане хотів доповісти під час розгляду порядку денного даної сесії у розділі "Різне". В подальшому 08 квітня 2016 року, було підготовлено письмову пропозицію співпраці та 09 квітня 2016 року, вказану пропозицію було надіслано депутатам ОСОБА_4 сільської ради рекомендованим повідомленням поштою, а про вручення депутатам рекомендованих листів, отримав повідомлення про вручення поштового відправлення 16 квітня 2016 року. Вважає, що з його послідовних дій, ніякої немотивованої відмови як голови сільської ради щодо не включення питання про недовіру в порядок денний не було. Сесія 7 квітня 2016 року, була закрита із-за протиправної поведінки депутатів, які порушували порядок під час її проведення, а в послідуючому і покинули місце проведення сесії. Питання про скликання сесії сільської ради та висловлення недовіри йому, як голові ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району, було прийнято Протоколом №1 від 13 квітня 2016 року, на спільному засіданні постійної комісії з питань соціально-економічного та культурного розвитку села, постійної комісії з питань бюджету та планування місцевого бюджету та постійної комісії з земельних питань. Сесію було призначено на 15 квітня 2015 року. При тому, що відповідно до ч.4 ст.46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, наступні сесії сільської ради скликаються відповідно сільським головою відповідної ради. Так, вимога депутатів від 31 березня 2016 року про скликання сесії була виконана, однак сесія не відбулася по причинам, які не залежали від нього, а саме - депутати блокували роботу сесії, внаслідок чого ним її було закрито. Також, зазначає, що депутатами ОСОБА_4 сільської ради 13 квітня 2016 року на спільному засіданні постійних комісій було прийнято порядок денний: про скликання сесії сільської ради 15 квітня 2016 року о 17 годині; про включення до порядку денного питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2 на підставі п.16.ч.1 ст.26, ст.59, ч.3 ст.79 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні. На даному спільному засіданні депутатів присутнім не був, тому що його не повідомляли. Вважає, що було порушено порядок винесення даного питання на розгляд, оскільки не було заслухано його звіт про пророблену роботу, що також є наслідком винесення незаконного рішення ОСОБА_4 сільською радою від 15 квітня 2016 року. Також, вважає, що була порушена процедура скликання сесії сільської ради, так як сесію він не скликав, а це порушення п.8 ч.4 ст.42 Закону України Про місцеве самоврядування. Рішення підписала секретар, при тому що в зазначений час він був на роботі, а це порушення п.3 ч.4 ст. 42 даного Закону. На підставі вищенаведеного звертається до суду та просить визнати незаконним та скасувати Рішення від 15 квітня 2016 року №35 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2; поновити його (ОСОБА_2І.) на посаді ОСОБА_4 сільського голови ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району з 15 квітня 2016 року; допустити негайне виконання рішення про поновлення його на роботі на посаді сільського голови с.Завидово; зобов'язати сільську раду виплатити йому середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15 квітня 2016 року по день винесення рішення суду.

Позивач - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.

Відповідач - представник ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району ОСОБА_3 в судовому засіданні адміністративний позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити, оскільки такий є безпідставним, а рішення від 15 квітня 2016 року "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2" є законним, подала суду заперечення, в яких зазначає, що сільський голова ОСОБА_2 не забезпечував виконання наданих йому повноважень, в ході роботи не міг знайти порозуміння з виконавчим апаратом сільської ради та безпідставно звільняв працівників сільської ради, які захищали свої законні інтереси та права у судовому порядку та за рішенням Мукачівського міськрайонного суду поновлені на роботі. В день отримання ОСОБА_2 рішення від 15 квітня 2016 року за № 35 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2" ображав депутатів, секретаря та бухгалтера сільської ради та в порушення норм законодавства відмовився повернути печатку та установчі документи ОСОБА_4 сільської ради.

Заслухавши думки учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд виходить із наступних обставин.

-3-

Судом встановлено, що згідно копії рішення за №4 виборчої комісії ОСОБА_4 сільської ради "Про результати виборів ОСОБА_4 сільського голови та депутатів в одномандатних виборчих округах до ОСОБА_4 сільської ради" від 26 жовтня 2015 року, виборча комісія вирішила - визнати обраним ОСОБА_2 ОСОБА_4 сільським головою; визнати обраними депутатів в одномандатних виборчих округах до ОСОБА_4 сільської ради; дане рішення з додатками опублікувати в засобах масової інформації (а.с.5-6).

30 березня 2016 року Депутати ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11, адресували лист голові ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2, в якому просять на виконання п.7 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" скликати засідання сесії сільської ради до 11 квітня 2016 року з наступним порядком денним : Про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради. Різне (а.с.13).

04 квітня 2016 року, сільський голова ОСОБА_2 на адресу депутатам с.Завидово ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11 надіслав лист за № 02-9/160 "Щодо пропозиції скликати сесію та порядку денного "Про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради", в якому зазначає, що пропозиція про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради не містить жодних законних підстав та не може бути включена в порядок денний. Відносно скликання сесії - то така відбудеться в четвер 07 квітня 2016 року в приміщенні сільського клубу о 17 годині 30 хвилин (а.с.7).

08 квітня 2016 року сільський голова ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2 направив Лист за №02-9/169 депутатам ОСОБА_4 сільської ради, в якому інформує, що до сільської ради с.Завидово - 31 березня 2016 року надійшла пропозиція депутатів села, щодо скликання сесії, у відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Частиною 7 статті 46 даного Закону "Сесія сільської ради, повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради" та включенням в порядок денний питання "Про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради", без зазначення підстав. На підставі вищевикладеного, головою сільської ради було скликано сесію сільської ради 07 квітня 2016 року о 17 годині 30 хвилин в приміщенні сільського клубу, яка розпочалася, але не відбулася (8).

Відповідно до копії протоколу № 1 спільного засідання постійної комісії з питань соціально-економічного та культурного розвитку села, постійної комісії з питань бюджету та планування місцевого бюджету та постійної комісії земельних питань від 13 квітня 2016 року, постійні комісії вирішили : "Голові ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2 скликати сесію сільської ради 15 квітня 2016 року о 17 годині 00 хвилин з включенням до порядку денного питання про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2 на підставі п.16 ч.1 ст.26, ст.59, ч.3 ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні. Вказаний протокол спільного засідання довести під розпис до відома голови сільської ради ОСОБА_2 для вжиття відповідних заходів. З даним протоколом ознайомити секретаря сільської ради ОСОБА_3В.". В пункті 2 даного протоколу зазначено, що ... ОСОБА_2 не забезпечує здійснення наданих йому повноважень та порушує Конституцію та закони України, а саме: - не організовує належним чином роботу сільської ради та її виконавчого комітету (секретар сільської ради належним чином не може виконувати свої обов'язки оскільки доступ до необхідних документів головою сільської ради обмежено безпідставно; головному бухгалтеру створює перешкоди в роботі, а саме: в подачі у строки передбачені законодавством звітності (зазначене викладене в записці адресованій до Мукачівської районної державної адміністрації та Мукачівської районної ради); - не скликає сесії ради у строки ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні (не рідше ніж раз у квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місця; - не забезпечує доведення до відома депутатів та населення про скликання сесії у строки передбачені ч.10 ст. 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні; - не забезпечує в порушення Закону України Про місцеве самоврядування в Україні доведення до відома депутатів та населення питань, які передбачається внести на розгляд ради (зазначене здійснюється безпосередньо на сесії ради) та не ставить на голосування пропозиції депутатів, не вносить на розгляд сесії включення в порядок денний питань, які піднімаються депутатами під час виконання своїх повноважень; - перешкоджає депутатам у виконанні своїх повноважень (грубо порушується Закон України Про місцеве самоврядування в Україні та Закон України Про статус депутатів місцевих рад: не вносяться на розгляд сесії пропозиції і зауваження висловлені депутатами на сесії ради, перешкоджає депутатам знайомитись з будь-якими офіційними документами, які зберігаються в сільській раді; - не створює офіційного сайту сільської ради та не забезпечує розміщення проектів рішення ради на офіційному сайті, чим порушено Закон України Про доступ до публічної інформації; не забезпечує виконання програм з соціального-економічного розвитку села; - належним чином не забезпечує управління майном комунальної власності (не доведена належним чином процедура передачі дошкільного закладу та будинку культури в управління відділу освіти Мукачівської райдержадміністрації; - безпідставно звільняє працівників сільської ради, які змушені захищати свої законні інтереси та права у судовому порядку; - в ході роботи не може знайти порозуміння з виконавчим апаратом сільської ради (а.с.10-11).

-4-

14 квітня 2016 року - Секретарем Завидівської сільської ради ОСОБА_3 видано розпорядження №1 "Про скликання четвертої сесії сільської ради сьомого скликання" на 19 годину 00 хвилин 15 квітня 2016 року в приміщенні сільської ради з порядком денним : "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2 (а.с.47).

15 квітня 2016 року Рішенням за №35 четвертої сесії сільської ради сьомого скликання "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2" сільська рада вирішила: "Затвердити Протокол №2 лічильної комісії про результати таємного голосування з питань дострокового припинення повноважень голови с.Завидово ОСОБА_2. Достроково припинити повноваження сільського голови села Завидово ОСОБА_2 з 15 квітня 2016 року. Виконання обов'язків сільського голови покласти на секретаря Завидівської сільської ради ОСОБА_3 Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні депутатські комісії сільської ради (а.с.12).

З Протоколу засідання четвертої сесії ОСОБА_4 сільської ради сьомого скликання від 15 квітня 2016 року, вбачається, що на засіданні даної сесії на порядок денний ставили питання Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2І. за що проголосували за 11, Проти 0, Не голосувало 0, як за основу та в цілому (76-79).

Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 10 травня 2016 року по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_12 до ОСОБА_4 сільської ради про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку, позовні вимоги задоволено та вирішено : "Поновити ОСОБА_12 на посаді діловода ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району з 26 лютого 2016 року. Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району, Мукачівський район, с.Завидово, вул.Миру, 101 в користь ОСОБА_12, с.Завидово, вул.Пушкіна, 61 - 3209 грн. 25 коп. середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу з 26 лютого 2016 року по 10 травня 2016 року. Допустити негайне виконання рішення в частині поновлення на роботі та стягнення заробітку за 1 місяць". В мотивувальній частині даного рішення встановлено, що ...ОСОБА_12 працювала на посаді діловода ОСОБА_4 сільської ради на 0,5 ставки з неповним робочим днем, а саме 4 год. щоденно. При цьому в сільській раді відсутній графік виходу на роботу. З пояснень свідків вбачається, що 3 лютого 2016 року ОСОБА_12 перебувала на роботі з 13 до 16 год., тобто на робочому місці була відсутня 1 годину на день, в звязку з відсутністю на роботі, на той час сільського голови ОСОБА_2, відпросилася через погіршення здоровя у ОСОБА_7 Даний факт підтверджується листом непрацездатності з 04.02.2016 року. Однак розпорядженням сільського голови ОСОБА_2 від 26.02.2016 року №4, ОСОБА_12 звільнена з роботи на підставі ст.40 ч.1 п. 4 КЗпП України за відсутність 03.02.2016 року на роботі більше 3 годин. Вказане розпорядження суд визнає незаконним, вважає за необхідність поновити ОСОБА_12 на роботі» (а.с.60).

Рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 10 травня 2016 року по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_13 до ОСОБА_4 сільського голови ОСОБА_2 та ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району про поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу позовні вимоги задоволено та вирішено : "Поновити ОСОБА_13 на посаді спеціаліста-землевпорядника ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району з 12 лютого 2016 року. Стягнути із ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району: місцезнаходження с.Завидово, вул.Миру, 101, Мукачівського району на користь ОСОБА_13, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 2099 (дві тисячі девяносто девять) гривень 80 копійок. Допустити негайне виконання рішення суду у частині поновлення ОСОБА_13 на роботі" (.с.61-63).

Закон України Про місцеве самоврядування в Україні (з змінами та доповненнями) відповідно до Конституції України, визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону надано такі визначення - районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст; правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради;

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста, а частиною 5 статті 1 Закону встановлено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Пунктом 10 частини 1 статті 26 Закону Україні Про місцеве самоврядування в Україні встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.

-5-

Так, відповідно до частини 1 статті 42 Закону, повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону, а в частині 4 статті 42 Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; 10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; 11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання; 11.1) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги; 11.2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги; 12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; 16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; 17) веде особистий прийом громадян; 18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань; 18.1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно частини 6 статті 42 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради, а частиною 7 статті 46 даного Закону, встановлено, що сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Так, згідно Додатку за №2 до рішення ОСОБА_4 виборчої комісії №4 від 26 жовтня 2015 року Про результати виборів ОСОБА_4 сільського голови та депутатів в одномандатних виборчих округах дот ОСОБА_4 сільської ради визнано обраними депутатів в одномандатних округах: виборчий округ

-6-

№1 - ОСОБА_14; виборчий округ №2 - ОСОБА_15; виборчий округ №3 - ОСОБА_16; виборчий округ №4 - ОСОБА_11; виборчий округ №5 - ОСОБА_10; виборчий округ №6 - ОСОБА_17; виборчий округ №7 - ОСОБА_3; виборчий округ №8 - ОСОБА_5; виборчий округ №9 - ОСОБА_18; виборчий округ №10 - ОСОБА_19; виборчий округ №11 - ОСОБА_7; виборчий округ №12 - ОСОБА_9 (5-6), а згідно Листа від 30 березня 2016 року, 05 депутатів ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11 (більше одної третини від загального складу відповідної ради) звернулися голови ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2 з проханням про скликання засідання сесії сільської ради до 11 квітня 2016 року з порядком денним : 1.Про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради. 2. Різне (а.с.13).

Закон України Про статус депутатів місцевих рад, визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Відповідно до статті 3 даного Закону, депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 49 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом. Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Так, відповідно до статті 18 Закону України Про статус депутатів місцевих рад, депутат місцевої ради зобов'язаний : 1) додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів; 2) брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень; 3) виконувати доручення ради, її органів, сільського, селищного, міського голови чи голови ради; інформувати їх про виконання доручень, а відповідно до частини 2 статті 19 цього Закону депутат місцевої ради має право, зокрема : обирати і бути обраним до органів відповідної ради; офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах; пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; ... порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування та інше.

Частиною 2 статті 79 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, а відповідно до частини 3 статті 79 даного Закону, повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Щодо процедури проведення голосування 15 квітня 2016 року щодо вирішення питання про недовіру голові ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_2 то необхідно звернути увагу на те, що згідно статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Відповідно до частини 11 статті 46 даного Закону, сесію сільської, селищної, міської ради

-7-

відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Частинами 12 та 13 статті 46 Закону України Про місцеве самоврядування встановлено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Так, за клопотанням позивача по справі ОСОБА_2 Мукачівським міськрайонним судом було витребувано з ОСОБА_4 сільської ради сьомого скликання Протокол четвертої сесії ОСОБА_4 сільської ради сьомого скликання від 15 квітня 2016 року, в якому зазначено, що в цей день створено лічильну комісію; проведено таємне голосування; після чого затверджено протокол №2 лічильної комісії про результати таємного голосування з питань дострокового припинення повноважень голови с.Завидово ОСОБА_2, достроково припинені повноваження сільського голови с.Завидово ОСОБА_2 з 15 січня 2016 року, а виконання обов'язків сільського голови покладено на секретаря Завидівської сільської ради ОСОБА_3В.. Також, з даного протоколу вбачається, що в таємному голосування з 12 депутатів було присутні 11, тобто під час засідання четвертої сесії сьомого скликання ОСОБА_4 сільської ради 15 квітня 2016 року були присутні більше половини депутатів від загального складу ради, що відповідає Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи без діяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь в процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом встановлено відповідно до протоколу № 1 спільного засідання постійної комісії з питань соціально-економічного та культурного розвитку села, постійної комісії з питань бюджету та планування місцевого бюджету та постійної комісії земельних питань від 13 квітня 2016 року, ОСОБА_2 не забезпечує здійснення наданих йому повноважень та порушує Конституцію та Закон України Про місцеве самоврядування в Україні.

У свою чергу позивачем ОСОБА_2 в судовому засіданні не доведено факт, того що при розгляді питання сесією ОСОБА_4 сільської ради про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово було проведено з порушенням процедури та порядку його розгляду.

На підставі вищенаведеного, повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 18, 71, 99, 102, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 12, 26, 42, 46, 49, 79 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст.ст. 3, 18 Закону України Про статус депутатів місцевих рад, суд, -

п о с т а н о в и в :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради від 15 квітня 2016 року №35 Про дострокове припинення повноважень сільського голови с.Завидово ОСОБА_2, поновлення ОСОБА_2 на посаді ОСОБА_4 сільського голови ОСОБА_4 сільської ради Мукачівського району Закарпатської області та зобов'язання виплатити ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу - відмовити.

-8-

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий М.М.Пак