Постанова № 59252312, 27.07.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
755/21745/15-а
Номер документу
59252312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

755/21745/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" липня 2016 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Ластовка Н.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 03.12.2015 року звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 80% від суми заробітку на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" редакції Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»); зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії державного службовця, виходячи з розміру 86 % від суми заробітної плати для обчислення пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції вказаного закону від 01.01.2008 р., що діяла на момент призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця), та здійснити відповідні виплати, починаючи з 2 квітня 2012 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем не в повному обсязі проведено перерахунок пенсії, оскільки перерахунок пенсії має проводитися відповідно до законодавства, що діяло на момент призначення її пенсії, тобто у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції 01.01.2008 року, тобто 86 % від суми заробітної плати. Право на включення виплат, присуджених постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.12.2012 року. Крім того, позивачка просила поновити строк звернення до адміністративного суду, пропущеного з поважних причин.

17.12.2015 року представником відповідача - Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

На підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 29.06.2016 року, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку звернення до Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 поважними та поновити строк звернення ОСОБА_1 до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії.

Згідно частини 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Як убачається з матеріалів справи, постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.12.2012 року було визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 02 квітня2012 року з урахуванням 40 відсоткової надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 8447,19 грн. згідно з довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 29 травня 2012 року № 43, та довідкою про складові заробітної плати - посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 13 червня 2012 року № 60 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на майбутнє з урахуванням 40 відсоткової надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 8447,19 грн. згідно з довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 29 травня 2012 року № 43, та довідкою про складові заробітної плати - посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 13 червня 2012 року № 60, починаючи з 02 квітня 2012 року.

Крім того, в постанові Дніпровського районного суду м. Києва від 18.12.2012 року встановлено про те, що «Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданою Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва 06 серпня 2009 року за № 200, в період з 1 серпня 2007 року до 31 липня 2009 року до складу заробітної плати, окрім посадового окладу - 1340,00 грн., надбавки за ранг - 120,00 грн. та вислугу років за стаж державної служби 16 років -у розмірі 25 відсотків до посадового окладу - 365,00 грн., було включено надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії, у тому числі премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Загалом сума заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно з цією довідкою становить 63039,80 грн.».

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07 серпня 2009 року, при цьому має стаж державної служби 16 років.

Згідно пояснень позивачки, відповідачем було здійснено перерахунок її пенсі у розмірі 80 % замість 86 % від розміру заробітної плати, що призвело до зниження розміру пенсії.

На звернення позивачки до відповідача, листом від 13.02.2015 року їй було повідомлено, посилаючись на те, що з 01.10.2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», за яким до ст. 37 Закону України «Про державну службу» було внесено зміни, а саме пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому на цих підставах пенсія позивачу обчислена в розмірі 80% від заробітку.

Разом з тим, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсії, а саме від 01.01.2008 року, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3668-УI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу.

Отже, відповідач погіршив соціальний захист позивачки в частині обчислення пенсії в розмірах і на підставах чинного закону на час перерахунку пенсії, застосувавши закон, який погіршує становище позивача, чим порушив її право.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», ст.ст. 11, 70, 71, 99, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Поновити строк звернення ОСОБА_1 до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 80% від суми заробітку на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" редакції Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, виходячи з розміру 86 % від суми заробітної плати для обчислення пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції вказаного закону від 01.01.2008 р., що діяла на момент призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця), та здійснити відповідні виплати, починаючи з 2 квітня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення постанови у судовому засіданні, проте, беруть участь у справі, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: