Дата документу 11.07.2016 Справа № 554/4096/16-а
Справа № 554/4096/16-а
Провадження № 2-а/554/165/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 липня 2016 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді Савченка А.Г.
при секретарі Гречка Є.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Азарян К. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
В обгрунтування позовних вимог зазначила, що з 2 грудня 2010 року вона перебуває на обліку в Управлінні та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
29 березня 2016 року позивачка звернулася до Управління з заявою про пререрахунок пенсії, шляхом донарахування пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (індексації, матеріальної допомоги та грошової винагороди), зазначених у довідці про складові заробітної плати № 06-09/43 від 22 березня 2016 року, виданої Департаментом фінансів Полтавської обласної державної адміністрації .
Листом Управління № 59/В-04 від 31 березня 2016 року позивачці відмовлено у проведенні відповідного перерахунку, з посиланням на пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ.
У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримала, з мотивів викладених у позовній заяві, також просила суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Представник відповідача Управління заперечувала проти задоволення позовних вимог, вказавши на відсутність підстав для врахування в заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги та компенсації за невикористану відпустку.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачка з 2 грудня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
29 березня 2016 року позивачка звернулася до Управління з заявою про пререрахунок пенсії, шляхом донарахування пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (індексації, матеріальної допомоги та грошової винагороди), зазначених у довідці про складові заробітної плати № 06-09/43 від 22 березня 2016 року, виданої Департаментом фінансів Полтавської обласної державної адміністрації .
Листом Управління № 59/В-04 від 31 березня 2016 року позивачці відмовлено у проведенні відповідного перерахунку, з посиланням на пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Згідно довідки про складові заробітної плати № 06-09/43 від 22 березня 2016 року на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачці, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та знаходить обґрунтованим клопотання представника позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України , суд,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3, відповідно до довідки Департаменту фінансів Полтавської обласної державної адміністрації № 06-09/43 від 22 березня 2016 року, з урахуванням суми «інші виплати» .
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести донарахування та виплатити пенсію ОСОБА_3 у розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відповідно до довідки Департаменту фінансів Полтавської обласної державної адміністрації № 06-09/43 від 22 березня 2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації, на які фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області подати звіт до Октябрського районного суду м. Полтави у місячний термін після набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 18 липня 2016 року.
Суддя Савченко А. Г.