ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Справа № 201/9405/16-к
Провадження № 1-кс/201/5916/2016
УХВАЛА
01 липня 2016 року м. Дніпропетровськ
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Батманова В.В., розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області Кисельова К.П., погодженого з старшим прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Дніпропетровської області Бойком С.М. про дозвіл на проведення обшуку, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся з клопотанням, погодженим з прокурором, про дозвіл на проведення обшуку.
В обґрунтування заявленого клопотання слідчий посилався на те, що першим слідчим відділом прокуратури Дніпропетровської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014040030000229 від 13.05.2014 за фактом вчинення службової недбалості посадовими особами Дніпропетровської міської ради, які неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них не вжили відповідних заходів щодо забезпечення надходження до бюджету пайових внесків, та недбало ставлячись до виконання Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не уклали угоди з забудовниками щодо сплати до бюджету пайових внесків, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КПК України.
Зокрема, статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності визначено, що Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно, до частини 4 вказаної статті, до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: 1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; 2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення; 3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; 4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках; 5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; 6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; 7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; 8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів; 9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); 10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеноїпотужності.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 6, 8, 9 ст. 40 зазначеного Закону, встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Рішенням Дніпропетровської міської ради № 6/11 від 21.03.2007, зі змінами, внесеними рішенням Дніпропетровської міської ради № 5/14 від 29.07.2011, затверджено Порядок залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська, який визначає розмір пайової участі (внеску) замовників (забудовників) у створенні (розвитку) соціальної і інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпропетровська.
Відповідно до п. 2.6 Порядку, величина пайової участі визначається у договорі, укладеному між Дніпропетровською міською радою, в особі фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради та замовником (забудовником) після його звернення щодо укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість об'єкта з техніко-економічними показниками, погодженими з постійною комісією міської ради з питань соціально-економічного розвитку, бюджету і фінансів.
Водночас встановлено, що договори про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська укладено не з усіма забудовниками міста, об'єкти яких упродовж 2011-2015 років введено в експлуатацію, що призводить до ненадходження до місцевого бюджету значних коштів.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено непоодинокі факти порушень забудовниками вимог містобудівного, земельного законодавства, законодавства про охорону культурної спадщини;
Зокрема, TOB «МТ-1» (код ЄДРПОУ 32650975), на підставі декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю в Дніпропетровській області за № ДП 08311009865 від 25.06.2011 виступало замовником будівництво об'єкта «Житловий комплекс по вул. Миронова, в районі будинку № 7 ум. Дніпропетровську».
З метою збору доказів підтвердження факту несплати ТОВ «МТ-1» до місцевого бюджету м. Дніпропетровська передбаченого ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» пайового внеску на розвиток соціальної інфраструктури міста, та встановлення порушень вимог містобудівного, земельного законодавства та законодавства про охорону культурної спадщини прокуратурою області на адресу директора ТОВ «МТ-1» направлено вимогу в порядку ст. 93 КПК України про надання документів 06.04.2016 за №15-492вих16, а саме: звернення до Дніпропетровської міської ради щодо укладення договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста, інформацію щодо вартості будівництва, що надавалась до міської ради для розрахунку розміру пайової участі; договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста; розрахунку розміру пайової участі; документів щодо фактичної сплати пайової участі; розділів проектно-кошторисної документації - пояснювальної записки та зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва з об'єктними та локальними кошторисними розрахунками; наказів про призначення керівника та головного бухгалтера підприємства за період проведення будівельних робіт до теперішнього часу; містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки; документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, у тому числі копії договору оренди земельної ділянки, рішень Дніпропетровської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, про затвердження проекту відведення земельної ділянки, копію проекту відведення земельної ділянки; дозвільних документів на будівництво, у тому числі наданих Державною архітектурно-будівельною інспекцією України; розрахунку категорії складності об'єкта, враховуючи, що відповідно до Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 577 від 27.04.2011, зазначений об'єкт повинен відноситись до IV категорії складності; погоджених Міністерством культури України проектів містобудівного обґрунтування забудови та охоронних зон пам'яток архітектури, враховуючи, що будівництво ведеться в межах охоронних зон пам'яток архітектури та в межах історичного ареалу м. Дніпропетровська; договорів на виконання проектних робіт, генпідрядник робіт, наказу про затвердження проектної документації, договорів на здійснення авторського та технічного нагляду, інших документів, зазначених у дозвільних документах на будівництво; документів щодо механізму залучення коштів для будівництва (через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, недержавні пенсійні форми чи через випуск безвідсоткових (цільових) облігацій); податкової звітності за період з початку виконання будівельних робіт до теперішнього часу по всім видам нарахованих і сплачених податків; актів форми № КБ-2в та № КБЗ за весь період проведення будівельних робіт.
Листом № 001 від 14.04.2016 TOB «МТ-1» поінформовано прокуратуру області про відсутність договору з Дніпропетровською міською радою про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста у зв'язку з будівництвом об'єкта «Житловий комплекс по вул. Миронова, в районі будинку № 7 у м. Дніпропетровську» та витребувані документи не надано.
На підставі викладеного, слідчий для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, просив суд надати дозвіл на проведення обшуку за місцем розташування об'єкта будівництва ТОВ «МТ-1», за адресою: м. Дніпро, вул. Миронова. буд. 7.
Вивчивши матеріали вказаного кримінального провадження № 42016040000000404, вважаю клопотання слідчого обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню, оскільки дані викладені у матеріалах кримінального провадження, дають підстави для висновку, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення цього кримінального правопорушення, проведення зазначених слідчих дій є необхідним.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись ст.ст. 110, 234, 236, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Дозволити старшому слідчому в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області Кисельову К.П., старшому прокурору відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Дніпропетровської області Бойку С.М. проведення обшуку за місцем розташування об'єкта будівництва ТОВ «МТ-1», за адресою: м. Дніпро, вул. Миронова. буд. 7, з метою відшукання та вилучення наступної документації: звернення до Дніпропетровської міської ради щодо укладення договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста, інформацію щодо вартості будівництва, що надавалась до міської ради для розрахунку розміру пайової участі; договору про пайову участь у розвитку соціальної інфраструктури міста; розрахунку розміру пайової участі; документів щодо фактичної сплати пайової участі; розділів проектно-кошторисної документації - пояснювальної записки та зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва з об'єктними та локальними кошторисними розрахунками; наказів про призначення керівника та головного бухгалтера підприємства за період проведення будівельних робіт до теперішнього часу; містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки; документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, у тому числі копії договору оренди земельної ділянки, рішень Дніпропетровської міської ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, про затвердження проекту відведення земельної ділянки, копію проекту відведення земельної ділянки; дозвільних документів на будівництво, у тому числі наданих Державною архітектурно-будівельною інспекцією України; розрахунку категорії складності об'єкта, враховуючи, що відповідно до Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 577 від 27.04.2011, зазначений об'єкт повинен відноситись до IV категорії складності; погоджених Міністерством культури України проектів містобудівного обґрунтування забудови та охоронних зон пам'яток архітектури, враховуючи, що будівництво ведеться в межах охоронних зон пам'яток архітектури та в межах історичного ареалу м. Дніпропетровська; договорів на виконання проектних робіт, генпідрядних робіт, наказу про затвердження проектної документації, договорів на здійснення авторського та технічного нагляду, інших документів, зазначених у дозвільних документах на будівництво; документів щодо механізму залучення коштів для будівництва (через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, недержавні пенсійні форми чи через випуск безвідсоткових (цільових) облігацій); податкової звітності за період з початку виконання будівельних робіт до теперішнього часу по всім видам нарахованих і сплачених податків; актів форми № КБ-2в та № КБЗ за весь період проведення будівельних робіт; комп'ютерної техніки, носіїв інформації, які можуть містити в собі вказану документацію в електронному вигляді.
Доручити проведення обшуку членам слідчої групи, прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42016040000000404.
Строк дії цієї ухвали 30 діб з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя В.В. Батманова