Справа № 509/2039/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2015 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Іванченко В.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь адміністративну справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області
про визнання незаконним і скасування розпорядження та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
07.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконним і скасування розпорядження та зобовязання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначив, що він з 26.11.1984 р. по 24.01.2000 р. перебував на службі в органах внутрішніх справ, в зв'язку з чим 25.01.2000 р. йому було призначено пенсію відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років. У зв'язку з досягненням 60 річного віку, 22.01.2015 р. він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви про призначення пенсії за віком він надав трудову книжку, згідно з якою його загальний трудовий стаж на день звернення склав 36 років 9 місяців і 16 днів. Відповідно до п. 2 ст. 43 та п. З ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач виконав перерахунок його пенсії, застосувавши для розрахунку середній заробіток в економіці країни за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. і призначив йому до виплати пенсію в розмірі 1926,72 грн. Листом від 16.03.2015 р. № 9/3-/01, посилаючись на п. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач надав йому роз'яснення, згідно з яким норми постанови КМУ від 03 04.2012 р. № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» у його випадку не застосовуються, так як вперше пенсія йомуі була призначена до 2008 року. Вказане рішення вважає неправильним, таким, що суперечить чинному законодавству і підлягає скасуванню з наступних підстав. Він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком іншим за законом, а не з заявою про перерахунок пенсії в межах одного закону. Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262. військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно призначається одна пенсія за її вибором. Статтею 10 Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 року передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсі: за віком, по вислузі років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором. Скориставшись вказаним правом, він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, тобто за іншим законом, а не з заявою переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону. Згідно з листом відповідача від 16.03.2015 р. № 9/3-/01, при призначенні пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки він не звертався до нього з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону, а просив призначити йому пенсію за іншим Законом. З огляду на наведені обставини та вимоги чинного законодавства вважає, що рішення відповідача при призначенні з 22 січня 2015 року пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік є протиправним. З урахуванням викладеного, з посиланням на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанову КМ України № 327 від 23. 04.20 р. «Про підвищення рівня соціального захисту населення» він просить суд визнати незаконним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03.04.15 р. № 138162 щодо переведення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік, скасувати розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03.04.15 р. № 138162 в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік, зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 22.01.2015 року згідно вимог ст.ст.26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали та просять суд його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просить суд у його задоволенні відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані суду письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що задоволенню не підлягає в повному обсязі, з наступних підстав:
Відповідно до п.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах у своїй діяльності управління керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням.
З 25.01.2000 року вперше ОСОБА_1 була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
22.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області з заявою про призначення/перерахунок пенсії в якій зазначалось, що позивач просить перевести пенсію з одного виду на інший та з 22.01.2015 року йому була призначена пенсія за віком.
Перше призначення пенсії здійснювалося на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При повторному зверненні законодавчим підґрунтям для перерахунку пенсії став Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аттестатом про зняття з обліку від 17.01.2015 року №1 зазначається, що ОСОБА_1 припинено виплату пенсії по вислузі років по причині переходу на пенсію за іншим законом.
Таким чином посилання позивача, що переведення пенсії з одного виду на інший відбулось в рамках одного закону є безпідставними.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду а інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач скористався своїм правом вибору виду державної пенсії, а отже подана заява позивача є заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, у зв'язку з чим управління правильно застосувало правову норму ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такого самого висновку дійшов Вищий адміністративний суд України по справі №К/800/26470/13 від 03.10.2013 року.
Згідно постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 23.04.2012 року № 327 встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Враховуючи п.2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
У відповідності до п.2 ст.40 Закону, при первинному призначенні пенсії, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати (доход) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення.
Оскільки пенсія була призначена до 2008 року, а саме 25.01.2000 року, то при перерахунку пенсії з 22.01.2015 року був застосований показник відповідно середньої заробітної плати (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007рік.
З урахуванням викладеного суд вважає, що адміністративний позов є безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до Овідіопольського районного суду, на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_4