печерський районний суд міста києва
Справа № 757/32102/16-к
У Х В А Л А
Іменем України
08 липня 2016 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В.,
за участю секретаря Войтинської Н. І.
прокурора Ониськіва А. М.
слідчого Темірова Ч. М.
захисника адвоката Свєтлічного І. В.
підозрюваного ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області Темірова Ч. М., погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва прокуратури Київської області Тищенком С. В., про відсторонення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України від посади Літочківського сільського голови Броварського району Київської області,-
В С Т А Н О В И В :
05.07.2016 до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Клопотання обґрунтовано тим, що Першим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000648 від 10.06.2016 за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що рішенням Літочківської сільської ради Броварського району Київської області № 1-1-7 від 03 листопада 2015 року «Про підсумки виборів Літочківського сільського голови та визнання його повноважень» визнано повноваження Літочківського сільського голови Броварського району Київської області ОСОБА_2.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_2 як Літочківський сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Так, в лютому 2016 року, точної дати та часу слідством не встановлено, ОСОБА_6, маючи на меті безоплатно отримати у власність земельну ділянку, яка розташована в адміністративних межах Літочківської сільської ради Броварського району Київської області з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», звернувся із зазначеним питанням до Літочківського сільського голови ОСОБА_2
Під час розмови ОСОБА_2 повідомив ОСОБА_6, що для позитивного вирішення даного питання йому необхідно дізнатись у землевпорядника Літочківської сільської ради ОСОБА_5 про вільні земельні ділянки та залишив свій номер мобільного телефону.
Наприкінці лютого 2016 року, точної дати та часу слідством не встановлено, під час зустрічі ОСОБА_6 із Літочківським сільським головою ОСОБА_2 та землевпорядником Літочківської сільської ради ОСОБА_5, яка проходила в приміщенні Літочківської сільської ради Броварського району Київської області, розташованої за адресою: Київська область, Броварський район, с. Літочки, вул. Червоноармійська, 18-а, ОСОБА_2 повідомив ОСОБА_6, що в с. Соболівка, яке входить до адміністративних меж Літочківської сільської ради Броварського району Київської області, є вільна земельна ділянка загальною площею близько 0,50 га з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства».
Крім того, в ході зазначеної розмови ОСОБА_2, використовуючи свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості, висунув вимогу ОСОБА_6 щодо необхідності надання йому грошових коштів в сумі еквівалентній 10 000 (десяти тисячам) доларів США, з розрахунку по 200 доларів США за 1 сотку виділеної землі, за надання ОСОБА_6 у власність земельної ділянки загальною площею близько 0,50 га з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», яка розташована в с. Соболівка, яке входить до адміністративних меж Літочківської сільської ради Броварського району Київської області.
ОСОБА_6, усвідомлюючи незаконність вимог Літочківського сільського голови ОСОБА_2, розуміючи, що в разі відмови надавати неправомірну вигоду останньому, ОСОБА_2 не вирішить питання щодо реєстрації та внесення до порядку денного сесії сільської ради його заяви про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», а тому був вимушений погодитись на вимогу щодо надання неправомірної вигоди.
Крім того, ОСОБА_2 запевнив ОСОБА_6, що у разі надання йому неправомірної вигоди в сумі 10 000 доларів США, депутатами сільської ради буде надано дозвіл на розробку проекту землеустрою на вказану земельну ділянку, який в подальшому буде затверджений на сесії сільської ради.
10.03.2016 року Літочківська сільська рада Броварського району під головуванням ОСОБА_2, до повноважень якого віднесено, зокрема, формування порядку денного сесій ради, підготовка на розгляд ради проектів рішень ради з питань, що належать до її відання, у тому числі вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, було ухвалено рішення про надання дозволу на розроблення проекту земельної ділянки від 10.03.2016 № 23.2-4-7, що повністю відповідало інтересам ОСОБА_6
Пізніше, 16.03.2016, приблизно о 09 год. 00 хв., перебуваючи в м. Києві по вул. Туполєва, 2, землевпорядник Літочківської сільської ради ОСОБА_5 зазначив ОСОБА_6, що рішенням сесії Літочківської сільської ради Броварського району позитивно розглянуто його заяву та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства на території с. Соболівка Броварського району Київської області. Проте, для отримання вказаного рішення сесії ОСОБА_6 необхідно сплатити ОСОБА_2 грошові кошти в сумі 10 000 доларів США з розрахунку по 200 доларів США за кожну сотку землі на розрахунковий рахунок, який він надасть пізніше.
18.03.2016, точного часу слідством не встановлено, перебуваючи в приміщенні Літочківської сільської ради Броварського району, ОСОБА_2 в присутності ОСОБА_5 з метою власної безпеки, побоюючись бути викритим під час вчинення кримінального правопорушення, повторно висунув вимогу ОСОБА_6 щодо необхідності передачі йому грошових коштів в сумі 10 000 доларів США, які останній має перерахувати на рахунок БО «Літочківський благодійний фонд «Добробут», код ЗКПО 35125062, АТ «Райфайзен Банк Аваль», р/р 26007217162, МФО 380805.
Крім того, ОСОБА_2 зазначив ОСОБА_6, що останній зможе отримати вказане рішення сесії з метою оформлення проектної документації на дану земельну ділянку, лише після фактичної сплати на зазначений рахунок неправомірної вигоди в сумі еквівалентній 10 000 доларів США.
01.04.2016 в період часу з 14.54 години по 15.25 години перебуваючи у відділені АТ «Райфайзен Банк Аваль» яке розташоване за адресою: Київська область м. Бровари, вул. Гагаріна, 22 на виконання висунутих ОСОБА_2 вимог ОСОБА_6 перерахував на рахунок БО «Літочківський благодійний фонд «Добробут», код ЗКПО 35125062, АТ «Райфайзен Банк Аваль», р/р 26007217162, МФО 380805 грошові кошти в сумі 260 000 гривень (еквівалент 10 000 доларів США). Пізніше, в період часу з 16.30 години по 17.10 години ОСОБА_6 перебуваючи в приміщенні Літочківської сільської ради Броварського району Київської області передав ОСОБА_2 квитанцію про сплату вказаних грошових коштів, після чого отримав від нього завірене печаткою сільської ради рішення сесії 7 скликання "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 в межах с. Соболівка Броварського району Київської області" про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства на території с. Соболівка Броварського району Київської області.
Таким чином, ОСОБА_2, реалізуючи свій злочинний план, направлений на отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_9, обіймаючи посаду сільського голови, забезпечив реєстрацію та внесення до порядку денного сесії сільської ради заяви ОСОБА_9 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки та прийняття сільською радою позитивного рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_9 в межах с. Соболівка Броварського району Київської області».
Отже, ОСОБА_6, даючи неправомірну вигоду Літочківському сільському голові ОСОБА_2 усвідомлював, що надає її особі, а саме представнику влади у зв'язку із здійсненням своїх службових повноважень та можливостями займаної посади, а ОСОБА_2, одержуючи неправомірну вигоду від ОСОБА_6, розумів (не міг не розуміти) значущість займаної ним посади, її статусність та можливості; ураховував також вагомість цієї посади у сприйнятті ОСОБА_6, а також мету, яку він переслідував, та його переконаність у тому, що ця мета буде досягнута завдяки можливостям посади, яку обіймає ОСОБА_2
Після отримання квитанції про сплату грошових коштів на рахунок БО «Літочківський благодійний фонд «Добробут», ОСОБА_2 о 17.20 годині 01.04.2016 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
01.04.2016 ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтовуючи необхідність відсторонення ОСОБА_2 від посади, слідчий зазначає, що ОСОБА_2 притягнуто до відповідальності за посадовий злочин, перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_2 матиме можливість продовжувати свою злочинну діяльність, знищувати, спотворювати, фальсифікувати чи приховувати речі і документи, які мають доказове значення для кримінального провадження, матиме змогу незаконними засобами негативно впливати на заявника та депутатів Літочківської сільської ради Броварського району Київської області, які є свідками у кримінальному провадженні шляхом здійснення на них психологічного тиску з метою надання неправдивих показань, й таким чином негативно впливати на хід досудового чи судового слідства та протиправно перешкоджати встановленню всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення.
Слідчий, прокурор в судовому засіданні клопотання підтримали, вважаючи наявними всі законні підстави для його задоволення на підставі викладених в клопотанні доводів. Додатково зазначили, що в рамках досудового розслідування в якості свідків допитувались депутати Літочківської сільської ради, проте на даний час триває процес легалізації матеріалів НСРД, та в існує потреба в повторному допиті депутатів із пред'явленням матеріалів НСРД. ОСОБА_2 є сільським головою, користується повагою та авторитетом громади та депутатів сільської ради, а відтак може вплинути на показання зазначених осіб. Звернули увагу, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_2, став можливим саме завдяки його повноваженням як сільського голови та впливу на депутатів сільради своїм авторитетом.
Підозрюваний ОСОБА_2 та його захисник проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на необґрунтованість повідомленої ОСОБА_2 підозри та відсутність правових підстав для відсторонення від посади. Зазначили, що подія, з приводу якої висунута підозра, мала місце 10.03.2016, про підозру ОСОБА_2 повідомлено 01.04.2016 та з цього часу не було жодних скарг чи заяв про вплив підозрюваного на будь-яких осіб чи компрометуючих даних. Зазначили, що відсутні ризики, якими обґрунтовується необхідність відсторонення ОСОБА_2 від посади, тоді як застосування такого заходу забезпечення матиме великі негативні наслідки для сім'ї підозрюваного та громади.
Заслухавши позиції сторін, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали справи, допитавши в судовому засіданні свідка, надходжу до наступних висновків.
Згідно рішення Літочківської сільської ради Броварського району Київської області № 1-1-7 від 03 листопада 2015 року «Про підсумки виборів Літочківського сільського голови та визнання його повноважень» визнано повноваження Літочківського сільського голови Броварського району Київської області ОСОБА_2.
Згідно повідомлення про підозру від 01.04.2016 ОСОБА_2 є підозрюваним у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.
Санкція ч.3 ст. 368 КК України передбачає покарання до 10 років позбавлення волі, тобто є тяжким злочином. Крім того, злочин, передбачений ст. 368 КК України, є злочином у сфері службової діяльності.
Відповідно до ч. 5 ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 13 червня 2000 р. № 950, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, якщо інше не передбачено Конституцією
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, містяться у долучених до матеріалах клопотання даних, що містяться в їх сукупності в заяві ОСОБА_6 /а. м. 20-21/, протоколах допиту свідків ОСОБА_6, ОСОБА_8 /а. м. 22-27, 28-32, 34-36, 41-43, 44-48/, витягу із рішення Літочківської сільської ради Броварського району Київської області від 10.03.2016 /а. м. 49/, протоколах допиту підозрюваних ОСОБА_5, ОСОБА_2 /а. м. 57-67, 83-89/, та є достатніми для висновку про обґрунтованість підозри на даній стадії провадження.
При вирішенні клопотання слідчий суддя у відповідності до вимог ст. ст.155, 157 КПК України враховує наявність правових підстав для відсторонення від займаної посади ОСОБА_2, який підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, обґрунтованість підозри, що стверджується наявними в долучених на обґрунтування клопотання документах даними, які на даній стадії процесу є достатніми для висновку про обґрунтованість підозри. Також слідчим суддею враховано обставини вчинення інкримінованого діяння, які вказують на те, що інкриміноване ОСОБА_2 діяння пов'язане із його перебуванням на посаді, дані про займану посаду, необхідність відсторонення від посади для запобігання незаконному впливу на інших осіб у кримінальному провадженні, можливості знищити речі, що мають значення для кримінального провадження, а також вимоги ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 13 червня 2000.
Показання допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_10, що оцінені в сукупності із іншими матеріалами справи, за своїм змістом не спростовують обґрунтованості повідомленої ОСОБА_2 підозри, а його показання в частині того, що сільський голова ОСОБА_2 користується великим авторитетом та повагою серед жителів села та депутатів сільської ради як порядна людина не спростовують існування ризику впливу на свідків у кримінальному провадженні.
Слідчим суддею також оцінені негативні наслідки для підозрюваного та інших осіб, які в даному конкретному випадку не перевищують необхідності забезпечення досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.
На підставі викладеного слідчий суддя вважає наявними підстави для відсторонення ОСОБА_2 від посади.
Поряд із тим, оскільки заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються виключно в рамках кримінального провадження, клопотання має бути задоволено частково - в межах строків досудового розслідування у кримінальному провадженні, а саме до 01.08.2016 включно.
Заперечення захисту в судовому засіданні не спростовують наведених висновків слідчого судді.
Також слідчим суддею протягом розгляду клопотання не встановлено невідповідностей клопотання вимогам ч. 2 ст. 155 КПК України, які могли б бути підставою для його повернення прокурору відповідно до ч. 2 ст. 156 КПК України.
Керуючись ст.ст. 155-157, 309, 392, 394-395 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області Темірова Ч. М., погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва прокуратури Київської області Тищенком С. В., про відсторонення від посади ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Відсторонити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України від посади Літочківського сільського голови Броварського району Київської області на строк до 01.08.2016 включно.
На час відсторонення від посади у разі наявності вилучити у ОСОБА_2 службове посвідчення.
Контроль за виконанням ухвали в частині вилучення посвідчення покласти на прокурора у кримінальному провадженні № 42016000000000648.
Копію даної ухвали направити до Літочківської сільської ради Броварського району Київської області, Броварської районної ради Київської області.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя С. В. Шапутько