ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/8873/16-а
провадження № 2-а/753/472/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" липня 2016 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі головуючого судді Даниленко В.В., розглянувши в письмову провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
28.04.2016 ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 14.04.2010 року їй була призначена пенсія за вислугу років як прокурору довічно.
Відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення незалежно від віку, за наявності, на день звернення, вислуги років, передбаченої ч.1 цієї статті.
У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», набула право на перерахунок пенсії, надавши відповідну довідку з місця праці про розмір нового середньомісячного заробітку.
Позивачка 30 березня 2016 року звернулася до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури м.Києва від 12 лютого 2016 року № 18/84.
Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 31 березня 2016 року № 254/0-100/1 відмовило позивачці у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», від 02.03.2015 № 213-УІІІ, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що відмова Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує її права на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Просить ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправними дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури міста Києва про заробітну плату від 12.02.2016 № 18/84 з розрахунку 90 відсотків.
- скасувати рішення Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.03.2016 року № 254/0-100/1 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва про заробітну плату з розрахунку 90 відсотків відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), що діяла станом на квітень 2010 року.
- зобов`язати Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної за вислугу років пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва від 12.02.2016 № 18/84 з розрахунку 90 відсотків, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), що діяла станом на квітень 2010 року, з дня вступу постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 в законну силу, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.
З письмових заперечень представника Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що позивака знаходиться на обліку в Лівобережному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із роз'ясненнями інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України щодо Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон № 76 від 28 грудня 2014 року), зазначено, що пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) відповідно до законів України «Про державну службу» (стаття 37), «Про Прокуратуру» (стаття 50-1), «Про статус народного депутата України» (статна 20), «Про судоустрій та статус суддів» (стаття 138) за заявами про їх призначення або перерахунку, що надійшли починаючи з 01 січня 2015 року, обчислюється у розмірі 60 % заробітної плати (грошового утримання).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року передбачено що у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовується норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання що призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У п. 5 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року зазначено, що 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з вищенаведеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що 14 квітня 2010 року позивачці призначена пенсія за вислугу років як прокурору - довічно. Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення незалежно від віку, за наявності на день звернення вислуги років, передбаченої ч. 1 цієї статті.
Позивачка 30 березня 2016 року звернулася до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури міста Києва від 12 лютого 2016 року № 18/84.
Листом від 31 березня 2016 року позивачці відмовлено в такому перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ.
Із письмових заперечень відповідача вбачається, що підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років за вказаною заявою немає, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», від 02.03.2015 № 213-УІІІ, з 01 червня 2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювались частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 вказаного Закону України «Про прокуратуру, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
У ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зазначалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. За таких обставин, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу та визначенню розміру пенсії підлягає застосуванню норма Закону, чинна на день призначення пенсії. У такому випадку зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам та слідчим, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Порядок призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом і механізмом їх проведення. Нормами, що визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінювались.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.
Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Згідно із ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядались питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян України та визначав, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
За таких обставин, зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
За таких обставин, відмова Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії позивачці є протиправною.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України відповідач має відшкодувати державі понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн.
Керуючись статтями 19, 22 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачці в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури міста Києва від 12 лютого 2016 № 18/84 року про заробітну плату з розрахунку 90 % з середнього заробітку.
Скасувати рішення Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.03.2016 року № № 254/0-100/1 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва № 18/84 про заробітну плату з розрахунку 90 відсотків відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), що діяла станом на квітень 2010 року.
Зобов`язати Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної за вислугу років пенсії на підставі довідки прокуратури міста Києва від 12.02.2016 № 18/84 з розрахунку 90 відсотків, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), що діяла станом на квітень 2010 року, з дня вступу постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 в законну силу, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 551, 21 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню двадцять одну копійку шляхом їх безспірного списання із рахунку суб`єкта владних повноважень Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: