Постанова № 59211498, 22.07.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
161/7791/16-а
Номер документу
59211498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/7791/16-а

Провадження № 2-а/161/468/16

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2016 р. Суддя Луцький міськрайонний суд Волинської області ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії

,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом, уточненим адміністративним позовом до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії. Свій позов мотивує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Волинській області і з 22.11.2007 року отримує пенсію згідно ізЗаконом України «Про державну службу» у розмірі 88 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених законом без обмеження граничного розміру пенсії. З 01.02.2008 року в звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям їй зроблено перерахунок пенсії зі збільшеного окладу з урахуванням премій і надбавок. Постановою КМУ від 02.09.2015 №644 «Про внесення змін до деяких актів КМУ»працівникам судів підвищено посадові оклади, що призвело до збільшення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. У зв'язку з чим, вона 27.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком згідно зЗаконом України «Про державну службу»в розмірі 88 відсотків з урахуванням нового посадового окладу та інших складових заробітної плати, які зазначені в довідці Господарського суду Волинської області від 25.04.2016 року №03-23/2419/16. Однак, листом відповідача від 11.05.2016 року № 1332-02-20/16 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Оскільки позивач отримує пенсію у меншому розмірі ніж передбаченоЗаконом України «Про державну службу», позивач звернулась з вказаним позовом до суду та з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року - протиправними та зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести їй перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат із розрахунку 88 відсотків заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату на посаді від 25.04.2016 року №03-23/2419/16 виданої Господарським судом Волинської області.

В судове засідання позивач та представник відповідача не зявилися, подали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.

В поданих суду запереченнях, представник відповідача вказував, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 22.07.2016 року ухвалено судовий розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Суд розглядає справу на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам частини 6 статті 128 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 працювала на посаді начальника організаційно-кадрового відділу Господарського суду Волинської області. З 23.11.2007 року перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області, де отримує пенсію, призначену на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% заробітної плати.

27.04.2016 року позивач звернулася до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про проведення їй перерахунку пенсії за період з з 01.01.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат з розрахунку 88% заробітної плати згідно з довідками про заробітну плату на посаді від 25.04.2016 року №03-23/2419/16 та складові заробітної плати від 09.06.2016 року №03/3216/16 (на момент перерахунку пенсії з 01.02.2008 року) виданих Господарським судом Волинської області

Однак рішенням від 29.04.2016 року № 20 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у звязку з тим, що відповідно до Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2016 року, згідно якої тимчасово у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 рік особам, на яких поширюється дія цього Закону у період роботи на посадах, які дають право на призначення/перерахунок пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» пенсія призначена відповідно до цієї статті, не виплачується та не перераховується.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.

ПостановоюКабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад судового розпорядника (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам апарату суду має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 25.04.2016 року № 03-23/2419/16, виданої Господарським судом Волинської області, посадовий оклад начальника організаційно-кадрового відділу суду з 01.01.2016 встановлено в сумі 5512 гривень, надбавка за ранг 110 гривень, надбавка за вислугу років (стаж державної служби 26 років) 2248,80 гривень(а.с. 16).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015.

Крім цього суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону № 3723-XII, стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Отже, суд приходить до висновку, що дії відповідача з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 03-23/2419/16 від 25.04.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.

З матеріалів справи вбачається, що за проведенням перерахунку пенсії ОСОБА_2 звернулась до відповідача 27.04.2016 року, при цьому просить суд зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплатуз 01.01.2016 року.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок його пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки № 03-23/2419/16 від 25.04.2016 року підлягає відновленню з 01.05.2016 року.

Також, суд не бере до уваги заперечення представника відповідача, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.

У п. 5Прикінцевих положень цьогоЗакону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбаченіКонституцієюта законами України.

У відповідності до ст. 10 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, замовними або іншими ознаками.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 11 КАС України).

Відповідно дост. 13 КАС Україниособам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно дост. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З врахуванням викладено, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії Луцького обєднаного УПФУ Волинської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат із розрахунку 88 відсотків заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату на посаді від 25.04.2016 року №03-23/2419/16 виданої Господарським судом Волинської області з 01.05.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 травня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат з розрахунку 88 відсотків заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату на посаді від 25.04.2016 року №03-23/2419/16 виданої Господарським судом Волинської області.

Зобов'язати Луцьке обєднане управління пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 травня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат з розрахунку 88 відсотків заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату на посаді від 25.04.2016 року №03-23/2419/16 виданої Господарським судом Волинської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького обєднаного управління пенсійного Фонду України Волинської області на користь ОСОБА_2 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області ОСОБА_1