Постанова № 59209585, 20.07.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
640/10114/16-а
Номер документу
59209585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/10114/16-а

н/п 2-а/640/239/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.07.2016

Суддя Київського районного суду м. Харкова Золотарьова Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить:

визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови їй у перерахунку з 1 грудня 2015 року розміру пенсії держслужбовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести їй перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовцю на підставі довідки Департаменту фінансів Харківської облдержадміністрації від 15.06.2016 року № 05-01-40/130 відповідна до статті 37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення їй пенси, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент в початкового призначення у січні 1996 р. в розмірі 83 % від середнього заробітку з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати та здійснити їй відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

стягнути судовий збір у розмірі 551 грн. 20коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона,ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію з 1996 року, на підставі заяви та довідки про складові зарплати мені призначено пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ за наявності стажу держслужби 13 років у розмірі 83 відсотка від середнього заробітку. Не працює. Постановою Кабміну України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» підвищено оплату праці держслужбовцям з 01.12.2015 року. Тому, вона звернулася до відповідача з заявою вів 16.06.2016 року про перерахунок пенсії станом на 1 грудня 2015р. відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року в редакції, що діяла на момент призначення мені пенсії, та якою передбачено її розмір 83 % від середнього заробітку. Надала довідку Департаменту фінансів облдержадміністрації від 15.06.2016 року №05-01-40/130 про складові зарплати на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів (провідний спеціаліст відділу Головного фінансового управління облдержадмістрації), де зарплата складає 4640,10 грн. Однак, рішенням відповідача від 21.06.2016 року №203 їй відмовлено у перерахунку пенсії, що є неправомірним. На даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення їй пенсії - січень 1996 року) . Посилання відповідача на пункт 5 розділу 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015, згідно якого «у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій , у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу» , є безпідставними. Виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Положення даної статті поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (у теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Таким чином, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку її пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм ЗУ «Про державну службу». Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так же ті, що стосуються перерахунку пенсій немає. Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

24.06.2016 року у цій справі відкрито скорочене провадження.

Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, вважає позовні вимоги не обґрунтованими, посилаючись на те, що з 19.01.1996 року позивачеві призначена пенсія державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 83% від заробітної плати. Заяву про перерахунок пенсії ОСОБА_1 подала до управління 16.06.2016 року. До заяви додана довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №05-01-40/130 від 15.06.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.12.2015 року. З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону №3723 викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яким передбачались умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року. 10 грудня 2015 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який набув чинності 01 травня 2016 року. В статті 90 вищезазначеного Закону зазначається, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» була прийнята для забезпечення реалізації статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р№3723-ХІІ. Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р №3723-ХІІ визнано таким, що втратив чинність, крім статті 37. Отже, законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р №3723-ХІІ (в тому числі стаття 37-1 зазначеного Закону) втратив чинність з моменту набуття чинності Закону України Про державну службу» 10.12.2015 року №889-VIII, а саме з 01.05.2016 року. Тому на сьогоднішній день не має правових підстав для перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю.

Відповідно до ч. 4 ст. 183 2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова та з 19.01.1996 року їй призначена пенсія державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. в розмірі 83% від заробітної плати.

16.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії у звязку зі зростанням з 01 грудня 2015 року заробітної плати державних службовців. До заяви позивач додала довідку Департаменту фінансів облдержадміністрації від 15.06.2016 року №05-01-40/130 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, у якій вказані складові зарплати на посаді провідного спеціаліста відділу Головного фінансового управління облдержадмістрації, яка з 01.12.2015 року складає 4640 грн. 10 коп. Згідно з вказаною довідкою, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до вказаної довідки ОСОБА_1 дійсно працювала на посаді провідного спеціаліста відділу Головного фінансового управління облдержадмістрації.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 21.06.2016 № 203 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 p., з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу". Отже, Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865" Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України" Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 p. перерахунки не проводяться. Оскільки в період до 01.05.2016 року будь-які нормативні акти, в яких викладені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям не приймалися Кабінетом Міністрів України, а з 01.05.2016 року скасовані акти щодо перерахунку пенсій держслужбовцям, то ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працювали в державних органах та їх апараті визначалися Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон 16.12.1993 №3723-XII).

Так, статтею 37 Закону 16.12.1993 №3723-XII було урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону 16.12.1993 №3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Пунктом 4 Постанови №865 (в редакції до прийняття Постанови КМУ від 09.12.2015 №1013), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови №865, перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (16.06.2016 року), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене через не визначення порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Згідно зі статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 вказано, що згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань.

Згідно з довідкою Департаменту фінансів облдержадміністрації від 15.06.2016 року №05-01-40/130 заробітна плата державного службовця на посаді провідного спеціаліста відділу Головного фінансового управління облдержадмістрації з 01.12.2015 року складає 4640 грн. 10 коп.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат (надбавки за ранг, вислугу років, вискові досягнення у праці, премії), з яких були сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входять до складу заробітку для обчислення пенсії.

На підставі викладеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак рішення відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, є неправомірним.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії 16.06.2016 року, то згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з 01.07.2016 року, а не з 01.12.2015 року як просить позивач.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в частині:

визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.07.2016 року;

зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, на підставі довідки Департаменту фінансів Харківської облдержадміністрації від 15.06.2016 року № 05-01-40/130, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 83% від середньої заробітної плати та здійснити їй відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

В іншій частині вимоги задоволенню не підлягають.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем заявлений позов немайнового характеру, за який підлягає сплаті судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 551,20 грн.

Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 275 грн. 60 коп. (551,20 / 2 = 275,60).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 41, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 37, 37-1, Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. (чинний в період виникнення спірних правовідносин), ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.07.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, на підставі довідки Департаменту фінансів Харківської облдержадміністрації від 15.06.2016 року № 05-01-40/130, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 83% від середньої заробітної плати та здійснити їй відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят пять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя -