Постанова № 59205042, 22.07.2016, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
592/4900/16-а
Номер документу
59205042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/4900/16-а

Провадження №2-а/592/194/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

/мотивувальна частина/

22 липня 2016 року м.Сум

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:

головуючого судді Зорік М. В.,

за участю секретаря судового засідання Білоконь І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обєднання управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що у жовтні 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах йому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 70% посадового окладу. На час призначення пенсії він мав вислугу 25 років. Зазначає, що під час призначення пенсії УПФУ в м. Сумах не взято до уваги те, що він почав працювати в органах прокуратури з березня 2003 року, коли на той час діяв Закон України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року № 1790-XII (зі змінами і доповненнями від 12.07.2001 року № 2663-111), яким позивач керувався та мав наміри одержати належну пенсію при досягненні вислуги, а тому вважає, що відповідач грубо порушив його соціальні права і свободи як позивача. Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 «Про. внесення змін до Закону України «Про прокуратуру») передбачалося, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру. Таким чином позивач вважає, що йому повинна бути призначена пенсія в розмірі 90 %. З 14 серпня 2015 року позивач звільнився з роботи в органах прокуратури України у звязку з виходом на пенсію. 10.05.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення з 01.12.2015 року перерахунку розміру йому пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення він додав відповідну довідку про заробітну плату №139-зп-16 від 28.04.2016 року. На його звернення, відповідач своїм рішенням від 12.05.2016 року відмовив у здійсненні такого перерахунку. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Просить визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 1.12.2015 року в розмірі 90 %. Скасувати рішення Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №809169 від 12.05.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 28.04.2016 р. №139-зп 16 в розмірі 90% від середнього заробітку щомісячної ( чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури починаючи з 01.12.2015 року, та стягнути на його користь сплачений судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.

Позивач в судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надав заяву, в якій позовної вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача надав також заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. №213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Отже, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про прокуратуру" не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Так, ч. З ст. 85 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що "тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень". Тому дана правова норма прямо забороняє перевищувати максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", що свідчить про безпідставність позовних вимог. Просив розглянути справу за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач працював в органах Прокуратури України у зв'язку з чим набув право на пенсію за вислугу років. У жовтні 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах йому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 70% посадового окладу. На час призначення пенсії він мав вислугу 25 років. З 14 серпня 2015 року позивач звільнився з роботи в органах прокуратури України у звязку з виходом на пенсію.

Позивач 10.05.2016 року звернувся до відповідача, у якого він перебуває на обліку, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку. До заяви позивачем надана довідка прокуратури Сумської області № 139-зп-16 від 28.04.2016 року (а.с.12-13).

Рішенням від 12.05.2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (а.с.14).

На думку суду, вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним довідки прокуратури Сумської області від 28.04.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, повинен бути здійснений з 01 грудня 2015 року.

Відповідно до ст.94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 грн.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 94 159-163 КАС України, суд -,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинення дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з приводу відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №139-зп-16 від 28.04.2016.

Скасувати рішення Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №174653 від 11.05.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Сумської області №139-зп-16 від 28.04.2016, починаючи з 01.12.2015 року та без обмеження її максимального розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Суми на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551, 20 грн.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання рішення суду в межах стягнення за один місяць.

В іншій частині позову відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання в повному обсязі. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст постанови викладено 25 липня 2016 року.

Суддя М.В. Зорік