Постанова № 59202052, 19.07.2016, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
915/247/16
Номер документу
59202052
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2016 р.

Справа № 915/247/16

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: С.В. Таран,

Суддів: Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної,

при секретарі судового засідання Г.Є. Бєлянкіній,

за участю представників:

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали;

від третьої особи - участі не брали;

розглянувши апеляційну скаргу Южноукраїнської міської ради

на рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.05.2016

у справі №915/247/16

за позовом: Южноукраїнської міської ради

до відповідача: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська”

про визнання недійсним рішення та його скасування

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016р. Южноукраїнська міська рада звернулась з позовом до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська” про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.12.2015 №66-ріш.

За вказаною позовною заявою порушено провадження у справі №915/247/16.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 24.05.2016 у справі №915/247/16 (суддя Н.О. Семенчук) у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Южноукраїнська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.05.2016 у справі №915/247/16 скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України у відзиві на апеляційну скаргу висловило заперечення щодо її задоволення.

Третя особа власну позицію щодо апеляційної скарги в письмовому вигляді не виклала.

В судовому засіданні 19.07.2016 представники сторін та третьої особи участі не брали, хоча були належним чином сповіщені про час та місце його проведення, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень №15184480 від 06.07.2016, №15184405 від 06.07.2016, №27748515 від 06.07.2016.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла наступних висновків.

Рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.12.2015 №66-ріш вирішено: визнати бездіяльність Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, яка полягає у нестворенні умов (нерозробленні порядку) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, розташованих на території міста Южноукраїнська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ, що має своїм наслідком можливість усунення з ринку надання послуг з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна інших суб’єктів господарювання, які, окрім комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м. Южноукраїнськ", виходячи із норм чинного законодавства, мають право надавати такі послуги, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що може призвести до усунення конкуренції; зобов’язати Южноукраїнську міську раду Миколаївської області створити умови (розробити та затвердити єдиний порядок) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації (як первинної так і поточної, що може проводитись не лише комунальним підприємством "Бюро технічної інвентаризації м. Южноукраїнськ") об’єктів нерухомого майна, розташованих на території міста Южноукраїнська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ протягом двох місяців з дня отримання цього рішення з наданням до територіального відділення у п’ятиденний термін підтверджуючих документів; зобов’язати Южноукраїнську міську раду Миколаївської області оприлюднити за власні кошти пункти 1, 2 резолютивної частини цього рішення в офіційному друкованому виданні Миколаївської обласної ради, а саме газеті "Рідне Прибужжя", протягом двох місяців з дня його отримання з наданням до територіального відділення у п’ятиденний термін підтверджуючих документів про оприлюднення.

Приймаючи дане рішення, Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України виходило з того, що на сьогодні єдиним суб'єктом господарювання, який має право доступу до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, та відповідно фактичну можливість проводити поточну технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна на підставі об'єктивної, достовірної, повної та точної інформації, є лише комунальне підприємство “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська”. Матеріали інвентаризаційних справ на розташовані у м. Южноукраїнськ Миколаївської області об'єкти нерухомого майна зберігаються в архіві комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська”.

З розширенням з 2013 року кола учасників ринку робіт з технічної інвентаризації нові учасники ринку (приватні структури) позбавлені можливості доступу до створених раніше комунальним бюро технічної інвентаризації інвентаризаційних справ, та проводячи за замовленням роботи, формують нові інвентаризаційні справи з тих об'єктів, що вже підлягали інвентаризації. Зазначене призводить до ситуації, коли на один об'єкт нерухомого майна у декількох суб'єктів господарювання формується та зберігається кілька інвентаризаційних справ, чим не виконується пункт 1.5 розділу 1 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, що призводить до негативних наслідків для споживачів таких послуг.

Оскільки умови доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, станом на теперішній час, органами місцевого самоврядування м. Южноукраїнська не створені, територіальним відділенням прийнято відповідне рішення від 25.12.2015 №66-ріш “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції”, вимоги про визнання недійсним якого є предметом даного спору.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є:

- неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи;

- недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими;

- невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи;

- порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення).

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо відмови в задоволенні позовних вимог, враховуючи відсутність підстав, передбачених статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

В силу частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Южноукраїнська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Підпунктом 10 пункту б) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Технічна інвентаризація об’єктів нерухомого майна проводиться відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за №582/5773 (далі - Інструкція).

Відповідно до абзацу 4 пункту 3.1 розділу 3 Інструкції роботи з інвентаризації всіх об'єктів повинні здійснюватися на замовлення та за обов'язковою участю замовника (замовників), у присутності якого (яких) проводиться обстеження, що фіксується в абрисі чи ескізі, з обов'язковим підписанням ним (ними) цих документів. При проведенні технічної інвентаризації визначення вартості об'єктів виконується за бажанням замовника.

Виходячи із змісту пункту 3.2 розділу 3 Інструкції, у разі самочинно збудованих (реконструйованих) об’єктів нерухомості, в матеріали інвентаризаційної справи та технічні паспорти проставляються відповідні штампи.

Розділом 11 Інструкції передбачено, що у разі виявлення змін щодо складу, технічного стану, власників будинків тощо, суб'єкти господарювання вносять до інвентаризаційних документів відповідні виправлення та доповнення.

Отже, згідно з пунктом 3.1 розділу 3 та розділом 11 Інструкції інвентаризаційна справа відкривається на кожен об’єкт нерухомості за поштовою адресою. Всі зміни щодо складу та технічного стану об’єктів нерухомості, повинні бути сконцентровані в одній інвентаризаційній справі (паралельні справи не заводяться).

Виконання даних вимог є можливим лише за умови доступу до матеріалів інвентаризаційних справ.

До кінця 2012 року технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна на території міста Южноукраїнськ здійснювало одне бюро технічної інвентаризації - комунальне підприємство "Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська", яке й виконувало функції реєстратора нерухомості.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2012 №658, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за №2212/22524, були затверджені зміни до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, відповідно до яких право проводити технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна отримали суб’єкти господарювання, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат.

Тобто, з прийняттям цього наказу нарівні з суб’єктами господарювання - комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, правом виконувати технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, наділений будь – який інший суб’єкт господарювання при дотриманні (виконанні) ним вимог законодавства, зокрема, підпункту 1.4 пункту 1 Інструкції.

З метою належного функціонування системи органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження 04.02.2013 №47-р, у пункті 2 якого органам місцевого самоврядування рекомендовано, зокрема: забезпечити збереження матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, які зберігаються у бюро технічної інвентаризації - комунальних підприємствах; передбачити безоплатний доступ до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ для державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно з метою належного опрацювання ними запитів, що надходять в установленому порядку; створити умови для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування; вирішити в установленому законодавством порядку питання передачі органам державної реєстрації прав матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ.

Станом на 01.09.2015 Южноукраїнською міською радою Миколаївської області не приймалося будь-яких рішень, розпоряджень щодо встановлення порядку та умов доступу юридичних (в тому числі суб'єктів господарювання, які здійснюють надання послуг з технічної інвентаризації) та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації (матеріалів інвентаризаційних справ), реєстрових книг, а також архівних справ, які знаходяться на зберіганні в комунальному підприємстві “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська”, порядку передачі органам державної реєстрації матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ.

Отже, на території м.Южноукраїнська доступ юридичних (в тому числі суб'єктів господарювання, які здійснюють надання послуг з технічної інвентаризації) та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації (матеріалів інвентаризаційних справ), реєстрових книг, а також архівних справ, які знаходяться на зберіганні в комунальному підприємстві “Бюро технічної інвентаризації міста Южноукраїнська”, не забезпечується.

Відповідно до пункту 1.5 розділу 1 Інструкції інвентаризаційна справа формується і ведеться на кожен об'єкт нерухомого майна на весь час його існування та зберігається в органі державної реєстрації прав за місцезнаходженням такого об'єкта; матеріал має бути сконцетрованим в одній інвентаризаційній справі (паралельні справи не заводяться), що передбачено абзацом третім розділу 11 Інструкції.

Відсутність розробленого та затвердженого органом місцевого самоврядування чіткого, прозорого та єдиного для всіх порядку доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації, реєстрових книг, а також архівних справ, призводить до негативних наслідків на ринку технічної інвентаризації та унеможливлює надання послуг з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (зокрема, поточної технічної інвентаризації) іншими суб'єктами господарювання, які згідно з вимогами законодавства мають право їх надавати, що може призвести до усунення конкуренції на цьому ринку.

В силу статті 42 Конституції України держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності покладено на Антимонопольний комітет України.

Державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю (стаття 4 Закону України „Про захист економічної конкуренції”).

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", будь - які дії чи бездіяльність органів місцевого самоврядування, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, визнаються антиконкурентними діями.

Відповідно до пункту 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно – господарського управління та контролю є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Отже, бездіяльність Южноукраїнської міської ради, яка полягає у нестворенні умов (нерозробленні порядку) для доступу юридичних та фізичних осіб до матеріалів технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, розташованих на території м. Южноукраїнська Миколаївської області, реєстрових книг, а також архівних справ, що має своїм наслідком можливість усунення з ринку надання послуг з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна інших суб’єктів господарювання, які, окрім комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м. Южноукраїнськ", виходячи із норм чинного законодавства, мають право надавати такі послуги, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

За таких обставин, Господарським судом Миколаївської області обгрунтовано відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що під час розгляду даного господарського спору місцевим господарським судом фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана вірна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, відтак підстав для скасування рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.05.2016 колегія суддів не вбачає. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених у оскаржуваному судовому рішенні.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Южноукраїнської міської ради залишити без задоволення, рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.05.2016 у справі №915/247/16 – без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 25.07.2016.

Головуючий суддя С.В. Таран

Суддя Л.О. Будішевська

Суддя М.А. Мишкіна