ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 липня 2016 рокуСправа № 913/616/16
Провадження № 33пд/913/616/16
За позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод, м.Київ
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Драгнєвіч О.В.
Cекретар cудового засідання Дмітрієва К.С.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури: ОСОБА_1, прокурор відділу прокуратури Харківської області, на підставі посвідчення № 028256 від 15.08.2014;
від позивача: ОСОБА_2, завідуючий сектором зі спірних питань землекористування управління власності Лисичанської міської ради за довіреністю № 3950/01-16 від 28.12.2015;
від відповідача: ОСОБА_3, представник за довіреністю б/н від 22.06.2016.
С У Т Ь С П О Р У:
Заступник прокурора Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області із позовом в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод про внесення змін до договору оренди землі, в якому просить:
- внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод (орендар) 15 березня 2007 року, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 03 квітня 2007 року № 040740600136, предметом якого є земельна ділянка площею 3,0413 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128 (колишня назва: вул. Орджонікідзе), надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 6, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 9201453,57 грн (девять мільйонів двісті одна тисяча чотириста пятдесят три грн 57 коп.);
-пункт 9 договору викласти у наступній редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 276043,61 грн (двісті сімдесят шість тисяч сорок три грн 61 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600;
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: 11. Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі 23003,63 грн (двадцять три тисячі три грн 63 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 11.05.2016 підтверджено підстави представництва заступника прокурора Луганської області інтересів держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області заявленим позовним вимогам та порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, її розгляд призначено на 30.05.2016.
Ухвалами господарського суду Луганської області від 30.05.2016, 14.06.2016 розгляд справи двічі відкладався у звязку з неявкою представників сторін, не виконання вимог ухвал суду.
Ухвалою суду від 04.07.2016 у звязку із задоволенням клопотань представника відповідача розгляд справи було відкладено на 20.07.2016 з метою надання останньому часу для ознайомлення із матеріалами справи та підготовки відзиву, продовжено строк розгляду справи на 15 днів, до 26.07.2016 включно.
В судовому засіданні 20.07.2016 прокурор та представник Лисичанської міської ради підтримали заявлені позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що розрахунок розміру орендної плати за землю був розроблений на час укладання договору відповідно до умов законодавства, що діяло на той час (ст. 21 Закону України Про оренду землі, рішення Лисичанської міської ради № 214 від 21.02.2007, яким затверджено Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, Рішення Лисичанської міської ради № 458 від 15.02.2002, яким затверджено нормативно грошову оцінку землі міста Лисичанська), тобто розмір орендної плати складав для даного виду цільового використання земельної ділянки 1,5% від нормативної грошової оцінки землі, що в грошовій формі складало 87 972,64 грн. за рік.
На даний час рішенням Лисичанської міської ради 03.07.2015 № 83/1343 затверджено нову нормативну грошову оцінку землі міста Лисичанська. Пунктом 2 вказаного рішення, встановлено, що базова вартість одного квадратного метра землі м. Лисичанська становить на 01.01.2015 173,50 грн/кв.м., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн/кв.м. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249, за таких обставин є підстави для внесення змін до договору оренди землі.
З метою приведення розміру орендної плати у відповідність до ст.288 Податкового кодексу України, Лисичанською міською радою 25.12.2014 прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території м.Лисичанськ». Зокрема, розмір орендної плати за землю під розміщення промислових територій підприємств встановлено 3% від нормативної грошової оцінки землі. Новий порядок вступає в дію з 01.01.2015.
Згідно даних Управління Держгеокадастру в м. Лисичанськ від 11.03.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває у користуванні відповідача, складає 9201453,57 грн.
У звязку із зміною нормативно грошової оцінки землі, порядку розрахунку орендної плати за землю, позивач просить внести відповідні зміни до договору оренди землі, враховуючи те, що відповідачу направлявся проект додаткової угоди до договору оренди з метою внесення відповідних змін, однак, відповідачем відповіді надано не було.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, просив відмовити в позові.
Через канцелярію суду відповідачем також було надано відзив від 12.07.2016 б/н, в якому останній просив відмовити в позові, посилаючись на те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена не вірно, не правильно застосовано коефіцієнт 1,2, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, в розрахунку слід враховувати частини, з яких складається вказана земельна ділянка. Так, за розрахунком відповідача, до частини земельної ділянки під споруди 0,1767 га, необхідно застосовувати значення Кф - 1,2 Землі промисловості; до частини земельної ділянки під проїзди, проходи - 0,5070 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,1 Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту; до частини земельної ділянки під зелені насадження - 0,4412 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,5 Інші землі - землі зелених насаджень; до частини земельної ділянки інші - 0,1460 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,1 Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту.
З посиланням на положення абзацу 3 пункту 3.5 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 N 18/15/21/11 відповідач вважає, що для спірної земельної ділянки, як ділянки змішаного використання, при розрахунку нормативної грошової оцінки необхідно використовувати значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання окремих її частин 0,62=( 1,2+1,2+0,1+0,5+0,1) : 5.
Крім того, відповідач просив врахувати те, що навіть при умові вірного розрахунку нормативно грошової оцінки землі, внесення змін до договору призведе до збільшення орендної плати, що вплине на скрутне фінансове становище підприємства, оскільки з липня 2014 року підприємство фактично не працює.
У судовому засіданні 20.07.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
15.03.2007 між Лисичанською міською радою (позивачем/орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод (відповідачем/орендар) у простій письмовій формі укладено договір оренди землі (а.с.19-22).
Згідно предмету договору орендодавець на підставі рішення Лисичанської міської ради №217 від 21.02.2007 (а.с.32) надає, а орендар приймає у строкове платне користування терміном на 10 років (п.8 договору) земельну ділянку площею 3,0413 га (п.2 договору), нормативною грошовою оцінкою 5864842,92 грн. (п.5 договору) для розміщення та експлуатації будівлі цеху №6, яка знаходиться за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 (п.1 договору).
Відповідно до п. 9 договору річна орендна плата становила 87972,64 грн.
Її обчислення здійснюється з урахуванням індексу інфляції згідно п. 10 договору.
Орендна плата підлягає внесенню щомісячно, безготівково, не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця у сумі 7331,05 грн. за приписами п.11 договору.
Згідно абзацу 6 п.27 договору орендодавець має право вимагати від орендаря сплати збільшених розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до закону розмірів земельного податку та з інших мотивів, визначених цим договором.
У пункті 33 договору сторони визначили, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі її недосягнення спір розвязується у судовому порядку.
Державна реєстрація договору проведена 03.04.2007 за №040740600136.
Земельна ділянка передана орендареві 03.04.2007, що підтверджується двостороннім актом приймання-передачі обєкту оренди земельної ділянки, підписаного сторонами (а.с.22).
Матеріали справи свідчать про те, що господарським судом Луганської області розглядалася справа № 913/2679/13 за позовом Прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства "Лисичанський гумово-технічний завод" про внесення змін до договору оренди землі.
Рішенням суду від 09.12.2013 позов задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод" (орендар) 15 березня 2007 року, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 03 квітня 2007 року №040740600136, предметом якого є земельна ділянка площею 3,0413 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128, надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації будівлі цеху №6, а саме:
пункт 5 договору викладено у наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 7355185,70 грн. (сім мільйонів триста п'ятдесят п'ять тисяч сто вісімдесят пять грн. 70 коп.)";
пункт 9 договору викладено у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 220655,57 грн. (двісті двадцять тисяч шістсот п'ятдесят пять грн. 57 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м. Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ід. код 24180679";
пункт 11 договору викладено у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 18387,96 грн. (вісімнадцять тисяч триста вісімдесят сім грн. 96 коп.)". Присужено до стягнення в доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп.
Судове рішення відповідно до ст. 85 ГПК України набрало законної сили.
На час вирішення даного спору договір є чинним.
Позивачем, Лисичанською міською радою, як власником землі в межах встановленої чинним законодавством компетенції було прийнято низку рішень щодо порядку розрахунку орендної плати за землю, у т.ч.: рішення від 25.12.2014 № 77/1236 "Про внесення змін до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська " (а.с.33-35) та від 03.07.2015 № 83/1343 "Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ " , відповідно змінено нормативно грошову оцінку земельних ділянок(а.с. 36-37).
Докази внесення змін до цих рішень, скасування або визнання недійсними до справи не надано.
Матеріали справи свідчать про те, що з метою виконання згаданих вище рішень позивач листом від 17.03.2016 № 342/01-02 (а.с.41-40) направив пропозицію про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 №040740600136, зокрема проект додаткової угоди до договору разом із розрахунком розміру орендної плати, яка була залишена відповідачем без відповіді (а.с. 30-31).
Враховуючи вищевикладене, ухилення відповідача від укладення додаткової угоди, необхідність приведення у відповідність до вимог чинного законодавства умов договору оренди, що призводить до неповного надходження платежів за користування земельною ділянкою, яка належить до комунальної власності, сприяє невиконанню прибуткової частини місцевого бюджету, спричиняє шкоду інтересам держави, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області з відповідним позовом до суду, підстави представництва якого були підтверджені судом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін, суд враховує наступне.
Як зазначалося вище, Лисичанською міською радою, як власником землі в межах встановленої чинним законодавством компетенції було прийнято ряд рішень щодо порядку розрахунку орендної плати за землю, у т.ч.: рішення від 25.12.2014 № 77/1236 "Про внесення змін до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська " та рішення від 03.07.2015 № 83/1343 "Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ ".
Зокрема, рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 № 77/1236 внесено зміни в Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська, затверджений рішенням міської ради від 12.05.2010 № 1425 «Про Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська» та затверджено Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська в новій редакції, зазначено, що вказаний порядок вступає в дію з 01.01.2015. Крім того, зазначено, що рішення міської ради від 12.05.2010 №1425 «Про Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанська» та від 29.08.2011 № 28/280 «Про внесення змін в рішення міської ради від 12.05.2010 №1425» слід вважати такими, що втратили силу з 01.01.2015.
Пунком 17 Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська встановлено, що при розрахунку орендної плати за земельну ділянку під розміщення промислових території підприємств застосовується коефіцієнт в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн) х В (відсоток від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, %).
Рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 № 83/1343 «Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Лисичанської міської ради Луганської області на підставі рішення Лисичаснької міської ради від 23.05.2013 за № 47/826 «Про проведення повторної нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ», якою введено в дію нову нормативно грошову оцінку земельних ділянок.
Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що базова вартість одного квадратного метру землі м. Лисичанська становить на 01.01.2015 173,50 грн./кв.м. яка складається із базової вартості одного квадратного метру 138,91 грн./кв.м. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249.
Згідно даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, вул. Незалежності, 128, якою користується відповідач, наданим Управлінням держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області від 13.06.2016, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 9201453 грн 57 коп. (а.с.87).
Судом встановлено, що на підставі рішення Лисичанської міської ради №4/43 від 24.12.2015 "Про перейменування вулиць" вул. Орджонікідзе, на якій знаходиться спірна земельна ділянка, перейменовано на вул. Незалежності (а.с.77-81).
Матеріали справи свідчать проте, що листом від 17.03.2016 № 342/01-02 позивачем було направлено відповідачу проект додаткової угоди до договору оренди землі від 15.03.2007, який залишився не підписаним відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі (надалі Закон) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря (ст.21 Закону).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст.30 Закону).
У пункті 33 договору оренди сторони погодили, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі її недосягнення спір розвязується у судовому порядку.
Статтею 651 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обовязково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до положень ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
За приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Враховуючи пункти 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Під час розгляду спору господарським судом враховується, що вказані рішення Лисичанської міської ради, зокрема рішення №83/1343 від 03.07.2015, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанськ та внесено зміни до Порядку розрахунку орендної плати за землю згідно рішення №77/1236 від 25.12.2014, є чинними, у встановленому законом порядку незаконними не визнавалися, а тому є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Крім того, в пункті 2.19 постанови Пленуму від 17.05.2011 № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин Вищим господарським судом України розяснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Відповідні правові позиції також викладені в постановах Верховного суду України від 20.11.2012 року № 3-53гс12, від 03.12.2013 №3-34гс13, від 07.10.2015 року №3-481гс15, від 18.05.2016 №6-325цс16.
З приводу доводів відповідача щодо помилковості застосування при розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки в розмірі 1,2, та необхідність застосування коефіцієнту розрахованого відповідачем в розмірі 0,62, суд зазначає наступне.
Як вбачається з наведеного розрахунку у відзиві на позовну заяву, відповідач вважає правильним застосування функціонального коефіцієнту в розмірі 0,62=( 1,2+1,2+0,1+0,5+0,1) : 5, розрахованого як для земельної ділянки із змішаним використанням, коли при розрахунку нормативно грошової оцінки такої земельної ділянки застосовується середньозважене за площею значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання.
Натомість, як вбачається із витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, вул. Незалежності, 128, та якою користується відповідач, Управлінням держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області для розрахунку використовується функціональний коефіцієнт в розмірі 1,2. (а.с.87).
За приписами статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 № 445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
За частиною 6 пункту 4 зазначеного Положення Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Разом з тим, судом враховується, що наведене вище законодавство не надає витягам з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок статусу правових актів, що потребують скасування та визнання недійсними у судовому порядку, таким чином, за наявності відповідних заперечень сторони про необґрунтованість наведених у цих витягах даних про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, ці дані повинні бути перевірені судом.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 (далі Порядок).
Пунктом 3.3 даного Порядку визначено формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів.
При цьому, суд звертає увагу на те, що вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, які виділені законодавцем у наступні категорії - під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо, значення яких наводяться у відповідних таблицях в додатку 1 до вказаного Порядку.
Перевіривши правильність розрахунку та доводи відповідача, суд визнає їх помилковими з огляду на наступне.
На виконання умов договору оренди відповідачу була передана земельна ділянка загальною площею 3,0413 га, у тому числі: під капітальну одноповерхову забудову -1,7704 га, під споруду 0,1767 га, під проїзди,проходи -0,5070 га, під зелені насадження 0,4412 га, інше 0,1460 га.
Згідно п.15 договору оренди цільове призначення земельної ділянки землі підприємств промисловості.
Передача в оренду земельної ділянки здійснювалася на підставі розробленого проекту відведення земельної ділянки.
Як вбачається з наведеного в додатку 1 до вказаного Порядку, законодавцем для категорії земель за функцією використання, складу, землі промисловості встановлено саме коефіцієнт 1,2, що відповідає застосованому коефіцієнту у розрахунку нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки (а.с.87).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідний функціональний коефіцієнт в розмірі 1,2 також було застосовано під час розрахунку та проведення грошової оцінки земельної ділянки в 2006 році для укладення договору оренди землі (а.с.24).
Окремо, суд звертає увагу на положення абз.3 п.3.5. вказаного Порядку, згідно якого коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Зазначене спростовує доводи відповідача щодо необхідності застосування при розрахунку різних коефіцієнтів стосовно різних частин земельної ділянки, оскільки такі частини у спірній земельній ділянці, як окремі, не виділялися у встановленому чинним законодавством порядку. Як встановлено судом, спірна земельна ділянка загальною площею 3,0413 га належить до земель промисловості, в проекті відводу, розробленому на час укладення договору оренди окремо не виділялися частини земельної ділянки різного функціонального використання.
Відповідачем в порушення вимог ст.ст.33-34 Господарського процесуального кодексу України встановлені обставини не спростовано, не надано доказів щодо проведення інвентаризації земельної ділянки, розробки проекту землеустрою, згідно яких були б враховані відповідні зміни, на яких він наполягає, та дані яких були б правомірною підставою для виділення окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання та застосування при розрахунку нормативно грошової оцінки землі різних функціональних коефіцієнтів для окремих її частин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову щодо внесення відповідних змін до договору оренди землі та приведення його положень у відповідність до вимог чинного законодавства.
Згідно частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1378,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод про внесення змін до договору оренди землі задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод" 15 березня 2007 року, державна реєстрація від 03 квітня 2007 року №040740600136, предметом якого є земельна ділянка площею 3,0413 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128 (колишня назва вул..Орджонікідзе), надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації будівлі цеху №6, а саме:
-пункт 5 договору викласти у наступній редакції: 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 9201453,57 грн (девять мільйонів двісті одна тисяча чотириста пятдесят три грн 57 коп.);
-пункт 9 договору викласти у наступній редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 276043,61 грн (двісті сімдесят шість тисяч сорок три грн 61 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600;
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: 11. Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі 23003,63 грн (двадцять три тисячі три грн 63 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства «Лисичанський гумово-технічний завод», м. Київ, вул. Червоногвардійська, буд. 12. офіс 177, ідентифікаційний код 31097964, на користь Прокуратури Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Богдана Ліщини, б. 27, ідентифікаційний код 02909921, витрати зі сплати судового збору в сумі 1378 грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 25.07.2016.
Суддя О.В. Драгнєвіч
Надр.прим.
1 до справи
2 прокуратурі Луганської області за адресою 93400, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Б. Ліщини, 27
3 Лисичанській міської ради за адресою: 93100, м. Лисичанськ Луганської області. вул. імені Грушевського, 7
4,5 ТОВ НВП «Лисичанський гумово-технічний завод» за адресою:
- 02094, м. Київ, вул.. Червоногвардійська. 12, офіс 177
- 93118, м. Лисичанськ луганської області, вул. Орджонікідзе, 128