Постанова № 59194249, 25.07.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
806/795/16
Номер документу
59194249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"25" липня 2016 р. Справа № 806/795/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась до суду з адміністративним позовом, просила:

- визнати протиправними і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової йому одноразової грошової допомоги, як інваліду 2 групи з 09.06.2015 внаслідок захворювань пов'язаних з проходженням військової служби, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 №15;

- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду 2 групи з 09.06.2015 внаслідок захворювань пов'язаних з проходженням військової служби, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 з врахуванням виплаченої раніше суми одноразової грошової допомоги.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_5 посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про задоволення позову. Зазначає, що має законне право на отримання грошової допомоги через встановлення наступної (2ї) групи інвалідності із врахуванням раніше виплаченої суми внаслідок встановлення попередньої (3ї) групи інвалідності шляхом зобов"язання МО України її нарахувати та виплатити.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції вважав, що позивач мав на меті отримати різницю одноразової грошової допомоги саме у Порядку №975, а не порядку №499, за яким призначалась одноразова грошова допомога при встановленні 3 групи інвалідності, а поскільки позивачем не дотримано дворічний строк для повторного огляду, встановлений п. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 8 порядку № 975, така особа не має права на отримання різниці в розмірі одноразової грошової допомоги у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком, виходячи з наступного.

ОСОБА_5 звільнена у відставку наказом командира 8 армійського корпусу від 26.03.2012 №11-пм за віком та згідно з наказом командира військової частини А - 0281 від 04.05.2012 року № 100 виключений зі списків особового складу військової частини.

14.06.2012 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією №2 ОСОБА_5 з 14.06.2012 встановлено третю групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, так, повязаного з проходженням військової служби, що підтверджується довідкою Житомирського обласного МСЕК № 2 серія 10 ААБ № 239523 від 14.06.2012 р.

В звязку із встановленням 3 групи інвалідності позивачем у відповідності до Порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 р. отримано одноразову грошову допомогу у розмірі 20 місячних грошових забезпечень.

В подальшому, 23.06.2015 р. Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 ОСОБА_5 встановлено другу групу інвалідності з 09.06.2015 р. внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби, що підтверджується копію довідки Житомирського обласного МСЕК № 12 серія 12 ААА № 206505 від 23.06.2015.

07.07.2015 ОСОБА_5 звернулася до Житомирського обласного військового комісаріату про призначення різниці одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби.

Протоколом засідання комісії МО з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 №15 відмовлено у здійсненні доплати одноразової грошової допомоги у звязку з тим, що зміна групи інвалідності відбулась понад дворічний термін, який визначено у п.8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до статті 41 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011ХІІ).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом № 2011ХІІ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 дія Закону № 2011ХІІ поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Частиною другою статті 16 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІI групи інвалідності) передбачалося, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови №499 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 1 січня 2007 року, здійснюється згідно з Порядком.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІIІ групи інвалідності) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження одноразова грошова допомога інвалідам III групи виплачується у розмірі 20-місячного грошового забезпечення .

Зазначеним Порядком передбачалось, що у разі встановлення більшого відсотка втрати працездатності або в разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

На час встановлення позивачу IІ групи інвалідності у звязку з захворюванням, пов"язаним із проходженням військової служби та на час звернення позивача із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги, діяла редакція Закону, згідно зі змінами, внесеними Законом України від 04.07.2012 №5040-VI, який набрав чинності від 01.01.2014 .

Відповідно до статті 16 Закону № 2011-ХІІ зі змінами внесеними Законом України від 04.07.2012 №5040-VI, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Підпунктом 5 пункту 2 статті 16 зазначеного Закону визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 1 ст. 16-2 Закону № 2011-ХІІ зі змінами внесеними Законом України від 04.07.2012 №5040-VI).

Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми (пункт 4 даної статті).

Вказана правова норма вказує на дворічний проміжок часу, не раніше якого особі має бути встановлена вища група інвалідності, порівняно із первісно встановленою, що повністю розповсюджується на позивача та спростовує доводи відповідача щодо відсутності права на отримання різниці грошової допомоги.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 9 статті 16-3 даного Закону визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі Порядок).

Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п. 6 Порядку одноразова грошова допомога призначається та виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності II групи;

Згідно з п. 8 Порядку № 975 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року передбачено, що якщо в межах двох років військовослужбовцю, військовозобовязаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу інвалідності, це дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Відтак, позивач відповідно до діючого законодавства на час встановлення йому II групи інвалідності, що пов"язано з проходженням військової служби, мав право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Встановлено також, що позивач надав відповідачу всі належні для виплати одноразової грошової допомоги документи, тобто виконав вимоги Закону.

Відповідач покладені на нього вимоги Закону щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги не виконав та відповідно до ст. 71 КАС України не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Колегія суддів вважає, що рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв"язку зі встановленням йому інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби з 09.06.2015 р., оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 № 145 не відповідає вимогам Закону, а тому підлягає скасуванню.

Разом з тим, колегія суддів вважає безпідставними позовні вимоги в частині зобовязання Міністерства оборони України прийняти рішення щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи з огляду на наступне.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є - здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Таким чином, вказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Колегія суддів зазначає, що при розгляді справи за адміністративними позовами про зобовязання органів Міністерства оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу по інвалідності, суд вправі зобовязати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої допомоги, що не належить до компетенції суду.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи згідно зі статтею 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із частиною другою статті 11 цього Кодексу, колегія суддів вважає, що порушене право позивача підлягає поновленню шляхом визнання протиправним і скасування рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням їй ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби з 09.06.2015 р., оформленого протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 року № 15; зобов'язання Міністерства оборони України розглянути питання та прийняти відповідне рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання, повязаного з проходженням ним військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі, встановленому законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності, з урахуванням проведених виплат.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" червня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням їй ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з проходженням військової служби з 09.06.2015 р., оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 року № 15.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання та прийняти відповідне рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги по інвалідності II групи, що настала внаслідок захворювання, повязаного з проходженням ним військової служби, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі, встановленому законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності, з урахуванням проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Є.В.Одемчук

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" липня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1,10004

3- відповідачу/відповідачам: Міністерство оборони України проспект Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168

4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. Баранова,4,Житомир,10001

5 - представнику позивача - ОСОБА_3, вул.Черняховського, 108-В. кв.6, м.Житомир,

6 - представнику МОУ ОСОБА_6, м.Вінниця, вул.Засмостянська, 23

7 - представнику МОУ ОСОБА_4, вул.Замостянська, 32, м.Вінниця

,