ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2016 р. Справа № 644/1827/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Пянової Я.В.
Суддів: Калиновського В.А. , Зеленського В.В.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської міської ради на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 05.04.2016р. по справі № 644/1827/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Харківської міської ради , Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1С.), звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом до Харківської міської ради (далі - відповідач, ХМР), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в задоволенні запитів на інформацію ОСОБА_1 від 12.08.2015 року № С-0-07/954/180-15 та від 12.08.2015 року № С-0-7/955/180-15 та зобов'язати відповідача надати інформацію на вказані запити.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 05.04.2016 р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано дії Харківської міської ради щодо відмови в наданні інформації на запити ОСОБА_1 від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-07/954/180-15 та від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-7/955/180-15 протиправними.
Зобов'язано Харківську міську раду надати ОСОБА_1 інформацію на запити від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-07/954/180-15 та від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-7/955/180-15 щодо розрахунку кількості путівок на 8-му оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова та розрахунку кількості путівок на 6-ту оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова та всіма попередніми оздоровчими змінами 2015 року за всіма районами м. Харкова.
Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 3, 5, 7, 8, 9, 11, 49, 69, 70, 71, 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016 р. до участі у справі в якості другого відповідача залучено Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради (далі - відповідач 2).
В судовому засіданні представники відповідачів підтримали вимоги апеляційної скарги та просили їх задовольнити.
Позивач заперечував проти задоволення вимог апеляційної скарги та просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.08.2015 року позивач в порядку Закону України Про доступ до публічної інформації звернувся до Харківського міського голови із запитами про отримання інформації про розрахунок кількості путівок на 8-му оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова (запит за вхідним № С-0-7/954/180-15) та про розрахунок кількості путівок на 6-ту оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова та всіма попередніми оздоровчими змінами 2015 року за всіма районами м. Харкова, як враховувалося співвідношення безоплатних і частково оплатних путівок (запит за вхідним № С-0-7/955/180-15).
Листами № 809 та № 810 від 19.08.2015 року позивачу надано відповідь, з якої вбачається, що документ, який містить запитувану інформацію позивачем, в систематизованому та узагальненому вигляді у Харківській міській раді та її виконавчих органах відсутній. Також зазначено, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України Про доступ до публічної інформації розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо він не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, на підставі чого позивачу відмовлено в наданні інформації, щодо якої зроблено запит.
Вважаючи відмову неправомірною та такою, що порушує права, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку порушені права позивача щодо права на доступ до публічної інформації, які підлягають захисту шляхом задоволення адміністративного позову, оскільки відповідачем протилежне не наведено.
При цьому суд першої інстанції при прийнятті судового рішення по справі керувався такими підставами.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про доступ до публічної інформації вся інформація, якою володіє суб'єкт владних повноважень, є публічною інформацією.
Стаття 3 Закону України Про доступ до публічної інформації передбачає, що право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до публічної інформації доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.
Фактично відмова у наданні інформації пов'язана з невпорядкованістю інформації і складністю в організації вибірки цієї інформації, а не з необхідністю її узагальнювати, аналізувати або створювати.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України Про доступ до публічної інформації розпорядники інформації зобов'язані систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні.
Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадках, передбачених ч. 1 ст. 22 Закону України Про доступ до публічної інформації.
Положенням про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія за рахунок бюджетних коштів, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 26.02.2015 року № 220, передбачено оформлення списків дітей, які направляються у ДП УДЦ Молода гвардія, а також різних форм звітів про використання путівок.
Оскільки запитувана позивачем інформація стосується використання бюджетних коштів, то до неї не може бути обмежено доступ щодо розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 6 Закону України Про доступ до публічної інформації.
Окрім того, матеріалами справи підтверджено, що позивачу надавались відповіді за № 699 від 20.07.2015 року та № 762 від 10.08.2015 року щодо кількості наданих путівок для оздоровлення дітей пільгових категорій та розподілу путівок на 8-му зміну 2015 року до ДП УДЦ Молода гвардія.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог та вважає за необхідне зауважити на таке.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України Про доступ до публічної інформації розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
З аналізу вказаної норми слідує, що вказаний перелік підстав відмови розпорядника інформації в задоволенні запиту є вичерпним.
Як вбачається з відповідей на запити позивача, Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради керувався приписами п.1 ч. ст. 22 вказаного закону.
Проте, колегія суддів зазначає, що статтею 2 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» встановлено, що законодавство у сфері оздоровлення та відпочинку дітей складається з Конституції України, Сімейного кодексу України, законів України «Про охорону дитинства», «Про позашкільну освіту», цього та інших законів, міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2011 року № 227 „Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах «Артек» і «Молода гвардія» (зі змінами) та з метою належної організації оздоровлення та відпочинку дітей у державному підприємстві «Український дитячий центр «Молода гвардія» Міністерством соціальної політики України наказом від 26.02.2015р. № 220 затверджено Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «Молода гвардія» за рахунок бюджетних коштів (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Розділом 2 вказаного Положення встановлений порядок розподілу путівок до ДП „УДЦ „Молода гвардія», а саме:
1. Мінсоцполітики України затверджує розподіл путівок до ДП "УДЦ "Молода гвардія" у розрізі адміністративно-територіальних одиниць відповідно до співвідношення чисельності дітей шкільного віку в регіоні до загальної чисельності таких дітей в Україні за даними органів державної статистики з урахуванням кількості дітей пільгових категорій та укладає договори зі структурними підрозділами з питань сім'ї та дітей обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - структурні підрозділи) про направлення дітей для оздоровлення та відпочинку.
2. Розподіл путівок до ДП "УДЦ "Молода гвардія" структурним підрозділам на відповідну оздоровчу зміну затверджується наказом Мінсоцполітики України.
3. Направлення дітей пільгових категорій до ДП "УДЦ "Молода гвардія" здійснюють структурні підрозділи відповідно до цього Положення з урахуванням того, що за рахунок бюджетних коштів дитина має право на забезпечення путівкою до зазначеного дитячого закладу оздоровлення та відпочинку один раз на рік за умови, що така путівка не надавалась їй у поточному році за рахунок коштів місцевих бюджетів.
4. Мінсоцполітики України передає путівки структурним підрозділам, які здійснюють розподіл путівок у розрізі районів і міст обласного значення, відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей у відповідній області, місті Києві з урахуванням кількості дітей пільгових категорій.
5. Керівники структурних підрозділів, керівники відповідних підрозділів районних, районних у місті Києві державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування своїм розпорядчим документом призначають працівника, на якого покладають обов'язки щодо підбору та направлення дітей до ДП "УДЦ "Молода гвардія" відповідно до вимог цього Положення.
6. Керівники структурних підрозділів забезпечують формування бази даних відповідних дітей пільгових категорій, які потребують оздоровлення та відпочинку в ДП "УДЦ "Молода гвардія", і керуються цими даними для розподілу виділених путівок між відповідними підрозділами районних, районних у місті Києві державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад.
7. Структурні підрозділи здійснюють контроль за цільовим використанням путівок в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 6 розділу 3 Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства «Український дитячий центр «Молода гвардія» за рахунок бюджетних коштів відповідні підрозділи районних, районних у місті Києві державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування вносять пропозиції щодо направлення дітей до ДП "УДЦ "Молода гвардія" за безоплатними путівками і путівками з частковою оплатою вартості та складають списки дітей, які направляються до ДП "УДЦ "Молода гвардія", за встановленою формою згідно з додатком 1 до цього Положення і направляють їх разом з документами, зазначеними в пунктах 2 - 5 розділу IV цього Положення, до структурних підрозділів, яким вони підзвітні.
Згідно з п. 8 цього розділу Положення структурні підрозділи розглядають пропозиції щодо направлення дітей до ДП "УДЦ "Молода гвардія", формують і відповідним розпорядчим документом затверджують списки дітей, які направляються до ДП "УДЦ "Молода гвардія" від адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до Положення про Департамент у справах сімї, молоді та спорту Харківської міської ради (а.с. 64-70) ці повноваження віднесені до компетенції цього виконавчого органу місцевого самоврядування, який саме й надав відповідь ОСОБА_1
З огляду на викладене вище, посилання Департаменту у справах сімї, молоді та спорту Харківської міської ради, в обґрунтування відмови в наданні інформації на запити позивача, на положення п.1 ч. ст. 22 Закону України Про доступ до публічної інформації, відповідно до яких розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що фактично відмова у наданні інформації пов'язана з невпорядкованістю інформації і складністю в організації вибірки цієї інформації, а не з необхідністю її узагальнювати, аналізувати або створювати. Наявність запитуваної інформації також підтверджується тим, що позивачу надавались відповіді за № 699 від 20.07.2015 року та № 762 від 10.08.2015 року щодо кількості наданих путівок для оздоровлення дітей пільгових категорій та розподілу путівок на 8-му зміну 2015 року до ДП УДЦ Молода гвардія.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що в даному випадку порушені права позивача щодо права на доступ до публічної інформації, які підлягають захисту шляхом задоволення даного адміністративного позову.
В свою чергу, суд першої інстанції, в порушення норм процесуального права, прийняв рішення про зобов'язання надати ОСОБА_1 інформацію на запити неналежного відповідача по справі.
Так, повноваження міської ради визначені ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні, до яких не віднесено надання відповідей на запити на інформацію.
Перелік повноважень міської ради є вичерпним.
Згідно з п. 1. ст. 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Статтею 92 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Приписами ст. 96 Цивільного кодексу України передбачено, що засновник юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її засновника. Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Відповідно до ст. ст. 25-41, 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні Харківська міська рада, виконавчий комітет Харківської міської ради, Департаменти та комітети міської ради є різними самостійними органами місцевого самоврядування.
Харківський міський голова очолює міську раду та виконавчий комітет Харківської міської ради.
Статтею 13 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права особа здійснює в межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 № 07/10 затверджено Положення про Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради, яким встановлено повноваження цього органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради, Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради (надалі - Департамент) є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється міською радою.
Згідно з п. 2.1. вказаного Положення Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України та відповідно до чинного законодавства України рахунки в установах банків, в межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у суді.
Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради є виконавчим органом Харківської міської ради, що утворений Харківською міською радою.
З метою реалізації передбаченого законом права громадян на доступ до публічної інформації, розпорядниками якої є Харківська міська рада та її виконавчі органи, основні засади організації роботи із запитами на інформацію визначені в Порядку розгляду запитів на публічну інформацію в Харківській міській раді та її виконавчих органах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.06.2016р. за № 337.
Згідно з ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до Порядку розгляду запитів на публічну інформацію в Харківській міській раді та її виконавчих органах, відділ забезпечення доступу до публічної інформації Департаменту діловодства Харківської міської ради та виконавчі органи Харківської міської ради організовують прийом запитів в усній, письмовій або іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою).
За дорученням керівництва запит на інформацію надається для роботи належному виконавцю, до повноважень яких належать питання, вказані у запиті.
Як вбачається з матеріалів справи, запити на інформацію ОСОБА_1 від 12.08.2015р. за вхідними №С-0-07/954/180-15 та за № С-0-07/955/180-15 відповідно до реєстраційно - контрольних карток були надані на виконання до Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради.
12.08.2015 р. Харківським міським головою ці запити були попередньо розглянуті і згідно його резолюції направлені за належністю директору Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради ОСОБА_2
19.08.2015 р. директором Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради ОСОБА_2А були підготовлені відповіді на запити позивача (вих. №№ 809, 810) та за його підписом направлені ОСОБА_1 за адресою, вказаною у його запитах.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України Про доступ до публічної інформації, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визначаються:
- суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.
З матеріалів справи вбачається, що предметом інформаційного запиту були відомості щодо кількості путівок на 8-му оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова (запит за вхідним № С-0-7/954/180-15) та про розрахунок кількості путівок на 6-ту оздоровчу зміну 2015 року в ДП УДЦ Молода гвардія для кожного району м. Харкова та всіма попередніми оздоровчими змінами 2015 року за всіма районами м. Харкова, як враховувалося співвідношення безоплатних і частково оплатних путівок (запит за вхідним № С-0-7/955/180-15).
Харківська міська рада, яка діє в межах повноважень, встановлених чинним законодавством України, не є розпорядником даної запитуваної інформації, оскільки не розраховує і не повинна розраховувати кількість путівок до дитячих оздоровчих закладів.
Згідно із Положенням про Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради ці повноваження віднесені до компетенції цього виконавчого органу місцевого самоврядування, який саме й надав відповідь ОСОБА_1
З огляду на викладене, надавати інформацію на запити позивача має саме Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради, який є юридичною особою та наділений відповідними повноваженнями.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч. 2 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ч. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської міської ради задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 05.04.2016р. по справі № 644/1827/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради щодо відмови в наданні інформації на запити ОСОБА_1 від 12.08.2015 року за вхідним № С-0- 07/954/180-15 та від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-7/955/180-15 протиправними.
Зобов'язати Департамент у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської міської ради надати ОСОБА_1 інформацію на запити від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-07/954/180- 15 та від 12.08.2015 року за вхідним № С-0-7/955/180-15.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 26.07.2016 р.