Ухвала суду № 59193497, 26.07.2016, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
26.07.2016
Номер справи
236/1827/16-к
Номер документу
59193497
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 236/1827/16-к

Номер провадження 1-кс/236/358/16

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про надання дозволу на проведення перевірки

дотримання вимог земельного законодавства

26 липня 2016 року слідчий суддя Краснолиманського міського суду Донецької області Мірошниченко О.В., за участю секретаря судового засідання Безорчук А.О., прокурора Вербицького І.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Лиман клопотання прокурора про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України в кримінальному провадженню № 12016050420000980 від 06.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1971 КК України,

В С Т А Н О В И В :

25 липня 2016 року до Краснолиманського міського суду звернувся прокурор Словянської місцевої прокуратури ОСОБА_1 з клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Свої вимоги прокурор мотивує тим, що Лиманським відділенням поліції Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016050420000980 від 06.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1971 КК України, про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом самовільного зайняття посадовими особами Сільськогосподарського приватного підприємства «СКС-АГРО» (код ЄДРПОУ 30298688) земельних ділянок (кадастрові номери 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024), їх розпашки та посіву сільськогосподарських культур на пам'ятнику археології - кургані.

У ході досудового розслідування встановлено, що земельні ділянки, кадастрові номери 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024, знаходяться на території Лиманської міської ради (територія колишньої Рідкодубівської сільської ради) на межі адміністративних кордонів Донецької і Луганської областей. Земельні ділянки перебувають у власності територіальної громади м. Лиман.

Договори оренди на дані земельні ділянки радою не укладалися, земловпорядна документація щодо передачі земельних ділянок в оренду у Міськрайонному управлінні Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області відсутня. Станом на 06.07.2016 встановлено, що СПП «СКС-АГРО», з метою самовільного зайняття земельної ділянки для вирощування сільськогосподарських культур, в порушення вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України, за відсутності відповідних прав на володіння, користування чи розпорядження вказаною земельною ділянкою, за допомогою найманих працівників, здійснило розпашку та засів сільськогосподарськими культурами (пшеницею) земельних ділянок, кадастрові номери 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024.

Зазначене свідчить про самовільне- зайняття і незаконне використання СПП «СКС-АГРО» земельних ділянок, кадастрові номери 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024.

Факт самовільного зайняття СПП «СКС-АГРО» земельних ділянок підтверджується оглядом місця події 06.07.2016, допитом свідка ОСОБА_2 від 06.07.16, допитом свідка ОСОБА_3 від 06.07.2016, допитом свідка ОСОБА_4 від 06.07.2016, оглядом місця події від 07.07.2015).

Згідно інформації ЄДР, за Сільськогосподарським приватним підприємством «СКС-АГРО» (код ЄДРПОУ 30298688) зареєстроване місцезнаходження: 92905, АДРЕСА_1.

В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України СПП «СКС-, АГРО» спеціалістами Державної інспекції сільського господарства у Донецькій області.

Оскільки відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом. прокурор клопоче про про надання дозволу інспекторам Державної інспекції сільського господарства у Донецькій області на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України для отримання інформації щодо розміру заподіяної матеріальної шкоди, визначення точної площі самовільно зайнятих земельних ділянок та встановлення можливого пошкодження об'єкту культурної спадщини.

Клопотань, щодо фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів не надходило. Враховуючи приписст. 107 КПК України, суд вважає за можливе розглянути вказане клопотання без фіксації технічними засобами.

Вислухавши прокурора Вербицького І.М., який підтримав клопотання, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що необхідно клопотання задовольнити виходячи з наступного.

Частиною першою ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю). Частиною другою вказаної статті передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав забороняється, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців є Держсільгоспінспекція України

Згідно з п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Згідно п.п.1 «а» п.4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №459/2011 Державна інспекція сільського господарства України організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Відповідно до п.5 зазначеного положення Державна інспекція сільського господарства України та її посадові особи мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно п.6 зазначеного положення Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через створені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

Відповідно до п.1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №770 від 23.12.2011 Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується.

Згідно п. п. «а» п.4.1 зазначеного положення Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Відповідно до п.4.11 зазначеного положення Держсільгоспінспекція розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.

Згідно до п.6.1 зазначеного положення Держсільгоспінспекція та її посадові особи мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.

Слідчий суддя вважає, що прокурором доведений факт самовільного зайняття СПП «СКС-АГРО» земельних ділянок (кадастрові номери 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024), які є предметом злочину.

Прокурором також доведена необхідність потрапити разом зі спеціалістами, які мають необхідні спеціальні знання у сфері дотримання вимог земельного законодавства, а саме зі спеціалістами Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області на самовільно зайняті земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Лиманської міської ради (територія колишньої Рідкодубівської сільської ради) на межі адміністративних кордонів Донецької і Луганської областей, які перебувають у власності територіальної громади м. Лиман, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, зібрання доказів які б свідчили про порушення вимог земельного законодавства, а також обставин, що мають значення для кримінального провадження, кола осіб, причетних до вказаного злочину.

Без проведення огляду спеціалістами Державної інспекції сільського господарства в Донецької області неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та окрім того може призвести до приховування злочину.

Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та/ організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України передбачено, що прокурор уповноважений самостійно звертатися до слідчого судді з клопотаннями про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках передбачених цим кодексом.

На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (пункт 4 частини другої статті 40 виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014).

Діючим Кримінальним процесуальним законодавством не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення будь яких перевірок в рамках кримінального провадження. Проведення перевірки не являється заходом забезпечення кримінального провадження визначених ст 131 КПК України, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

Разом з цим відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.

Оскільки в інший спосіб, окрім як залучення співробітників Державної інспекції сільського господарства у Донецькій області для проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України не можливо підтвердити або спростувати інформацію щодо розміру заподіяної матеріальної шкоди, визначення точної площі самовільно зайнятих земельних ділянок та встановлення можливого пошкодження об'єкту культурної спадщини, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України тривалістю 10 робочих днів відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Керуючись ст.7, 9, 93, 370, 372 КПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора Словянської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України по кримінальному провадженню № 12016050420000980 від 06.07.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1971 КК України задовольнити.

Надати Державної інспекції сільського господарства у Донецькій області дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України під час використання земельних ділянок за кадастровими номерами 1423083200:100:63:0023, 1423083200:100:63:0024, розташованими на території Лиманської міської ради (територія колишньої Рідкодубівської сільської ради) на межі адміністративних кордонів Донецької і Луганської областей, які перебувають у власності територіальної громади м. Лиман тривалістю 10 робочих днів.

Початок проведення перевірки 27 липня 2016 року, кінцева дата - 09 серпня 2016 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Краснолиманського

міського суду Донецької області ОСОБА_5