Постанова № 59193034, 25.07.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
826/13956/15
Номер документу
59193034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 липня 2016 року № 826/13956/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., вирішив у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»доКіверцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській областіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.04.2015 р. № 0002481500, від 26.06.2015 р. № 0003291500,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області, в якому просить, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № 0002481500, від 26.06.2015 р. № 0003291500.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваних податкових повідомлень-рішень щодо збільшення позивачу сум акцизного податку та штрафних санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Заперечень по суті заявлених позовних вимог суду не надано.

Враховуючи неявку в судове засідання представника відповідача, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Ківерцівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій декларації з акцизного податку публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за січень 2015 р.

За результатами перевірки складено акт № 346/1501/135390 від 24.03.2015 р. «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з акцизного податку ПАТ «Укрнафта».

Камеральною перевіркою декларації акцизного податку за січень 2015 року (від 21.02.2015 р. № 9020343984) та Додатка 6 «Розрахунок суми з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» за січень 2015 року (від 21.02.2015 р. № 9020342926) встановлено, що ПАТ «Укрнафта» в додатку 6 відображено факт реалізації товарів для комерційного використання в сумі 534 123,00 грн. Дана сума не включена до об'єкту оподаткування акцизним податком, в результаті чого занижено податкове зобов'язання акцизного податку на суму 26 706,15 грн.

Отже, за висновками акту перевірки, ПАТ «Укрнафта» порушено ст. 213, ст. 214, ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України № 14 від 23.01.2015 р. «Про затвердження форми декларації з акцизного податку, Порядку заповнення, подання декларації акцизного податку» ПАТ «Укрнафта», в результаті чого занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 р. в сумі 26 706,15 грн.

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки, Ківерцівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області надано відповідь № 1142/10/03-05-15-12 від 14.04.2015 р., якою залишено в силі висновки акту перевірки.

За результатами первинного адміністративного оскарження Головним управлінням ДФС у Волинській області прийнято рішення від 20.05.2015 р. № 3010/10/03-20-10-03-06, яким податкове повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № 0002481500 про збільшення грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 33 382,44 грн. залишено без змін та збільшено грошове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 6676,29 грн., а скаргу залишено без задоволення.

Розглядаючи первинну скаргу, ГУ ДФС у Волинській області встановлено, що при складанні розрахунку штрафних санкцій за результатами перевірки та при винесенні податкового повідомлення-рішення Ківерцівською ОДПІ не враховано вимог п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України щодо накладення штрафу у підвищеному розмірі за повторно протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку. Так, Квірцівською ОДПІ застосовано до ПАТ «Укрнафта» штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 25 відсотків визначеного податкового зобов'язання та не враховано, що Шацьким відділенням Ковельської ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 09.04.2015 р. № 000100321 про збільшення грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 16 004,19 грн., чим занижено розмір застосованої штрафної санкції на 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.

Також в ході розгляду скарги встановлено, що в податковому повідомленні-рішенні від 30.04.2015 р. № 0002481500 помилково зазначена сума загальна сума 36 767,09 грн., хоча в розрізі основного платежу та штрафної санкції зазначені суми 26 706,15 грн. та 6676,29 грн.

За результатами потворного адміністративного оскарження, Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 12.06.2015 р. № 12225/6/99-99-10-01-02-25, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Ківерцівської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 30.04.2015 р. № 0002481500 з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги, а скаргу - без задоволення.

За результатами перевірки Ківерцівською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № 0002481500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 36 767,09 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 26 706,15 грн., пеня у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання - 6676,29 грн.

В подальшому відповідачем було надіслано позивачу податкове повідомлення-рішення від 26.06.2015 р. № 0003291500, складене на підставі акту перевірки № 346/1501/135390 від 24.03.2015 р., яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 6 676,29 грн.

Позивач не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням оскаржив його в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Волинській області.

За результатами розгляду скарги позивач отримав 25.08.2015 р. рішення про розгляд скарги (вих. № 5545/10/03-20-10-03-06 від 20.08.2015 р.).

ПАТ «Укрнафта» не погодилось з вищевказаним рішенням ГУ ДФС у Волинській області і оскаржило його до Державної фіскальної служби України.

Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 14.09.2015 р. № 19544/6/99-99-10-01-02-25, яким залишено без змін рішення ГУ ДФС у Волинській області від 20.08.2015 р. № 5545/10/03-20-10-03-06 про залишення скарги без розгляду та залишено без розгляду скаргу ПАТ «Укрнафта» від 01.09.2015 р. № 10/2256 на податкове повідомлення-рішення від 26.06.2015 р. № 0003291500.

Листом від 24.07.2015 р. № 2049/10/03-05-15-12 Ківерцівська ОДПІ повідомила ПАТ «Укрнафта» про те, що у зв'язку із допущенною технічною помилкою при формуванні податкового повідомлення-рішення № 0003291500 від 26.06.2015 р. на підставі рішення про результати розгляду первинної скарги ГУ ДФС у Волинській області від 20.05.2015 р. № 3010/10/03-20-10-03-06 ПАТ «Укрнафта» направлено виправлене податкове повідомлення-рішення № 0003291500 від 26.06.2015 р. на суму 6 676,29 грн., винесене на підставі акту перевірки № 346/1501/135390 від 24.03.2015 р., згідно рішення про результати розгляду первинної скарги ГУ ДФС у Волинській області від 20.05.2015 р. № 3010/10/03-20-10-03-06 на податкове повідомлення-рішення № 0002481500 від 30.04.2015 р. Раніше надіслане податкове повідомлення-рішення № 0003291500 від 26.06.2015 р. анульовано.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Положеннями ст. 76 Податкового кодексу України визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (ст. 86 Податкового кодексу України).

Виходячи з аналізу вищенаведених правових норм, суд приходить до висновку про те, що чинне законодавство не визначає чіткі строки проведення камеральних перевірок, а тому суд вважає, що порушення відповідачем строків проведення камеральної перевірки, передбачених п. 2.5 Примірного порядку проведення камеральних перевірок, здійснення контролю за справлянням акцизного податку та збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.06.2011 N 333, не може бути підставою для визнання висновків акту, складеного за результатами її проведення, нікчемними.

Крім того, суд звертає увагу, що вказаний порядок не стосується організації проведення перевірок нафтопродуктів.

Положеннями пп. 14.1.4 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

За приписами п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

Згідно з пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Положеннями абз.2 пп.14.1.212. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє дійти висновку, що операція з реалізації суб'єктом господарювання підакцизних товарів є об'єктом оподаткування акцизним збором в розумінні пп.213.1.9 п.213.1 ст.213 ПКУ, якщо суб'єктом здійснюється продаж підакцизних товарів безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

Зокрема із наведеного вбачається висновок, що при наявності договорів поставок з суб'єктами господарювання з оплатою постачання в безготівковому порядку або у готівковому порядку через касу підприємства та подальшим отриманням пального на АЗС з використанням спеціальних жетонів, чеків тощо, законодавчо обґрунтованих підстав для оподаткування таких продажів акцизним податком у роздрібній торгівельній мережі не виникає.

З наведеними положеннями узгоджуються приписи Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.15 №14, відповідно до якого Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:

графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;

графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;

у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

Отже, законодавець окремою графою виділив вартість підакцизних товарів, реалізованих в роздрібній торговельній мережі (а відтак через АЗС), але для комерційного використання, які не входять до бази оподаткування акцизним податком.

Порядок здійснення господарської комерційної діяльності (підприємництва) регламентується главою 4 Господарського кодексу України.

Відповідно до положень ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

З наведеного у сукупності вбачається, що під комерційним використанням слід розуміти не тільки придбання певною особою підакцизних товарів (за переліком пп. 215.3.4 ПК України) з метою подальшої реалізації, тобто з комерційною метою отримання прибутку, але й придбання для використання у власній господарській діяльності господарського товариства з метою, крім іншого, отримання прибутку, що є загальною метою підприємництва (господарської комерційної діяльності).

Суд зазначає про помилковість доводів відповідача про те, що за Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 р. № 1442 через мережу АЗС здійснюється лише роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу.

Так, зазначеними Правилами визначено порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.

Крім того, суд зважає на той факт, що названі Правила роздрібної торгівлі розроблені на виконання ст. 20 Закону України «Про захист прав споживачів», який під споживачем розуміє фізичну особу, яка придбаває продукцію для особистих потреб, не пов'язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника (п. 22 ст. 1 Закону).

Посилання відповідача в обґрунтування своєї позиції на визначення «роздрібна торгівля», наведене в ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», також не заслуговують на увагу. Вказаний ДСТУ пояснює як термін «роздрібна торгівля», так і термін «оптова торгівля». Так, оптовою торгівлею є купівля-продаж товарів за договорами постачання партіями для їх наступного продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого використання (п. 4.5). Зазначаючи про здійснення позивачем операцій з реалізації підакцизних товарів саме з роздрібної торгівлі, контролюючим органом не спростований належним та допустимим доказами факт постачання позивачем таких підакцизних товарів покупцям для комерційного використання.

Окремо суд зазначає, що відповідно до п.5.3 ст. 5 Податкового кодексу України інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами, а ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять" законом не є.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було заповнено «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, який є Додатком 6 до Декларації акцизного податку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. № 14.

Декларацією з акцизного податку за січень 2015 року було подано позивачем 20.02.2015 р.

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що при реалізації ПАТ «Укрнафта» підакцизних товарів (нафтопродуктів) через власну мережу автозаправних станцій юридичним особам шляхом відвантаження (передачі) відповідної кількості пального особам (представникам), які діють від імені та в інтересах саме цих юридичних осіб реалізації у роздріб, в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, не відбувається. Під час продажу підакцизних товарів розрахункові документи та податкова накладна надаються представнику покупця, тобто фізичній особі, яка здійснює комерційне представництво або представництво за довіреністю в інтересах юридичної особи - покупця підакцизного товару.

Таким чином, на думку позивача, при реалізації нафтопродуктів через мережу АЗС юридичним особам в межах укладених як усних договорів так і тих, що укладені в письмовій формі, крім договорів роздрібної купівлі-продажу, відбувається відвантаження (продаж) нафтопродуктів представникам юридичних осіб (фізичним особам) для подальшого використання таких нафтопродуктів для комерційної діяльності юридичних осіб (покупців).

На підтвердження вищенаведеного позивачем надано суду копію договору поставки нафтопродуктів від 01.11.2004 р. № 26/1341в-АЗС, укладеного між ПАТ «Укрнафта» (постачальник) та ТОВ ВТФ «Авіас» (покупець). На підставі вказаного договору ПАТ «Укрнафта» поставляє (відвантажує) нафтопродукти ТОВ ВТФ «Авіас» на умовах EXW - автозаправні станції ПАТ «Укрнафта».

Як вбачається з п. 3.1.1 договору поставки № 26/1341в-АЗС від 01.10.2004 р. ПАТ «Укрнафта» зобов'язаний здійснювати відпуск товару через мережу АЗС по довірчим документам покупця - ТОВ ВТФ «Авіас» та вести звітність виданого товару та довірчих документів покупця.

Відповідно до п. 2.3 Додаткової угоди № 11 до договору поставки № 26/1341в-АЗС від 01.10.2014 р. товар видається на підставі довірчих документів покупця, якими є: паливні карти, скетч-карти.

Порядок відпуску нафтопродуктів на АЗС врегульовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155 (далі - Інструкція № 281).

Відповідно до пункту 10.3 даної Інструкції відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3) за талонами; 4) за платіжними картками.

Пунктом 216.9 статті 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Як вбачається з матеріалів справи, передача нафтопродуктів здійснювалася ТОВ ВТФ «Авіас» шляхом оплати платіжними картками та чеками, що підтверджується наявними в матеріалах справи чеками та актами приймання-передачі товару № 3 від 31.01.2015 р., № 2 від 31.01.2015 р. Передача товару здійснювалася уповноваженим представникам покупців, на підтвердження чого виписувалися податкові накладні.

Так, з додатку № 6 до декларації акцизного податку вбачається, що позивачем було реалізовано для комерційного використання (графа 4): 195 760,00+315 700,00 грн.+22 663,00 грн.=534 123,00 грн.

Відповідно до Z-звіту за період з 01.01.2015 по 31.01.2015 обіг на АЗС № 02/003 (Волинська область, Ківерцівський район, м. Ківерці, вул. Чкалова, 2В) складає 215 547,60 грн. =180 250,75 грн.+35 296,85 грн. З урахуванням знижки ТОВ ВТФ «Авіас» (1,2 %) розмір реалізованих товарів складає 212 961,03 грн.

Згідно із реєстром податкових накладних, розмір реалізованих підакцизних товарів складає 321 161,92 грн.

Отже, розмір реалізації товарів для комерційного використання становить: 212 961,03 +321 161,92 грн.=534 122,95 грн.

Таким чином, при реалізації нафтопродуктів через мережу АЗС юридичним особам в межах укладених як усних так і письмових договорів, крім договорів роздрібної купівлі-продажу відбувається відвантаження (продаж) нафтопродуктів представникам юридичних осіб (фізичним) особам для подальшого використання таких нафтопродуктів для комерційної діяльності юридичних осіб (покупців).

За таких обставин реалізація підакцизних товарів у роздріб в розумінні приписів пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не відбувається, оскільки нафтопродукти не придбавалися позивачем з метою їх використання громадянами або іншими кінцевими споживачами в особистих некомерційних цілях, а придбавалися з метою їх використання у комерційній діяльності юридичної особи.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку про протиправність винесеного відповідачем податкового повідомлення-рішення від 30.04.2015 р. № 0002481500, яким позивачу збільшено суму акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання в роздріб торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 33 382,44 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 26 706,15 грн., пеня - 6676,29 грн.

Окрім того, суд вважає протиправним нарахування позивачу штрафних санкцій у сумі 6676,29 грн. податковим повідомленням-рішенням від 26.06.2015 р. № 0003291500 на підставі винесеного Шацьким відділенням Ковельської ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 09.04.2015 р. № 000100321 про збільшення податкового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 16 004,19 грн., позаяк податкове повідомлення-рішення від 09.04.2015 р. № 000100321 було оскаржене позивачем до суду. А відтак, беручи до уваги положення п. 56.15 ст. 56 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням є неузгодженим до дня набрання рішенням законної сили.

Так, постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 826/13412/15 за позовом ПАТ «Укрнафта» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (Шацьке відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.04.2015 р. № 000100321, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС України у Волинській області (Шацьке відділення) від 09.04.2015 р. № 000100321. Рішення не набрало законної сили.

Таким чином, слід дійти висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 26.06.2015 р. № 0003291500 щодо нарахування позивачу штрафних санкцій у сумі 6 676,29 грн.

З урахуванням наведеного вище, висновки, викладені в акті перевірки щодо заниження позивачем акцизного податку та збільшення суми штрафних санкцій суд вважає помилковими, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги ПАТ «Укрнафта» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області від 30.04.2015 р. № 0002481500, від 26.06.2015 р. № 0003291500.

3. Судові витрати в сумі 182,70 грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок асигнувань Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук

.