Справа № 219/4186/16-а
2-а/219/54/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2016 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дубовика Р.Є., при секретарі Азямові Є.М., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, представника третьої особи ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Артемівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про зобовязання виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить зобовязати Артемівське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити йому пенсію за лютий 2016 року і в подальшому своєчасно виплачувати йому належні пенсійні виплати, посилаючись на те, що він знаходиться на обліку у відповідача з 12.11.2014 року. В лютому 2016 року йому без будь-якого повідомлення припинили виплачувати пенсію. Після звернення до відповідача та написання заяви про поновлення виплат, пенсійні виплати було поновлено, проте за лютий 2016 року пенсія виплачена не була. 19 квітня 2016 року він звернувся до кабінету № 108, де дізнався, що надійшла інформація в електронному вигляді з УПСЗН Бахмутської міської ради в закодованому вигляді під цифрою 93, якою фактично блокуються йому пенсійні виплати, зокрема за травень 2016 року та подальші періоди.
В УПСЗН Бахмутської міської ради йому повідомили, що даний код повязаний з перевіркою його місця проживання за адресою, вказаною в довідці переселенця, яку він поновив до 02.07.2016 року. В довідці він зазначив адресу, по якій проживав вперше, а в подальшому постійно та періодично на два - три дні на місць зупинявся, щоб владнати справи у звязку з проблемами, які виникали у нього та його родичів з початку АТО. Однак, відповідного договору за вказаною адресою в довідці переселенця укладено не було. З цієї причини на запит СБУ його місце проживання підтверджене не було. Вважає, дії відповідача такими, що порушують його права як громадянина України та позбавляють його права на соціальний захист.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав предявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала а підстав, аналогічних викладеним у письмових запереченнях проти позову, зазначивши наступне: 14.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення та виплату пенсії за фактичним місцем проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. 08.01.2015 року розпорядженням № 312964 електронна пенсійна справа ОСОБА_1 взята на облік. З метою забезпечення контролю за дотриманням норм законодавства при взятті на облік та виплаті пенсій внутрішньо переміщеним особам з урахуванням вимог постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» в порядку, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, затверджених постановою КМУ від 04.03.2015 року № 79, які набрали чинності 18.03.2015 року, призначення та поновлення пенсій особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, здійснюється тільки після обміну інформацією з Єдиною інформаційною базою даних про взяття на облік осіб, між органами соціального захисту населення та управлінням Пенсійного фонду. Таким чином, виплату пенсії в лютому 2016 року та з 01.05.2016 року не було проведено у звязку з обміном інформацією з баз даних АСОПД/КОМТЕХ та Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. 22.06.2016 року до управління надійшла заява ОСОБА_1 в порядку Закону України «Про звернення громадян» про невиплату пенсії за лютий 2016 року. Відповідне звернення було розглянуто, та надана відповідь, якою було розяснено, що для проведення доплат ОСОБА_1 необхідно надати заяву встановленого зразку та довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України оформлену згідну діючого законодавства. До теперішнього часу ОСОБА_1 до управління з відповідною заявою та довідкою оформленою згідно чинного законодавства для продовження виплати пенсії не звертався. За таких підстав просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи - УПСЗН Бахмутської міської ради за довіреністю ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 вважала частково обгрунтованими, пояснивши, що у січні-лютому 2016 року Управління стало перевіряти довідки всіх переселених осіб, оскільки раніше в них зазначали і юридичні адреси, але потім необхідно було зазначити тільки адреси фізичних осіб, де тимчасово реєструвалися такі особи. Вони надали запит до гуртожитку за адресою: м. Бахмут, вул. Чайковського-1а та отримали відповідь, що ОСОБА_1 постійно там не проживає. В теперішній час механізм призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що відповідно довідки від 02.07.2015 р. № НОМЕР_1, ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території м. Вуглегірська до м. Артемівська, вул. Чайковського, 1 А/15.
На письмове звернення позивача листом від 30.03.2016 року № 51/Ц-02-01-08 Артемівське обєднане управління пенсійного фонду України Донецької області зазначило, що для проведення доплати пенсії ОСОБА_4 за лютий 2016 року необхідно особисто звернутись до управління в кабінет № 108 та надати заяву встановленого зразку та довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1ст. 49 цього закону
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1статті 49 цього закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже,Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як невиплата пенсії через обмін інформації з бази даних АСОПД/КОМТЕХ та Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на яку посилається відповідач.
Відповідно до ч. 2ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
07.11.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Проте, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року і ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.10.2015 року, визнаний незаконним та нечинним з моменту прийняття пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженогопостановою КМУ від 07.11.2014 р. № 595.
Зокрема, в мотивувальній частини ухвали Вищого спеціалізованого суду у справі № К/800/19498, К/800/19418, зазначено: «Системний аналіз вказаних норм Конституції України та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перевірка законності постанови № 595 в частині затвердження пункту 2 Тимчасового порядку, дає підстави для висновку про те, що, зупиняючи видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, Кабінет Міністрів України порушив їхні приписи як щодо наявності повноважень на прийняття такого рішення, так і щодо звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, рівності громадян перед законом, виплати пенсії, інших видів соціальних виплат та допомоги на рівні не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом».
Відповідно до п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З довідки від 02.07.2015р. № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, виданої на ім'я ОСОБА_1, вбачається, що він перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення АТО) в Донецьку область, м. Артемівськ, вул. Чайковського, 1А/15, строк дії до 02.07.2016 року.
Відповідно дост. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно ч. 2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно дост. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбаченістаттями 24,25,27,28,29,40,47,51,52,55,56,57,58,59,60,61,62,63 цієї Конституції.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007р. у справі про незалежність судової влади зазначено, що відповідно до статей8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватисяКонституцією України як актом прямої дії.
За приписамист. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У рішенні від 08.07.2004 року у справі «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем «Молдавської Республіки Придністров'я». Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністрівським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
За таких обставин посилання відповідача на постанови Кабінету Міністрів України, а саме: № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», Порядок, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, затверджені постановою КМУ від 04.03.2015 року № 79, які набрали чинності 18.03.2015 року, є неправомірним, оскільки вказані постанови КМУ не є законами, а тому ці підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Повноважень на обмеження конституційних прав громадян вказаними нормами Кабінету Міністрів України Верховною Радою України не надано.
Таким чином, припинення виплати пенсії позивачу в лютому 2016 року було пов'язано саме з перевіркою інформації щодо його фактичного місця мешкання.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
Згідно ч. 2ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України або підставою для їх обмеження.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009 року, щодо неконституційності положень пункту 2 частини першої статті 49, другого реченнястатті 51 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
У 2016 році Державним бюджетом України передбачено асигнування на відповідні соціальні виплати в межах всієї території України, в тому числі Донецької і Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, аналізуючи всі докази у їх сукупності та обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача та заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, з урахуванням вимогч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту законних прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Артемівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за лютий 2016 року та зобовязати відповідача виплатити ОСОБА_1 пенсію за лютий 2016 року.
Разом з тим суд вважає, що у задоволенні позову в частині зобовязання відповідача в подальшому постійно та своєчасно виплачувати належні позивачу пенсійні виплати необхідно відмовити, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати регулювання суспільних відносин. Виходячи із закріпленої ст.17 КАС України компетенції адміністративних судів, компетенція адміністративних судів не поширюється на вирішення питань щодо правовідносини, які виникнуть у сторін у майбутньому.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем ОСОБА_1 при подачі позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 41,34 грн., сплата позивачем решти судового збору ухвалою суду від 19.05.2016 року була відстрочена до ухвалення судового рішення у справі, суд вважає необхідним стягнути з відповідача судовий збір на користь позивача в розмірі 41,34 грн., а решту судового збору в розмірі 509,86 грн. стягнути з відповідача на користь держави.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Артемівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за лютий 2016 року.
Зобовязати Артемівське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) пенсію за лютий 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Артемівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37868797) судовий збір у розмірі 41 грн.34 коп. на користь ОСОБА_1 та у розмірі 509 грн.86 коп. на користь держави.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Р.Є.Дубовик