Постанова № 59189687, 25.07.2016, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
576/1450/16-а
Номер документу
59189687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 576/1450/16-а

Провадження № 2-а/576/27/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.16 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Колодяжного А.О.,

за участю секретаря - Терені Л.О.,

позивача - ОСОБА_1, її представника - ОСОБА_2,

представника відповідача - Бокової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулась до Глухівського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі також - відповідач) та просила суд визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Також позивач просила зобов'язати відповідача провести з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до довідки про заробітну плату від 03.06.2016 р. за № 98 виданої Стариківською сільською радою із збереженням процента нарахування їй пенсії на момент її початкового призначення у вересні 2005 р., в розмірі 82 % заробітної плати.

Свій позов ОСОБА_1 мотивувала тим, що з вересня 2005 р. вона одержує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», яку їй призначено у розмірі 82 % від заробітної плати. 15.06.2016 р. вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, виданої Стариківською сільською радою. Рішенням відповідача від 21.06.2016 р. за № 14 їй відмовлено в перерахунку пенсії, з підстав, передбачених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889, яким визнано таким, що втратив чинність Закону України «Про державну службу», крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення; ст. 90 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а цим законом не проводиться перерахунок пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу. Вважає рішення відповідача по справі протиправним.

У судовому засіданні, позивач та її представник позов підтримали з підстав, що в ньому викладені.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність, зазначаючи, що пенсія позивачу хоч і призначена та виплачується згідно вимог чинного законодавства, проте перерахунку не підлягає, оскільки для перерахунку пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону «Про державну службу», не має законних підстав, позаяк відповідно до статті 37-1 Закону України №3723-ХІІ (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", до якої Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", внесені зміни, згідно яких виключено пункт 4 пункт 5 викладено в новій редакції, а саме: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державного службовця затверджується правлінням Пенсійного фонду України та узгоджується з Міністерством соціальної політики». Оскільки на разі не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, форма довідки правлінням не затверджена, то у позивача і не виникає права на проведення перерахунку пенсії. Разом з тим, відповідач послався і на те, що із 01.05.2016 року норма статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (1993 р.) втратила чинність. Також представник відповідача зазначав про неможливість застосування зворотності дії закону в часі щодо пенсійних правовідносин (а.с.25-30).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено і це не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1 працювала на посаді Стариківського сільського голови та з 30.09.2005 р. перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за віком з урахуванням норм Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та отримує цю пенсію на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723, у розмірі 82 % заробітної плати (а.с.9, 13, 24).

15.06.2016 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу непрацюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 03.06.2016 р. за № 98, видану Стариківською сільською радою, у якій зазначено розмір підвищеної заробітної плати сільського голови Стариківської сільської ради станом на грудень 2015 року (а.с.10,11).

21.06.2016 року відповідач своїм рішенням № 14 відмовив їй у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення. Тобто, залишено норму щодо призначення пенсії державним службовцям при визначених в законі умовах. В свою чергу, ст. 90 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а цим законом не проводиться перерахунок пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу (а.с.13).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності з ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час коли позивач мала право на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 р.

Згідно п. 4 Постанови № 865 заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Проте, всупереч статті 37-1 Закону «Про державну службу» (яка діяла до 01.05.2016 р.) Кабінетом Міністрів України не було визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки не може бути знівельоване право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорії державних службовців через те, що органи влади України не встановили порядку, не прийняли відповідного нормативного документу, який регулює умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, тобто не може бути знівельована гарантія пенсійного забезпечення в Україні, яка є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй. Отже, право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Крім того, до правовідносин сторін також не можуть бути засновані положення Закону "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, що набув чинності із 01.05.2016 р., оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинність цього Закону, тобто із 01.05.2016 р., а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимоги щодо перерахунку пенсії є правомірними.

Разом із тим, позивач просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 р.

Однак, враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.06.2016 р., перерахунок мав бути проведений, починаючи з 01.06.2016 р. у відповідності з ч. 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відтак з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору.

На підставі викладеного та відповідно до ст.ст. 8, 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (1993 р.), постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013, керуючись ст.ст. 2, 6-14, 94, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати рішення № 14 від 21.06.2016 року Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним, скасувавши його.

Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести із 01.06.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Стариківською сільською радою Глухівського району Сумської області від 03.06.2016 р. № 98 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 82 %.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі, якщо судом проголошена лише вступна та резолютивна частина постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.О.Колодяжний

Повний текст постанови складений та підписаний 26.07.2016 р.