Справа № 539/1929/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.07.2016 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Яценка В. В.
при секретарі - Карпенко Т.П.,
розглянувши у вікритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни справу за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об"єднаного управління ПФУ Полтавської області про визнання дій не правомірними та зобов"язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Лубенського об"єднаного управління ПФУ Полтавської області про визнання дій не правомірними та зобов"язання вчинити певні дії.
У позові вказав, що він є пенсіонером та учасником ЛНА на ЧАЕС І- категорії, та інвалідом ІІ групи. Пенсію отримує через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської обл.
З 26.03.1984 року він працював на Лубенському м'ясокомбінаті правонаступником якого є ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат» звідки 01.06.1986 року був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де перебував з 27.06.1986 року, та виконував роботи на ЧАЕС по 08.08.1986 року після чого повернувся в м.Лубни до попереднього місця роботи ,де йому за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була нарахована та виплачена заробітна плата.
На даному підприємстві він працював до 12.03.2003 року після чого був звільнений за власним бажанням.
Отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 27.08.2012 року отримав другу групу інвалідності та будучи інвалідом та учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС отримує пенсію через Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
В даний час йому стало відомо ,що заробітна плата на підприємстві ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат» за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС йому була нарахована та виплачена без врахування документів які на той час були під грифом «таємно» та для службового користування і діяли на той час, як передбачено ПКМУ №1210 від 23.11.2011 року, та без врахування відповідних нормативних матеріалів.
Отримавши довідку з перерахованою зарплатою №2 від 15.01.2015 року він 22.03.2016 року звернувся до Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу перерахунку та виплати йому пенсії відповідно до вище вказаної довідки виданої Ліквідатором ВАТ «Лубенський м"ясокомбінат» однак 06.04.2016 року за №1911/03-10 отримав листа відмову та Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України та рішення від 21.03.2016 року №153 яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії у відповідності до довідки виданої Ліквідатором ВАТ «Лубенський м»ясокомбінат» від 15.01. 2015 року №2.
На підставі викладеного позивач прохає суд постановити рішення, яким визнати дії Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, щодо відмови у перерахунку та виплати мені пенсії відповідно до довідки №2 виданої Ліквідатором ВАТ «Лубенський мясокомбінат» від 15 січня 2015 року - протиправними. Скасувати рішення Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 04.04.2016 року №153 як не законне. Зобов`язати Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та сплачувати 15 січня 2015 року із заробітної плати 2007 крб. 02 коп. за липень місяць 1986 року починаючи з 22.03.2016 року з урахуванням сплаченого. Згідно ЗУ «Про судовий збір» звільнити від сплати судового збору як учасника ЛНА на ЧАЕС І- категорії та інваліда ІІ групи
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав повністю, прохав їх задовольнити .
Представник відповідача - Кока Т.В. в судовому засіданні позовні вимоги позивача ОСОБА_1 не визнала, прохала відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши учасників судового процесу, розглянувши подані документи та матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач являючись ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 -ї категорії, маючи ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з виконанням обов"язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково (а.с.6-7), отримує пенсію по інвалідності через Лубенське ОУПФУ Полтавської області.
22.03.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Лубенського ОУПФУ Полтавської області з приводу перерахунку та виплати йому пенсії , але 06.04.2016 року він отримав лист за № 1911/03-10, яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
Також встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 26.03.1984 року працював на Лубенському м'ясокомбінаті правонаступником якого є ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат» звідки 01.06.1986 року був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де перебував з 27.06.1986 року,що підтверджується архівною довідкою виданою галузевим Державним архівом міністерства оборони України №86357 від 05.11.2012 року та виконував роботи на ЧАЕС по 08.08.1986 року після чого повернувся в м.Лубни до попереднього місця роботи, де йому за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була нарахована та виплачена заробітна плата.На даному підприємстві він працював до 12.03.2003 року після чого був звільнений за власним бажанням.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", органами Пенсійного фонду області розпочато перерахунки пенсій інвалідам-ліквідаторам з 01.01.2012р..
З метою збільшення пенсій під час перерахунків проводиться також перевірка правильності оплати праці інвалідів-чорнобильців, виходячи з нормативно-правових актів, які діяли в зазначений період, і в залежності від статусу ліквідаторів (військовозобов'язаних, військовослужбовців, пожежників, правоохоронців, працівників інших підприємств та організацій.
В даний час позивачу стало відомо, що заробітна плата на підприємстві ВАТ «Лубенський м'ясокомбінат» за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС йому була нарахована та виплачена без врахування документів які на той час були під грифом «таємно» та для службового користування і діяли на той час, як передбачено ПКМУ №1210 від 23.11.2011 року, та без врахування відповідних нормативних матеріалів в тому числі:
- Постанова від 10 червня 1986 року №207-7 Ради міністрів УРСР та Українська республіканська рада професіональних спілок ;
- Закон України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» п.1 ст.54 ЗУ №796-ХІІ;
- Постанова від 07.05.1986 р. № 524-156 ЦК КПРС Президії верховної ради СРСР Ради міністрів СРСР всесоюзна центральна рада професіональних спілок;
- Розпорядження №1031 рс від 23 травня 1986 року РМ СРСР Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
- Розпорядження №964 рс від 17 травня 1986 року РМ СРСР Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати;
- Постанова № 665-195 від 05 червня 1986 року РМ СРСР всесоюзна центральна рада професіоналних спілок ;
- Постанова № 168-5 від 08 травня 1986 року РМ УРСР Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств організацій зони ЧАЕС;
- Лист Держкомпраці УРСР від 23 вересня 1986 року №136-с;
- Лист №03-3/1652-018-213 від 13 квітня 2001 року Міністерства праці та соціальної політики України від 29 жовтня 1992 року №09-3751;
- Постанова №1210 від 23 листопада 2011 року КМ України Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи;
На даному підприємстві позивачу заробітна плата за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була перерахована з врахуванням нормативних документів які діяли на час його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видана довідка №2 від 15.01.2015 року з перерахованою заробітною платою для подачі її до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області для нарахування пенсії у відповідності до постанови КМУ №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з часу перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як передбачено вище вказаною постановою, «Про порядок обчислення пенсій особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині 3 п.3 указано, що якщо особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження. Виходячи із даної постанови позивач працював у зоні відчуження один повний календарний місяць в період із 01.07.1986 року по 31.07.1986 року, що підтверджується архівною довідкою Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України. Тобто і заробітна плата позивачу повинна була бути перерахована для подачі до Пенсійного фонду за один повний календарний місяць.
Згідно листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року №09-3751…якщо роботу в зоні відчуження оплатили неправильно (зарплату нарахували без врахування деяких урядових рішень),підприємство,установа,організація на підставі первинних документів,має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. Розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують,а лише враховують при обчислені пенсії.
Заробітна плата з врахування відповідних нормативних документів даним підприємством була позивачу перерахована виходячи із слідуючого розрахунку:
ч.2 ст. 225 КЗпП України передбачає разом з тим, що однією з причин може бути визнання підприємством, що розрахунок заробітку працівника за роботу в зоні ЧАЕС провадився неправильно. Відповідно до ст.238 КЗпП України вимога працівника про перерахунок неправильно нарахованого заробітку за виконані роботи в зоні відчуження повинна бути задоволена за весь час, коли неправильно провадилась оплата праці.
Відповідно до вимог Конвенції МОП ООН № 115 « Про захист працівників від іонізуючої радіації» (ратифікована Українською РСР 19.06.1968 року), п.п. 1.11 ОСП -72/80, оплачуватися має весь час знаходження робітника в умовах іонізуючого випромінювання потужності радіації більше 1,4 мілібер на год. понад 30 Ки/на кв. км (без засобів індивідуального захисту), із підвищенням тарифних ставок на 100%.
Отже, на підставі вищезазначеного вбачається, що заробітна плата підлягає донарахуванню позивачу ОСОБА_1, без проведення виплати та стягнення страхових внесків і податків, відповідно до нормативного документа від 29.10.92 року № 09-3751 наданого департаментом Пенсійного Фонду України.
Алгоритм перерахунку заробітної плати визначено Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року.
З 01.06.1986 року по 08.08.1986 року, на підставі ст.72 Закону СРСР "Про загальну військову повинність" позивач ОСОБА_1 був призваний на військові збори по ЛНА на ЧАЕС і знаходився в 30 км зоні відчуження у складі в\ч 61606. Відповідно до Архівної довідці Мін.Оборони України № 86357 від 05.11.2012року , ОСОБА_1 виконував роботи по ЛНА на ЧАЕС у різних населених пунктах: у Зоні №3, № 2, №1,№0, які знаходяться у 30 км. зоні відчуження Чорнобильського району. (с.Оране, с.Корогод, с.Копачи, м.Чорнобиль, м.Прип`ять, 4-й блокЧАЕС.)
з 01.06.1986 року по 07.06.1986 року \ 7 кал. дн.\ в\ч 61606 м. Лубни.
з 08.06.1986 року по 30.06.1986 року \ 23 кал. дн. \ у 30 км Зоні відчуження.
з 01.07.1986 року по 31.07.1986 року \ 31 кал.дн. \ у 30 км Зоні відчуження.
з 01.08.1986 року по 08.08.1986 року \ 8 кал.дн. \ у 30 км Зоні відчуження.
Всього з 01.06.86 р. по 08.08.86 року - віпрацьоване 69 кал. дні.
В т.ч. 62 кал.дн. у 30 км Зоні відчуження, \ пропорційно \.
Середній показник кратності / СПК \ за формулою.
СПК = Т1 х К1 + Т2 х К2 + Т3 х К3 + Т4 х К4 \ Т дн.
Де - Т1, Т2, Т3,Т4 - кількість днів роботи, відповідно у зонах №3,№2,№1,№0.
К1, К2, К3,К4 - кратність відповідно до зон №3, №2, №1,№0.
СПК = 9 дн. х 4кр.+16дн. х 3кр.+ 21 дн. х 2кр.+16дн.х1кр. \ 62 дн. = 2,290 кр.
Відповідно до даних відомості про заробітну плату 1986 р. годинна тарифна ставка на підприємстві складає: 0,606 крб.Розрахункова годинна тарифна ставка при 6-год. робоч. дні.
0,606 крб. х 173.1 \ 152.5 = 0,688 крб. х 100% = 1,376 крб.
1. Оплата праці за фактично відпрацьований час.
1.376 крб. х 6 год.х 27 роб. дн. х 2,290 кр. = 510,47 крб. Ітого 510,47 крб.
2. Оплата праці у вихідні і святкові дні. \ 06,13, 20, 27 \
у подвійному розмірі із застосуванням показників кратності.
1.376 крб. х 6 год. х 4 дн. х 2,290 кр. х 2 = 151,25 крб.
За основним місцем роботи
0,606 крб. х 6 год. х 4 дн. х 2 = 29,09 крб. Ітого 180,34 крб.
3. Тарифна ставка, збережена за основним місцем роботи.
1,376 крб.х 6 год.х 31 дн. = 255,94 крб. Ітого 255,94 крб.
4. Збережений за основним місцем роботи середньомісячний заробіток
за кожен робочий день роботи по ЛНА на ЧАЕС.
11,43 крб. х 27роб дн. = 308,61 крб. Ітого 308,61 крб.
5. Премія 60% тарифної ставки з урахуванням кратністі.
255,94 крб х 2,290 кр. х 60 % = 351,66 крб. Ітого 351,66 крб.
Ітого 510,47 крб.+180,34 крб.+255,94крб.+308,61 крб.+ 351,66 крб.=1607,02 крб.
Заробітна плата для перерахунку пенсії визначається відповідно до п.1 ст.54, ст.57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". з додаванням премії, сплаченої згідно до відомості 1986 року у сумі 400 крб. яку враховують при обчисленні пенсії, відповідно до пп.3, п.1 Ухвали Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 р. №207-7, за один повній календарній місяць роботи у Зоні ЧАЕС у период з 01.07.1986 року по 31.07.1986 року.
1607,02 крб.+ 400 крб. = 2007,02 крб
Даний розрахунок підтверджено: постановою Ради Міністрів УРСР від 8 травня 1986 року № 168-5, від 10 червня 1986 р. № 207-7, розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року № 530-рс, від 16 грудня 1986 року № 694-рс, від 6 січня 1988 р. № 12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення Ради Міністрів УРСР: №4с від 9 травня 1986 року, № 58с від 11 червня 1986 року, № 132с від 16 вересня 1986 року, №179с від 25 грудня 1986 року, № 8с від 22 січня 1988 року.
Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією слідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Постановою Ради МіністрівСРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 (постанова РадиМіністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7) було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зонівідчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, у вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі.
Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1, 4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-95 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці (посадовий оклад + оклад за спеціальне звання), підвищеної у два рази.
Крім того, постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 жовтня 1986 року № 153/10-3 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
В Постанові Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 року №665-195 де в частині 4 указано, встановить (а не дано право) працівникам підприємств, організацій, і адміністрацій ,виконуючих роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і попереджаючи забруднення навколишнього середовища, додаткову оплату праці в нічний час в розмірі 35% погодинної тарифної ставки за кожний час роботи в нічний час та максимальний розмір премії -60% тарифної ставки в місяць. Враховуючи, що на підприємстві мені ,що підтверджується відомістю нарахування позивачу заробітної плати за роботу в період 1986 року нараховувалася премія, то підприємством і було прийнято рішення нарахування позивачу максимальної премії 60%.що і відображено у довідці №2 від 15.01.2015 року.
Також після повернення до попереднього місця роботи позивачу була виплачена одноразова заробітна плата в розмірі 400 крб, що підтверджується відомістю про отримання мною премії, яка додається до матеріалів справи.
Відповідно до положень статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.
Таким чином, здійснений перерахунок Ліквідатором ВАТ "Лубенський м"ясокомбінат" відповідає вищезазначеним нормативно-правовим актам.
Зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10 червня 1986 року № 207-7 та постанови КМУ від 22.09.2004 року № 1240.
Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача про відсутність підстав для перерахунку заробітку позивачеві, оскільки зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10 червня 1986 року № 207-7 та постанови КМУ від 22.09.2004 року № 1240.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем на виконання вимог частини 2 статті 71 КАС України не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в довідці № 2 про заробіток позивача, виданої Ліквідатором ВАТ "Лубенський м"ясокомбінат" від 15 січня 2015 року, містять неправдиві або недостовірні дані.
На підставі викладеного, ст.ст. 3, 19 Конституції України, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, щодо відмови у перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки №2 виданої Ліквідатором ВАТ «Лубенський мясокомбінат» від 15 січня 2015 року - протиправними.
Скасувати рішення Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 04.04.2016 року №153.
Зобов`язати Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та сплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно довідки № 2 виданої Ліквідатором ВАТ "Лубенський м"ясокомбінат" від 15 січня 2015 року із заробітної плати 2007 крб. 02 коп. за липень місяць 1986 року починаючи з 22.03.2016 року з урахуванням сплаченого.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Яценко В. В.