Олевський районний суд Житомирської області
2-а/287/50/16
Справа № 287/35/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
18.07.2016
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Ковальчука М.В.
секретаря Дворак Г.П.
з участю сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до УПФ України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку та просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі призначити йому пенсію за віком з 29.06.2016 року на умовах визначених ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка постійно проживала або постійно проживає чи постійно працювала або постійно працює у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, зменшення віку передбачено на 2 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше ніж на 6 років. Стягнути на його користь судові витрати. Свої вимоги мотивує тим, що він є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони гарантованого добровільного відселення, а тому відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років вважає протиправною.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області заперечив проти позову.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав зазначених в позовній заяві та просив задовольнити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Позивач при досягненні 55 років, що підтверджується паспортом серія НОМЕР_2 (а.с.8) звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Відповідач листом № 2213/03 від 08.06.2016 року відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого 3 категорії серії НОМЕР_1 від 25.05.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією і фактично він проживає з 26.04.1986 року в м. Олевськ, що відноситься до 4 зони посиленого радіоекологічного контролю, а не 3, що підтверджується відміткою в паспорті щодо місця проживання (а.с.9).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так в ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійне працевлаштування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж більше 15 років оскільки працював з 17.08.1987 р. по 12.01.2009 р. в Олевському районі в Житомирському обласному державному проектно-технологічному центрі охорони родючості грунтів і якості продукції та відповідно до наказів №39-к від 11.08.1987 року,№3-к від 12.01.2009 р. і згідно ст.. 37,39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. №796-12, постанови Ради Міністрів УРСР №315 від 14.12.1989 року йому були нараховані та виплачені грошові компенсації на придбання чистих продуктів харчування та інші передбачені компенсаційні виплати з 01.04.1991 року по день звільнення, що слідує з довідки Житомирської філії ДУ «Держгрунтохорона» за №158-06/02/29.4 від 21.06.2016 (а.с.12).
Дане робоче місце було підставою для видачі йому Чорнобильського посвідчення як особі яка постійно працювала або постійно працює у зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до протоколу за №6 від 27.04.1993 року, з якого вбачається, що засіданням комісії районної Ради по вирішенню питань, зв'язаних з реалізацією ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» було вирішено визнати ОСОБА_1 потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії (а.с.14).
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що позивач 13.05.1993 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони гарантованого добровільного відселення серія НОМЕР_1 (категорія 3) (а.с.11).
В судовому засіданні встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 6 років, то позивач отримав це право, оскільки з 17.08.1987 р. по 12.01.2009 р. в Олевському районі в Житомирському обласному державному проектно-технологічному центрі охорони родючості грунтів і якості продукції та відповідно до наказів №39-к від 11.08.1987 року,№3-к від 12.01.2009 р..
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема,пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Із позовної заяви вбачається, що позивач звернувся за призначенням пенсії в червні 2016 року, тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, а тому виплату пенсії йому необхідно проводити з 29.06.2016 року.
Позовні вимоги позивача заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України.
Позивач при поданні до суду позовної заяви сплатив судові витрати в сумі 551,20 грн., а тому, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, сплачену позивачем суму слід стягнути із Державного бюджету України.
Керуючись: ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку - задоволити.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст.55 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському рай Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку з 29.06.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі знижень пенсійного віку на п'ять років згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ковальчук М. В.