Справа № 646/6834/16-а
№ провадження 2-а/646/125/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.07.2016 року м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Шукліка Ю.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду та просить визнати неправомірними дії УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року.
Відповідач по справі - управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». 25.05.2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку видану Управлінням Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Харкова від 23.05.2016 року № 2596-04/31. Рішенням Управління від 27.05.2016 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв"язку з відсутністю підстав для цього, оскільки по довідці про заробітну плату проводити перерахунок пенсії підстав немає. На момент звернення ОСОБА_1 про перерахунок Законом України від 28.12.2014 року № 76-У111 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015 року, текст ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" було викладено в новій редакції. Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій" було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям виключно на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про дипломатичну службу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування" тощо. У зв"язку із чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач з 12.12.2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».
25.05.2016 року позивач звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року, надавши довідку про заробітну плату, видану Управлінням Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Харкова від 23.05.2016 року № 2596-04/31.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 27.05.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії передбачено відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». Згідно п.11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу викладено в такій редакції «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був викладений в п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», яким передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, мають право на перерахунок пенсії, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ».
09 грудня 2015 року року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів», яка набула законної сили з дня опублікувння - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно пункту 3 Постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено:
додатками 1-37, 43 і, 432, 48-55 до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (Офіційний вісник України, 2006, №10, ст. 632)».
Цією ж Постановою виключений п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від
31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Закону України «Про державну службу»). Тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
У рішення Конституційного суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття чи застосування нових законів, внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається ( рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 17.03.2004 року № 7-рп/2004, від 01.12.2004 року № 20-рп/2004/.
Таким чином, скасування п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням права особи на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст.22 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 06.12.1993 року № 3723-Х11 ( в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії вбачається, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттями особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно положень ч. 1 ст. 8, ст. 58 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-У111, який набрав чинності з 01.01.2015 року текст статті 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державними службовцями визначаються Кабінетом Міністрів України".
Одночасно в п. 16 Закону № 76-У111 зобов"язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом необхідно забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
На час виникнення права на перерахунок пенсії - 01.12.2015 року - Постанова Кабінету Міністрів України у відповідності до Закону № 76-У111, яка б обумовлювала умови та порядок перерахунку призначення пенсій державним службовцям, відсутня, у зв"язку із чим залишився чинним п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865.
Пунктом 11 Закону № 76-У111 внесено зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-Х11, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права.
Тому при вирішення питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії - 90%, а тому внесені Законом № 76-У111 від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Така правова позиція була викладена Верховним Судом України у постанові № 21-420а13 від 10.12.2013 року.
Тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню розмір, встановлений згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку , а саме нормативні положення ст. 37-1 цього Закону, які були діючими на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування, а саме з 01.12.2015 року.
Відповідно до п.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
- суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
- суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Конституційний Суд України в п.З Рішення №3-рп/2012 від 25.01.2012 року констатував, що «суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян
керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно- правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсяг існуючих прав і свобод, в тому дії відповідача порушують соціальні права позивача щодо пенсійного забезпечення.
Таким чином, дії Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірними. Тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати позивачці пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Харкова від 23.05.2016 року № 2596-04/31, у розмірі 90% від суми заробітної плати.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. ст. 6, 17, 18, 99, 100, 106, 160, 163, 183-2 КАС України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв"язку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідки, виданої Управлінням Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Харкова від 23.05.2016 року № 2596-04/31, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у грудні 2006 року у розмірі 90 % від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.В.Шуліка