Постанова № 59175850, 25.07.2016, Попаснянський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
423/2233/16-а
Номер документу
59175850
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 423/2233/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2016 року м. Попасна

Попаснянський районний суд Луганської області у складі:

головуючої судді Архипенко А.В.

за участю секретаря судового засідання Іваненко С.П.

позивачки ОСОБА_1

представника відповідача Бондаровського В.П.,

позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру», зобов'язання до вчинення певних дій,

в с т а н о в и в :

Позивачка звернулася до суду з вищеназваним позовом, зазначивши, що з 1996 року працювала в органах прокуратури Луганської області на різних посадах. З 15.12.2015 року і по теперішній час працює заступником керівника Лисичанської місцевої прокуратури. У грудні 2014 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» їй було призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 70% від суми заробітної плати.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років.

20.05.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку її розміру 70% від суми місячної заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, згідно довідки прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16, з грудня 2015 року.

Рішенням УПФ України в Попаснянському районі від 27.05.2016 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який на цей час Кабінетом Міністрів України не прийнято. В рішенні УПФУ також зазначено, що, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. - з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема і відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Позивачка вважає рішення відповідача неправомірним, зазначаючи у поданому позові про те, що нормативно-правові акти, на яких воно ґрунтується суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами, що порушує норми ст. 22 Конституції України. Крім того, вони не регулюють спірні правовідносини. Також, положеннями ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Вважає, що новий порядок призначення та виплати пенсії не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеними Законами. Відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Посилаючись на зазначені обставини, позивачка просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку їй пенсії у розмірі 70% місячної чинної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16; скасувати рішення відповідача від 27.05.2016 щодо відмови у перерахунку їй пенсії; зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з грудня 2015 року, перерахунок призначеної їй пенсії в розмірі 70% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16, без обмеження максимального розміру; зобов'язати відповідача виплатити їй недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з грудня 2016 року.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, надала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові, просила задовольнити поданий позов.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у судовому засіданні пояснив, що 20.05.2016 позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На цей час КМ України не прийняв рішення щодо перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тобто, пенсії з грудня 2015 року не призначаються і не перераховуються. Здійснення перерахунку пенсії позивачці не передбачено законодавством. У задоволенні позову просив відмовити.

Аналогічні позиції щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку пенсіїї\ викладені у письмових запереченнях з боку відповідача (а.с.20-21)

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.

У грудні 2014 року, на підставі заяви позивачки про призначення пенсії за вислугу років їй призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70% від суми заробітної плати, що підтверджується копією заяви (а.с.6-а) та визнано сторонами.

20 травня 2016 року позивачка звернулася до УПФ України у Попаснянському районі Луганської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі заробітку працівників прокуратури, додавши довідку прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16.

Зазначене підтверджується копією вказаної довідки (а.с.9), а також визнано сторонами.

Рішенням УПФ України у Попаснянському районі Луганської області від 27.05.2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії за відсутності передбачених законодавством підстав (а.с.7).

Рішення мотивоване тим, що згідно ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час такі умови та порядок не визначені. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тобто, пенсії з 01 грудня 2015 року не призначаються і не перераховуються.

Задовольняючи позов , суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1, 2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці - з грудня 2014 року ) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 70% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частинами 13, 18 цієї статті передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Редакція частин 13,18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ не змінювалась до 01.01.2015.

З 01.01.2015 частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону N 76-VIII від 28.12.2014) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Закон №1789-ХІІ в цілому втратив чинність з 15.12.2015 на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.

Згідно ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Отже, умови та порядок перерахунку пенсії звільненим працівникам прокуратури визначені лише частинами 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції до 01.01.2015 року.

Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УШ є безпідставним, так як зазначена норма Закону стосується лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію і ніяким чином не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону №1697-VII та Закону №213-УШ у часі, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

В частині застосування законодавства у часі щодо перерахунку пенсій працівникам прокуратури така ж позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-420а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Таким чином, за відсутності визначеного наразі порядку перерахунку, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Так, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

З огляду на викладене, позовні вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання до здійснення перерахунку та пенсії позивачки у розмірі 70 відсотків від розміру чинної заробітної плати відповідної категорії працівників органів прокуратури, зазначеної у довідці від 19.05.2016 №18-347вих-16, виданій прокуратурою Луганської області, є обґрунтованими.

Разом з тим, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги в частині здійснення перерахунку з грудня 2015 року, оскільки відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону 1789-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З довідки прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16 вбачається, що розмір заробітної плати відповідної категорії працівників збільшено з 15.12.2015. Отже, перерахунок пенсії слід здійснювати з 1 січня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру», зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників органів прокуратури на підставі довідки прокуратури Луганської області від 19.05.2016 №18-347вих-16.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області від 27 травня 2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70 відсотків від розміру чинної заробітної плати відповідної категорії працівників органів прокуратури, зазначеної у довідці від 19.05.2016 №18-347вих-16, яка видана прокуратурою Луганської області, з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених виплат із виплатою недоплаченої різниці між фактично отриманою і перерахованою пенсією за період з 01 січня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення у повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Попаснянський районний суд Луганської області, в порядку ст. 186 КАС України.

Постанова набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, або після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження, якщо судове рішення не скасовано.

Вступну та резолютивну частини постанови відповідно до ст.160 КАС України проголошено 25 липня 2016 року, постанова у повному обсязі складена 26 липня 2016 року.

Суддя : А.В.Архипенко