Справа № 732/917/16-а
провадження № 2-а/732/39/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2016 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої - судді Карпинської Н.М., секретарі - Шевеленко К.В., за участі представника прокуратури - прокурора Городнянського відділу Менської місцевої прокуратури - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня справу за адміністративним позовом заступника керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (законні представники: ОСОБА_3, ОСОБА_4) до відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Менської місцевої прокуратури ОСОБА_5 в порядку ст. 23 Закону України ‹‹Про прокуратуру›› та ст. 60 КАС України, діючи в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, звернувся в суд з позовною заявою до відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації та просить зобов'язати відповідача нарахувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до вимог ст. 8 Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування›› одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру встановленому Законом України ‹‹Про Державний бюджет України на 2016 рік›› та виплатити в сумі 9186 грн. Також просить судовий збір, сплачений за подання даної позовної заяви платіжним дорученням № 1466 від 21.06.2016 року у сумі 1378 грн. стягнути з відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації на користь прокуратури Чернігівської області.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 є дитиною позбавленою батьківського піклування. Батьки неповнолітнього ОСОБА_2 позбавлені відносно вказаної дитини батьківських прав згідно рішення Семенівського районного суду Чернігівської області від 12.05.2008 року. Відповідно до розпорядження Городнянської районної державної адміністрації від 22.08.2008 року № 347 неповнолітнього ОСОБА_2 передано на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_3 та ОСОБА_6. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 ‹‹Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язані із захистом прав дитини›› рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною державною адміністрацією за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей. До набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів від 24.09.2008 № 866 підтвердженням статусу дитини, яка залишилися без піклування визнавались рішення судів про позбавлення батьківських прав, відібранням дитини без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими тощо. Оскільки, ОСОБА_2 набув статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, відповідне рішення районною державною адміністрацією не приймалось, у зв'язку з відсутністю на момент набуття статусу вказаної норми законодавства. 31.05.2016 року ОСОБА_2 закінчив 11 класів Дроздовицької загальноосвітньої школи 1-111 ступенів Городнянської районної ради Чернігівської області, де отримав атестат про повну загальну середню освіту. Наказом директора Дроздовицької загальноосвітньої школи 1-111 ступенів № 21 від 31.05.2016 ОСОБА_2 випущений зі школи у зв'язку із закінченням навчання. Згідно частин 1-3 ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога на утримання таких дітей не може бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Відповідно до ч.7 ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України одягом, взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Згідно ст. 7 Закону України „Про державний бюджет України на 2016 рік" прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років становить 1531 гривня. Тому одноразова грошова допомога відповідно до Закону має бути виплачена ОСОБА_2 в сумі 9186 гривень. Згідно листа відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації від 06.06.2016 № 02-29/362 ОСОБА_2 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги на підставі Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування››. Отже, ОСОБА_2, як випускнику навчального закладу, з числа дітей, позбавлених батьківського піклування не була нарахована та виплачена вказана грошова допомога у розмірі 9186 гривень, чим було порушено його право.
У судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити з підстав вказаних у позові. Додатково зазначає, що Закон України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" датований 13.01.2005 року і набрав законної сили з дня його опублікування. При цьому ч.7 ст. 8 вказаного Закону України встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався. Крім того, передбачено які саме особи мають право на вказану допомогу (діти-сироти та позбавлені батьківського піклування), за яких умов (після закінчення навчального закладу), у якому розмірі та ким виплачується. Відповідно до Прикінцевих положень Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечать цьому Закону. Тож випускник навчального закладу з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років, в тому числі ОСОБА_2 при випуску з навчального закладу має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 9186 гривень. Тож відповідачем необгрунтовано було відмовлено ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги на підставі Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування››.
Законні представники : ОСОБА_3, ОСОБА_4 заявили клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с.51). Позов прокуратури підтримують у повному обсязі та просять його задовольнити як такий, що відповідає інтересам дитини.
Відповідач участі свого представника в судовому засіданні не забезпечив. Головний спеціаліст відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації ОСОБА_7 заявила клопотання про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги не визнають (а.с.59).
Заслухавши учасників, оцінивши заперечення відповідача, встановивши правову норму, що підлягає застосуванню, дослідивши матеріали адміністративної справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Відносини, що склалися між сторонами є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Його батьками у свідоцтві про народження серії 1-ЕЛ № 007012 записані ОСОБА_8 та ОСОБА_9.
Згідно рішення Семенівського районного суду Чернігівської області від 12.05.2008 року ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, позбавлено батьківських прав відносно їх неповнолітніх дітей - ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідно до розпорядження в.о. голови Городнянської районної державної адміністрації від 22.08.2008 року № 347 встановлено, що відповідно Указу Президента України від 11 грудня 2007 року № 1205/2007 ‹‹Про проведення в Україні у 2008 році підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування››, Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування›› та постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року № 564 ‹‹Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу››, заяви прийомних батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_3 від 20.08.2008 року № 24, висновку служби у справах дітей райдержадміністрації від 21.08.2008 року № 02-03/230, керуючись пунктом 1 статті 23 Закону України ‹‹Про місцеві державні адміністрації›› з 22 серпня 2008 року прийомну сім'ю на базі родини ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, яка проживає в АДРЕСА_1, перепрофельовано в дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі, передавши на виховання та спільне проживання дітей : ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, дитину, позбавлену батьківського піклування : батьки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 рішенням Семенівського районного суду Чернігівської області від 12.05.2008 року № 2-195/2008 р. позбавлені батьківських прав, місце походження дитини - с. Радомка Семенівського району Чернігівської області, перебуває на первинному обліку в службі у справах дітей Семенівської райдержадміністрації, як дитина, позбавлена батьківського піклування, та має правові підстави для усиновлення (а.с.35-37).
До набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів від 24.09.2008 № 866 підтвердженням статусу дитини, яка залишилися без піклування визнавались рішення судів про позбавлення батьківських прав, відібранням дитини без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими тощо. Оскільки, ОСОБА_2 набув статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, подальше законодавство не змінює такого статусу.
Наказом директора Дроздовицької загальноосвітньої школи 1-111 ступенів Городнянської районної ради Чернігівської області № 21 від 31.05.2016 року ОСОБА_2 випустився зі школи у зв'язку із закінченням навчання (а.с.14).
З відповіді відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області на заяву ОСОБА_3 від 01.06.2016 року щодо виплати вихованцю ДБСТ ОСОБА_2 одноразової допомоги та грошової компенсації в розмірі, необхідному для придбання одягу та взуття відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування›› вбачається, що відділ освіти Городнянської РДА повідомив, що допомога дітям-сиротам виплачувалась тільки по рішеннях судів. Відділ освіти Городнянської РДА фінансується з районного бюджету, а згідно ст. 9 Закону України ‹‹Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування›› від 03.01.2005 року № 2342 ІV витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім'ях опікунів, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного бюджету, тому законної підстави для здійснення даних виплат відділом освіти немає ( а.с. 32).
Однак, з такою відмовою суд погодитись не може.
У відповідності до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Вказана норма права визначає розмір одноразової грошової допомоги, а також вказує на випадки, у яких вона виплачується та осіб, які мають право на її отримання. До таких випадків належить випуск дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із навчальних закладів.
Положення ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не пов'язують можливість виплати одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку із працевлаштуванням випускника.
З огляду на викладене ОСОБА_2, не зважаючи на продовження навчання у інших закладах має право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
У відповідності до ст. 25 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.
Згідно ст. 39-9 вказаного Закону порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч. 7 ст. 8, ст.ст. 25, 39-9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вказують на те, що Кабінет Міністрів України затверджує порядок забезпечення випускників відповідною допомогою, а також порядок відшкодування витрат пов'язаних, з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та виплатою їм допомоги.
Посилання на те, що Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями встановлювати розміри відповідних виплат, у зазначених нормах права - відсутні.
У відповідності до п. 2 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону було передбачено, що Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» Кабінету Міністрів України в шестимісячний термін з дня набрання чинності цим Законом було доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На час набрання чинності Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а саме - 02 лютого 2005 року, стаття 8 передбачала виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.
На виконання п. 3 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону п. 13 Постанови від 05 квітня 1994 року № 226 з 09 вересня 2005 року було доповнено нормами, які передбачали виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.
У подальшому ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» були внесені зміни, згідно яких із 07 червня 2012 року випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 у частині визначення осіб, яким виплачується вказана допомога, не було приведена у відповідність із ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Незважаючи на те, що вказаний Закон передбачав виплату одноразової допомоги всім випускникам, незалежно від працевлаштування, у Постанові від 05 квітня 1994 року № 226 залишилася вказівка на те, що відповідна допомога виплачується виключно при працевлаштуванні випускника.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З огляду на те, що Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 не відповідає Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який має вищу юридичну силу, суд вважає, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 слід керуватися ч. 7 ст. 8 вказаного Закону.
Згідно з аналізу ст. 1 Закону N 2342-IV вбачається, що статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, надає особам, перерахованим у статті, в тому числі і ОСОБА_2 право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг.
При цьому, призначення над дитиною опікуна чи піклувальника не позбавляє дитину права на повне державне забезпечення.
Крім того, навчальний заклад, який закінчив ОСОБА_2, Дроздовицька ЗОШ 1-111 ступенів Городнянської районної ради Чернігівської області, перебуває у комунальній власності територіальних громад Городнянської районної ради. Фінансування закладу здійснюється його засновником або уповноваженим ним органом відповідно до законодавства.
Відповідно до Статуту Дроздовицька ЗОШ 1-111 ступенів, затвердженого в.о. начальника відділу освіти Городнянської РДА контроль за діяльністю навчального закладу здійснюється відділом освіти.
На підставі Положення про відділ освіти Городнянської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови РДА № 321 від 14.11.2014 року, відділ освіти входить до складу Городнянської районної державної адміністрації. У своїй діяльності відділ керується Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та іншими нормативними документами.
Завданням відділу освіти є управління та координація діяльності навчальних закладів, які є комунальною власністю, перебувають у безпосередньому підпорядкуванні. Окрім того, відділ освіти розробляє пропозиції щодо встановлення нормативів бюджетних асигнувань на утримання навчальних закладів комунальної форми власності та соціальний захист учасників навчально-виховного процесу. Відділ освіти як юридична особа публічного права має самостійний баланс.
Таким чином, саме заявлений у справі відповідач є суб'єктом владних повноважень, який за Законом має виплатити ОСОБА_2, як дитині позбавленої батьківського піклування та який у 2016 році закінчив Дроздовицьку ЗОШ 1-111 ступенів Городнянської районної ради Чернігівської області, одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", у відповідності до ст.ст. 2,9,12,71,94,158-163,185-186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов заступника керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Зобов'язати відділ освіти Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області нарахувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН: НОМЕР_1) відповідно до вимог ст. 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленому Законом України „Про Державний бюджет України на 2016 рік" (1531 гри х 6) та виплатити одноразову грошову допомогу в сумі 9186 (дев'ять тисяч сто вісімдесят шість) гривень.
Стягнути з відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь прокуратури Чернігівської області (рахунок 35215093006008, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач прокуратура Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02910114) в рахунок повернення сплаченого при пред'явленні позову до суду судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Суддя Карпинська Н.М.