Постанова № 59170998, 19.07.2016, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
592/5096/16-а
Номер документу
59170998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/5096/16-а

Провадження №2-а/592/199/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми в скаді:

головуючого судді Корольової Г.Ю.,

за участю секретаря Коваленко А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Свистуна Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивач звернувся до суду з зазначеним позовом і обґрунтовує його тим, що йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. З 01.01.2016 року виникли обставини для проведення перерахунку пенсії відповідно Закону України № 614 від 15.07.2015 року, який набрав законної сили 01.01.2016 року. ГУПФУ не зробило перерахунок пенсії відповідно до довідки МО України. Представник позивача вказує, що перерахунок був зроблений лише на основі посадового окладу, а не на основі повного грошового забезпечення. ГУПФУ ніякого перерахунку відповідно ст.ст. 51 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (закон № 2262) не робило і змушувало пенсіонерів звертатися до суду (не виконувало своїх обов'язків). Відповідач розуміє так, що взагалі не потрібно робити ніякого перерахунку. Отже згідно нового наказу МО № 614 від 15.07.2015 року ГУПФУ знову не робить ніяких перерахунків, примушує звертатися до суду. Позивач просить суд визнати дії та бездіяльність відповідача неправомірними, що до визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії, та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2011 року та з 01.01.2014 року у строгій відповідності до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.11.2011 року та на 01.01.2014 та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції на підставі довідок Сумського військомату.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з зазначених в позові підстав та просив їх задовольнити, пояснивши, що просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2011 та 01.01.2014 року відповідно до Закону України № 614 від 15.07.2015 року у строгій відповідності його грошового забезпечення , встановленого Міністерством оборони України (згідно довідки МО України) і виплатити створену заборгованість.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позов, зазначивши, що безпідставною є вимога позивача про визнання дій та бездіяльності головного управління неправомірними щодо визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії. Відповідно до п. 9 Порядку № 45 головне управління не наділене повноваженнями визначення грошового забезпечення, а перевіряє лише правильність вже складених довідок. Довідки про розмір грошового забезпечення надаються державними органами, з яких особа була звільнена на пенсію, тобто Сумським обласним військовим комісаріатом. Крім того, головне управління провело всі передбачені на даний час перерахунки пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Порядку № 45. Крім того, виходячи зі змісту вимог позивача, вбачається, що Головне управління має проводити перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Міністерством оборони України, а не Сумським обласним військовим комісаріатом як державним органом, уповноваженим на видачу таких довідок відповідно до Порядку №45 та Закону №2262. Позивач з 01.01.2007 року перебуває на обліку Головному управління як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45. Отже, перерахунок пенсій відповідно до Закону № 2262 провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а відповідно до Порядку перерахунок проводиться лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. Таким чином, підставою для проведення перерахунку призначених відповідно до Закону України № 2262 пенсій є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за рішенням Кабінету Міністрів України. Законом № 2262 передбачено зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за рішенням саме Кабінету Міністрів України, а не підвідомчих йому органів. У розумінні вказаних вище норм ч.3 ст. 51 Закону (в редакції Закону України від 15.07.2015 року № 614, який набрав чинності 01.01.2016 року) не має зворотньої дії в часі і не поширюється на правовідносини, що мали місце в той період, коли відповідний закон ще не був прийнятий. Перерахунок був здійснений відповідно до довідки про посадовий оклад.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та з 01.01.2007 року знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Таким чином, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.

Водночас, згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Законом України " Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 року статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; 2006 р., № 37, ст. 318) доповнити частиною третьою такого змісту:

"Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком". Цей спір зводиться до встановлення наявності або відсутності обов'язку перерахувати пенсію за обставин, коли рішення про збільшення розміру посадового окладу прийнято не Кабінетом Міністрів України, а Міністром оборони України.

Так, Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (Наказ № 814) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України відповідно до переліку, що додається.

Цей Наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Постанова № 1294).

Пунктом 5 постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, в тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ Міністерства оборони України №814 від 27.11.2013 року, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Отже, підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі чинного наказу Міністра оборони України, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку. У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України " Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 року з 01.01.2011 року та з 01.01.2014 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до довідки Сумського військомату про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.11.2011 року та на 01.01.2014 року. При зверненні до суду з позовом позивач дотримався строку, встановленого ст.99 КАС України.

Судом встановлено, що дійсно є постанова Ковпаківського районного суду м.Суми від 11 вересня 2014 року, яку ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2014 року залишено без змін відповідно до яких Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області позивачеві був проведений перерахунок пенсії виходячи з посадового окладу, а не з грошового забезпечення.

Керуючись ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», наказом міністра оборони України від 27.11.2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», ст. ст. 2, 5, 6, 7, 9-12, 18, 21, 50, 71, 94, 98- 100, 102, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити дії - задовільнити.

Визнати неправомірними дії відповідача, щодо самовільного встановлення нового (зменшеного) розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області дати офіційний запит до Сумського військомату передати довідки про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.11.2011 року та на 01.01.2014 року.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2011 року та з 01.01.2014 року у строгій відповідності до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 551,20 грн. в відшкодування судового збору.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Г.Ю. Корольова