Постанова № 59163045, 23.11.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
2а/2470/1380/11
Номер документу
59163045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

23 листопада 2011 р. Чернівці Справа № 2а/2470/1380/11

10:59

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брезіної Т.М.;

секретаря судового засідання Граматовича М.І.;

за участю:

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2;

представника відповідача ОСОБА_3;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Герцаївської центральної районної лікарні про виконання вимог КРУ,-

ВСТАНОВИВ:

17.06.2011 р. Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області звернулося до адміністративного суду з позовом до Герцаївської центральної районної лікарні про виконання вимог Контрольно-ревізійного відділу в Новоселицькому та Герцаївському районах від 24.03.2011 року № 24-27-22/284.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками МКРВ в Новоселицькому та Герцаївському районах проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Герцаївської центральної районної лікарні (далі Герцаївська ЦРЛ). За результатами проведеної ревізії встановлено фінансові порушення.

Позивачем надсилались вимоги до відповідача від 24.03.2011 року № 24-27-22/284 про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень, в тому числі щодо забезпечення повернення до загального фонду районного бюджету зайво виплачених коштів на загальну суму 96773,29 грн., разом з тим, відповідачем не забезпечено їх виконання в зазначеній частині вимог. У звязку з цим, просили в судовому порядку зобовязати відповідача виконати вимоги щодо повернення в дохід загального фонду районного бюджету зайво виплачених коштів на загальну суму 96773,29 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав посилаючись на обставини викладені в запереченні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, перевіривши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку, що позов належить до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до п.1.4.2. Плану контрольно-ревізійної роботи МКРВ в Новоселицькому та Герцаївському районах на 4-й квартал 2010 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 24.03.2010 року № 24-27-22/284 працівниками МКРВ в Новоселицькому та Герцаївському районах проведено ревізію фінансово-господарської діяльності установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією Герцаївської ЦРЛ за період з 01.03.2007 по 31.12.2010 року. На підставі вищезазначеної ревізії складено акт ревізії фінансово - господарської діяльності від 14.03.2011 року № 24-27-22/12 (а.с. 9-72). 20.03.2008 року Герцаївською ЦРЛ складено протокол оцінки тендерних пропозицій та визнання переможця. На основі оцінки тендерних пропозицій обрано ПП ОСОБА_4 (а.с.90-91).

Герцаївською ЦРЛ 01.04.2008 року укладено договір між ПП ОСОБА_4 про постачання вугілля, ціна 1-ї тони на момент заключення без додаткових витрат становить 448,00 грн. (а.с.96-98).

Відповідно до повідомлення ПП ОСОБА_4 про зміну ціни на вугілля з 01.07.2008 року ціна за тону 640 грн. В результаті цього, укладена додаткова угода від 01.07.2008 року до договору поставки від 01.04.2008 року в якій, ціна за тону складає 521,00 грн. та транспортні витрати 119,00 грн. в сумі 640,00 грн. (а.с.99-101).

Працівниками МКРВ Новоселицького та Герцаївського районах проведено зустрічну звірку в період 02.03.2011 року по 03.03.2011 року з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку операцій з Герцаївською ЦРЛ за поставлене вугілля ПП ОСОБА_4 Зустрічною звіркою встановлено, що ПП ОСОБА_4 не представлено договори на поставку вугілля протягом 2008 року, а також документів щодо доставки вугілля до Герцаївської ЦРЛ власним чи орендованим транспортним засобом протягом 2008 року (102-104).

Згідно наданих пояснень, в яких приватний підприємець пояснив, що всі документи були знищені внаслідок стихійного лиха, що сталося в червні 2010 року. (а.с.105-106).

Згідно листа Державної інспекції з контролю за цінами Чернівецької області від 03.11.2011 р. ціни на вугілля камяне марки ГЖСШ 0-13 у 2008 році становила від 432 грн. до 521 грн.

22.01.2009 року Герцаївською ЦРЛ винесено протокол про розгляд тендерних пропозицій, запропонованих учасниками процедури закупівлі паливо мастильних матеріалів та винесено протокол оцінки тендерних (цінових) пропозицій (а.с.109-112).

Відповідно до протоколу оцінки тендерних (цінових) пропозицій відповідачем укладено договір між ТОВ «Вема» від 28.01.2009 року № 10 щодо поставлення нафтопереробного продукту. ТОВ «Вема» протягом лютого грудня 2009 року здійснювалась поставка пального Герцаївській ЦРЛ за цінами вищими за вказаній у тендерній пропозиції. (а.с.107-108).

17.03.2011 року старшим контролером ревізором МКРВ в Новоселицькому та Герцаївському районах складено протокол про адміністративне правопорушення порушення законодавства про бюджетну систему України за використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню. Відповідно до рішення відповідача визнали винним в скоєнні правопорушення (а.с.185-186).

Крім того, 17.03.2011 року на відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, а саме: не проходження навчання чи підвищення кваліфікації з питань організації та здійснення процедур закупівель відповідно до вимог закону окремими членами комітету з конкурсних торгів. Відповідно до рішення відповідача визнали винним в скоєнні правопорушення (а.с.187-188).

Позивачем направлено 24.03.2011 року № 24-27-22/284 лист про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів, в якому Герцаївський ЦРЛ вжити заходів та виконати вимоги (а.с.81-89).

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ (далі Закон № 2939-ХІІ).

Відповідно до ст. 2 цього Закону № 2939 головним завданням державної Контрольно-ревізійної служби України є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів та майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах, у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконання місцевих бюджетів, розробленням пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Статтею 8 Закону № 2939-ХІІ на Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, зокрема, покладено функції з проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно; проводить перевірки державних закупівель та здійснює співробітництво з державними органами щодо запобігання проявам корупції у сфері закупівель.

Права державної контрольно-ревізійної служби визначені ст. 10 цього Закону.

Так, згідно п.7, п.10 ст. 10 Закону № 2939-ХІІ Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а також звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

На виконання вимог цього Закону позивачем направлено лист від 24.03.2011 року № 24-27-22/284 з вимогою до відповідача про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень. Разом з тим, відповідачем не було забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства в частині щодо забезпечення повернення до загального фонду районного бюджету зайво виплачених коштів на загальну суму 96773,29 грн.

Відповідно до ст. 15 Закону № 2939-ХІІ службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної виконавчої влади, їх законні вимоги є обовязковими для виконання службовими особами обєктів, що ревізуються.

Згідно абз. 2 п. 84 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 року №274, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин (далі Положення № 274), визначено, що договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі, крім випадків зменшення ціни тендерної пропозиції у порядку, передбаченому цим Тимчасовим положенням. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору, крім випадків, визначених порядком зміни умов договору про закупівлю, що затверджується уповноваженим органом за погодженням з Мінфіном. Копія укладеного договору про закупівлю подається уповноваженому органу на його вимогу.

Судом встановлено що, за наслідками проведених тендерних процедур, між Герцаївською ЦРЛ (Покупець) та ПП ОСОБА_4 (Постачальник) укладено 01.04.2008 року б/н договір поставки кам'яного вугілля марки ГЖСШ 0-13 у кількості 500 тон, відповідно до пункту 1.1 якого, Постачальник передає у власність Покупця вугілля кам'яне за цінами, зазначеними в накладних, що діють на момент покупки в кількості та у строки відповідно до потреб Покупця з моменту підписання цього договору. При цьому, загальна сума договору становить 260000,00 грн. Відповідно до пункту 3.1 вказаного договору, якість вугілля повинна відповідати технічним умовам ТУУ 001176288.005-98, ТУ У 00176288.004-98. Ціна за 1 тону вугілля становить 448.00 грн.

Поставка кам'яного вугілля за вказаним договором не проводилась, оскільки відповідно до листа ПП ОСОБА_4 б/н, б/д, яким повідомлено голову тендерного комітету Герцаївської ЦРЛ про зміну ціни на вугілля марки ГЖСШ до 640 грн. за тону з 01.07.2008 року, в зв'язку з подорожчанням вугілля на шахтах Львівського басейну. Відповідно до додаткової угоди від 01.07.2008 року до договору поставки від 01.04.2008 року, укладеної між Герцаївською ЦРЛ та ПП ОСОБА_4, ціна за 1 тону вугілля становить 640 грн., в тому числі за 1 тону вугілля - 521,00 грн. та транспортні послуги за перевезення 1 тони вугілля 119,00 гривень. Відповідно до умов тендеру транспортні витрати повинні бути покладені на постачальника.

Судом надсилався запит до Державної інспекції з контролю за цінами Чернівецької області від 03.11.2011 р. згідно відповіді ціни на вугілля камяне марки ГЖСШ 0-13 у 2008 році від 432 грн. до 521 грн.

Таким чином, в порушення абз. 2 п. 84 Положення № 274 додатковою угодою від 01.07.2008 року змінено ціну однієї тони вугілля з 448,00 грн. до 640,00 грн., або на 192,00 грн. більше, без документального підтвердження об'єктивних підстав для здійснення таких змін.

Судом не приймається твердження відповідача, що така ціна була документально підтверджена копією листа Державного підприємства «Вуглезбут» від 12.08.2008 року, оскільки додаткову угоду укладено 01.07.2008 року, тобто до отримання зазначеного листа. Таким чином, відповідач не маючи документального підтвердження зміни ціни на вугілля заключив без проведення повторного тендеру додаткову угоду, збільшивши витрати бюджетних коштів.

Пунктом 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 921, чинного на момент виникнення правовідносин (надалі Постанова № 921) визначено, що Договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору до повного виконання зобов'язань сторонами, крім коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм.

Судом встановлено, що за наслідками тендерних процедур між Герцаївською ЦРЛ (Покупець) та ТзОВ «Вема» (Продавець) укладено договір від 28.01.2009 року № 10 про закупівлю нафтопродуктів. При цьому ціна згідно договору визначається накладними.

В порушення п.84 Постанови № 921 протягом лютого-грудня 2009 року ТзОВ «Вема» здійснювалась поставка пального Герцаївській ЦРЛ за цінами вищими ніж ті, які вказані у тендерній пропозиції, внаслідок чого районному бюджету завдано збитків на суму 17350,64 гривень.

Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Позивач довів суду правомірність заявлених позовних вимог.

Оцінюючи усі докази досліджені судом у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 76, 79, 86, 94, 112, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобовязати Герцаївську центральну районну лікарню виконати вимоги МКРВ в Новаселицькому та Герцаївському районах від 24.03.2011 року № 24-27-22/284, шляхом перерахування до загального фонду районного бюджету (код доходів 24060300) зайво виплачених коштів на загальну суму 96773,29 грн. (девяносто шість тисяч сімсот сімдесят три гривні двадцять девять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову в повному обсязі сторони можуть отримати після 29.11.2011 року.

Суддя Т.М. Брезіна