ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 липня 2016 року № 826/4057/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандарт" до третя особа 1) Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві 2) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»про скасування наказу від 19.11.2015 № 154, визнання протиправними дій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стандарт" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві про скасування наказу від 19.11.2015 № 154, визнання протиправними дій.
У судовому засіданні 14.06.2016 залучено до розгляду справи Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» (далі - НТУУ «КПІ») в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача та Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві в якості відповідача-2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем-1 було винесено протиправний наказ від 19.11.2015 № 154 в частині призначення перевірки будівництва гуртожитку НТУУ «КПІ» (пункт 59 наказу), у зв'язку з чим, протиправно призначено і проведено перевірку.
У судовому засіданні 14.06.2016 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача-1 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, своєї позиції щодо позовних вимог суду не повідомив.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, стверджуючи, що перевірка будівництва була запланова та проведена, згідно вимог чинного законодавства.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов, стверджуючи, що у відповідача були відсутні підстави для призначення і проведення перевірки.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Під час судового розгляду справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік» затверджено план основних заходів цивільного захисту на 2015 рік (далі - план заходів) та зобов'язано Державну службу з надзвичайних ситуацій, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим забезпечити виконання плану заходів у межах бюджетних призначень, передбачених у державному і місцевих бюджетах на 2015 рік, зокрема, ДСНС та інші центральні органи виконавчої влади зобов'язано за окремим планом провести перевірку стану протипожежного захисту та техногенної безпеки: об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності.
18.09.2015 заступником начальника управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту управління з надзвичайних ситуацій у Солом'янському районі Головного управління ДСНС України у місті Києві майором служби цивільного захисту ОСОБА_1 був затверджений план-графік проведення планових перевірок додержання (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки управління з надзвичайних ситуацій у Солом'янському районі Головного управління ДСНС України у місті Києві на IV квартал 2015 року, а саме: п. 237) будівництво гуртожитку НТУУ «КПІ» (код ЄДРПОУ 02070911, місцезнаходження: м. Київ, між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій), дата проведення перевірки: 12.12.2015-25.12.2015, ступінь ризику: високий.
Вищезазначений план-графік проведення планових перевірок був розміщений на офіційному веб-сайті Головного управління ДСНС України у місті Києві в розділі «доступ до публічної інформації» (http://kyiv.mns.gov.ua/files/2016/6/1/GrafikIVkvartal2015.pdf), згідно якого на сторінці 44 (п. 1827) міститься інформація щодо перевірки будівництва гуртожитку НТУУ «КПІ» (код ЄДРПОУ 02070911, місцезнаходження: м. Київ, між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій), дата проведення перевірки: 12.12.2015-25.12.2015.
19.11.2015 Управлінням з надзвичайних ситуацій у Солом'янському районі Головного управління ДСНС України у місті Києві на виконання вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р, наказу МНС від 25.02.2012 № 863 «Про затвердження Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МНС України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 р. за N1054/21366, було видано наказ № 154 про проведення перевірок, в тому числі і будівництво гуртожитку НТУУ «КПІ» (місцезнаходження: м. Київ, між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій), дата проведення перевірки: 12.12.2015-25.12.2015, ступінь ризику: високий, посадова особа, якій доручається здійснити перевірку: ОСОБА_2, ОСОБА_3 (п. 59 наказу).
На підставі наказу Управлінням з надзвичайних ситуацій у Солом'янському районі Головного управління ДСНС України у місті Києві від 19.11.2015 № 154 було видано повідомлення про проведення планової перевірки від 01.12.2015 № 21/3373, яке за допомогою телефонного факсу було направлено до НТУУ «КПІ» та посвідчення на проведення перевірки від 07.12.2015 № 750, яке 22.12.2015 перед початком здійснення перевірки державним інспектором було пред'явлено виконробу ОСОБА_4
На підставі наказу від 19.11.2015 № 154 та посвідчення на перевірку від 07.12.2015 № 750 в період з 22.12.2015 по 25.12.2015 було здійснено планову перевірку будівництва гуртожитку Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» та ТОВ "Стандарт" - 22907172) між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій. Під час перевірки були присутні посадові та/або уповноважені особи суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки): виконавець робіт ТОВ "Стандарт" ОСОБА_4.
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 25.12.2015 № 830, в якому зафіксоване 21 порушення вимог законодавства, виявлених під час здійснення перевірки (сторінки акта 7-8).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стандарт", не погоджуючись з наказом від 19.11.2015 № 154 про проведення перевірок (в частині пункту 59) та діями щодо призначення і проведення перевірки будівництва гуртожитку НТУУ «КПІ» (місцезнаходження: м. Київ, між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій), звернулося до суду з даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу, крім іншого, зазначається найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід.
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Отже, з аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що орган державного нагляду (контролю) має право призначати планову перевірку саме суб'єкта господарювання, а не об'єкта перевірки не більше, як один раз на рік та приступати до її проведення лише за умов дотримання всіх вимог, зазначених у статтях 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням з надзвичайних ситуацій у Солом'янському районі Головного управління ДСНС України у місті Києві було видано наказ № 154 від 19.11.2015 про проведення перевірок, в тому числі і будівництво гуртожитку НТУУ «КПІ» (місцезнаходження: м. Київ, між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій), дата проведення перевірки: 12.12.2015-25.12.2015, ступінь ризику: високий, посадова особа, якій доручається здійснити перевірку: ОСОБА_2, ОСОБА_3 (п. 59 наказу).
Водночас, суд встановив, що наказ № 154 від 19.11.2015 не містить найменування суб'єкта господарювання щодо якого здійснюватиметься перевірка, оскільки в наказі в графі «назва суб'єкта господарювання» зазначено «будівництва гуртожитку НТУУ «КПІ»», хоча в акті перевірки від 25.12.2015 № 830 зазначено 2 (двох) суб'єктів господарювання: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» та ТОВ "Стандарт" - 22907172, отже наказ не відповідає вимогам статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Крім того, суд встановив, що повідомлення про проведення планової перевірки від 01.12.2015 №21/3373 також не містить найменування суб'єкта господарювання щодо діяльності якого/яких здійснюватиметься планова перевірка, що суперечить статті 5 Закону.
Відповідач-2 стверджує, що повідомлення про проведення планової перевірки від 01.12.2015 №21/3373 було направлено до НТУУ «КПІ» за допомогою засобів телефонного факсу, однак, третя особа проти таких тверджень відповідача-2 заперечує та стверджує, що не отримувала вищевказане повідомлення і взагалі не була повідомлена про проведення планової перевірки, у зв'язку з чим, представник був відсутній під час проведення перевірки, стосовно повідомлення позивача про проведення планової перевірки відповідач взагалі нічого не зазначає, а позивач наголошу, що не був повідомлений про проведення планового заходу.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачі доказів вручення повідомлення про проведення планової перевірки від 01.12.2015 № 21/3373 позивачу та третій особі або рекомендованим листом, або телефонограмою чи особисто під розписку суду не надали.
Крім того, представник НТУУ «КПІ» надав суду копію повідомлення про проведення планової перевірки від 20.07.2015 № 21/1997 (період перевірки: 03.08.2015-21.08.2015) та наголошує на тому, що перевірка НТУУ «КПІ» у 2015 році вже була проведена, але щодо інших об'єктів нерухомості.
Суд звертає увагу, що статтею 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» чітко визначено, що протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі не надали суду належних доказів щодо підтвердження правомірності призначення та проведення перевірки щодо діяльності з будівництва гуртожитку між будівлями № 2 та № 6 по вул. Виборзькій в м. Києві.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статей 69-71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов - задовольнити повністю.
2. Скасувати наказ Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві № 154 від 19.11.2015 в частині призначення перевірки будівництва гуртожитку Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (п. 59).
3. Визнати протиправними дії Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві щодо призначення планової перевірки будівництва гуртожитку Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» у період з 12 грудня 2015 року по 25 грудня 2015 року.
4. Визнати протиправними дії Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві щодо проведення планової перевірки будівництва гуртожитку Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», внаслідок якої складено акт перевірки за № 830 від 25 грудня 2015 року.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов