МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
22 липня 2016 року Справа № 814/1284/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Князєва В.С., судді: Гордієнко Т.О., судді Марича Є.В., за участю секретаря судового засідання Западнюк К.А.,
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за
адміністративним позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54034 до відповідачаПрем'єр-міністра України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 прозобов'язання вчинити певні дії,в с т а н о в и в:
Позивач звернувся із цим позовом до суду, в якому просив зобов'язати Прем'єр-міністра України розглянути його заяву, подану відповідачу 16.05.2016р. за вх.№41-1-012160/14П. В обґрунтування позову зазначав, що звернувся до відповідача, як до органу, повноважного вирішувати певні питання, із заявою, але відповідач направив її для розгляду неповноважним органам влади.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, також додав, що Прем'єр міністр, як керівник Кабінету Міністрів України, наділений повноваженням щодо контролю за виконанням постанов Кабінету Міністрів України, а тому повинен був зобов'язати відповідні орган поновити права позивача.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, заперечень суду не надав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність у позові відмовити, виходячи з такого.
16.05.2016р. позивач подав до Секретаріату Кабінету Міністрів України заяву адресовану Прем'єр-міністру України за вхідним номером 41-1-012160/14П. У заяві позивач просив зазначену посадову особу вжити заходів щодо припинення нарахуванням плати МКП «Миколаївводоканал» за нормами, встановленими у 1998 році, припинити нарахування позивачу плати за воду не у спосіб, встановлений чинним законодавством, забезпечити перерахування незаконно нарахованої раніше плати за воду у спосіб, визначений законодавством (а.с.5).
В подальшому позивачу Секретаріатом Кабінету Міністрів України було направлено листа, яким його було повідомлено про те, що його звернення на підставі частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» надіслано для розгляду Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Миколаївській обласній державній адміністрації.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства встановлює порядок надання послуг з питного водопостачання. Відповідно до п.п. 2 п. 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, цей орган затверджує методики визначення норм споживання житлово-комунальних послуг.
Органом, який здійснює державну політику у сфері житлово-комунального господарства в Миколаївській області є Управління житлово-комунального господарства Миколаївської облдержадміністрації, відповідно до Розпорядження голови облдержадміністрації від 15.05.2013р. №143-р.
Законом України «Про Кабінет Міністрів України», не визначені такі повноваження Прем'єр-міністра України, як контроль за нарахуванням плати за водопостачання, визначення її розміру та перерахування цієї плати.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Отже в даному випадку посадові особи, що забезпечують діяльність Прем'єр-міністра України правильно встановили предмет звернення та у відповідності до зазначеної вище норми направили його до органів, уповноважених у відповідних правовідносинах.
Що стосується доводів позивача про те, що Прем'єр-міністр України повинен здійснювати контроль за виконанням постанов Кабінету Міністрів України в частині перегляду нормативів водопостачання, суд відзначає наступне.
Відповідно до п.4 Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1107, нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.
Що стосується територіальної громади м. Миколаєва, то замовити та затвердити відповідні нормативи має відповідний орган місцевого самоврядування, а саме виконавчий орган Миколаївської міської ради.
Відповідно до частини 2 статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування», органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, відповідач не наділений повноваженнями контролювати або визначати дії органу місцевого самоврядування щодо перегляду чи встановленню нормативів водопостачання.
В той же час позивач не позбавлений права оскаржити відповідну бездіяльність органу місцевого самоврядування у судовому порядку, за наявності для цього підстав.
Отже, у правовідносинах, що були предметом судового розгляду суб'єкт владних повноважень діяв у відповідності до приписів законодавства. Зазначене є підставою для відмови у позові.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідачем надано обґрунтовані заперечення, в яких спростовано доводи позивача.
За таких обстави суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя В.С. Князєв
Суддя Т.О. Гордієнко
Суддя Є.В. Марич
Постанова оформлена у відповідності до ст. 163 КАС України
та підписана суддями 22 липня 2016 року.