Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2016 р. Справа №805/1321/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Волгіна Н.П.,
при секретарі - Ковальовій А.В.,
за участю:
представника відповідача - Харитонського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, Житлової комісії військової частини 1472 Державної прикордонної служби України
про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, Житлової комісії військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідачів про зарахування позивача до списків осіб, що користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з 9 листопада 2015 року;
- зобов'язати відповідачів прийняти рішення про зарахування позивача до списків осіб, що користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з 24 грудня 2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивач проходив службу з 5 грудня 1991 року, в тому числі в Державній прикордонній службі України, з 1993 року по 24 грудня 2014 року.
Наказом Державної прикордонної служби України від 17 грудня 2014 року № 1119-ос позивача звільнено з військової служби за станом здоров'я.
Наказом командира 23 загону морської охорони (Маріупольський загін морської охорони, Військова частина № 1472) від 24 грудня 2014 № 132-ос його було виключено зі списків осіб особового складу загону.
Перебуває з 18 грудня 2001 року по теперішній час на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (вид черговості - загальна черга), у Військовій частині № 1472.
19 жовтня 2015 року позивач звернувся до командира Військової частини 1472 з проханням надати довідку із зазначенням інформації про перебування його на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, на яку отримав відповідь, що має право на отримання житла у першу чергу за № 10 від 9 листопада 2015 року та поза чергою за № 1 від 9 листопада 2015 року.
У зв'язку із неоднозначним тлумаченням отриманої довідки (щодо періоду, з якого позивач перебуває у списку першочерговиків та позачерговиків) позивач звернувся до командира Військової частини 1472 за відповідним роз'ясненням.
Отримавши відповідь на вказаний запит, дізнався, що його зараховано до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житла з 9 листопада 2015 року.
Позивач зазначає, що на підставі ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» він має право користуватись правом позачергового одержання житла з часу звільнення і для зарахування його до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житла будь-якого його звернення не вимагається, так як він вже перебуває на квартирному обліку.
Враховуючи, що наказ про звільнення позивача виданий 17 грудня 2014 року, виключено зі списків особового складу Військової частини 24 грудня 2014 року, житлова комісія мала зарахувати його до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житла, з часу виникнення в нього права на такий облік, тобто, у межах цих дат - 17 або 24 грудня 2014 року (а.с. 4).
Також у додаткових поясненнях, що надійшли на електронну адресу суду 18 липня року (а.с. 47-49) позивачем зазначено, що відповідачем неправомірно застосовано при включенні його списків першочерговиків та позачерговиків Постанову Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 19984 року № 470, якою затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, так як питання обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (у тому числі звільнених у запас, що залишились перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов) врегульовані Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями». Крім цього, згідно Правил № 470 зарахування до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, не є взяттям на квартирний облік, а частина 6 п. 18 цих Правил регулює питання взяття на облік громадян на пільгових підставах та тих громадян, що користується правом першочергового одержання житла і не стосуються осіб, які користуються правом його одержання в позачерговому порядку. Також у поясненнях зазначено, що п. 23 Порядку № 1081 передбачає порядок зарахування на облік військовослужбовців, а позивач з 25 грудня 2014 року таким вже не є; у п. 24 Порядку № 1081 зазначено, що включення до списків осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, не є зарахуванням на квартирний облік. Крім цього, посилання відповідача на Закон України «Про звернення громадян» є цілком безпідставними, так як регулюють питання щодо звернення із заявами осіб, які повинні звертатись із відповідними заявами щодо реалізації їх прав, а позивач такого обов'язку у даних правовідносинах не має. Також у поясненнях зауважено, що відповідачу, в тому числі, і членам житлової комісії, було достеменно відомо про звільнення позивача саме станом на кінець грудня 2014 року, а тому є необґрунтованими його посилання, що для прийняття рішення про зарахування позивача до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, необхідно отримати від останнього документ, що підтверджує право на позачергове отримання житла (а.с. 47-49).
Позивач до суду не з'явився, у позові та заявах, що надійшли до суду 22 червня 2016 року, 18 липня 2016 року, міститься прохання розглядати справу без його участі (а.с. 4, 18, 49).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, зазначивши наступне.
Відповідно до ст. 38 Житлового кодексу Української РСР порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Згідно п. 4 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 19984 року № 470, якою затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, громадяни самостійно здійснюють право на одержання жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду з настанням повноліття.
Відповідно до п. 18 цієї ж Постанови заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вказують про це у заяві і подають відповідні документи (ч. 6 цього пункту).
Як вбачається з п. 23 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
Відповідно до ч. 2 п. 23 цієї ж Постанови до заяви додаються: довідка про склад сім'ї, витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї, довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад), документи, що підтверджують право на першочергове або позачергове одержання житла, інші пільги.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 п. 24 Постанови № 1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Відповідно до п.п. 3.4, 3.5, 3.6 Інструкції Державної прикордонної служби України військовослужбовці зараховується на облік згідно з рішенням житлової комісії органу Державної прикордонної служби, яке затверджується начальником цього органу.
У рішенні житлової комісії органу Державної прикордонної служби України зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, , вид черговості, а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Для зарахування військовослужбовець подає рапорт на ім'я начальника органу Державної прикордонної служби про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом із військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом із ним стати на квартирний облік.
У рапорті про прийняття на квартирний облік вказується номер і дата наказу про призначення на посаду, звідки прибули для подальшого проходження служби, наявність житлової площі за попереднім місцем служби. До рапорту додаються: довідка з місця проживання про склад сім'ї (Ф 3), витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї, довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад), документи, що підтверджують право на першочергове або позачергове одержання житла, інші пільги.
Військовослужбовці, що зараховуються на квартирний облік на пільгових засадах, або користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, зазначають це в рапорті з додаванням до нього відповідних документів.
Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією органу Державної прикордонної служби винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Таким чином, для зарахування до списків осіб, які користуються правом позачергового отримання житлових приміщень як і для зарахування на квартирний облік, громадяни України (військовослужбовці) повинні подати заяву (рапорт) із зазначенням у ньому підстав для зарахування до списків осіб, які користуються правом позачергового отримання житлових приміщень, та додати до неї документи, які підтверджують наявність підстав для цього.
Такий висновок підтверджується і ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до якої для реалізації своїх прав та законних інтересів громадяни звертаються із заявою до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.
Заява ОСОБА_2 від 19 жовтня 2015 року була отримана Військовою частиною 1472 27 жовтня 2015 року, із цієї заяви вбачалось, що заявник має право на зарахування до списків осіб, які користуються правом позачергового отримання житла, тому рішенням житлової комісії Військової частини 1472 від 9 листопада 2015 року він був зарахований до відповідного списку під № 1.
Враховуючи наведене, відповідач при включенні позивача до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень діяв відповідно до чинного законодавства.
В матеріалах справи містяться письмові заперечення відповідача аналогічного змісту (а.с. 25-29).
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Військова частина 1472 є юридичною особою, код ЄДРПОУ 14321541.
Житлова комісія Маріупольського загону морської охорони утворена Наказом командира Маріупольського загону морської охорони від 5 квітня 2016 року № 127-аг (а.с. 38-39) в установленому порядку за для дотримання вимог чинного законодавства при веденні обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, контролю за розподілом та використанням житлової площі в органах Державної прикордонної служби України відповідно до вимог абз. 3 пп. 3.2 п. 3 Інструкції Про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 грудня 2007 року № 1040, не є юридичною особою, оскільки є робочим органом у складі військової частини та складається з військовослужбовців цієї частини (а.с. 38-39).
Суд зазначає, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як передбачено ч.ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Таким чином, Житлова комісія Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України не є належним відповідачем у справі.
Разом із цим, згідно ст. 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Враховуючи відсутність у суду згоди позивача на заміну неналежного відповідача (або виключення його зі списку відповідачів), суд розглядає справу у тому складі сторін, які заявлені позивачем у адміністративному позові.
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 проходив службу в Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України.
Відповідно до копії посвідчення № 052062 від 27 квітня 2015 року має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 11).
Наказом командира 23 загону морської охорони Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 24 грудня 2014 року № 132-ос «По особовому складу» на підставі наказу Голови Державної прикордонної служби України від 17 грудня 2014 року № 1119-ос виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення капітана 2 рангу ОСОБА_2, начальника відділу планувань, оборонної, мобілізаційної роботи та організації антитерористичних заходів штабу, звільненого в запас Збройних Сил України за ст. 26 ч. 8 пунктом 1 підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військо-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з правом носіння військової форми одягу, з 24 грудня 2015 року (а.с. 5).
Із заявою від 19 жовтня 2015 року (вх. 27 жовтня 2015 року) позивач звернувся до командира Військової частини № 1472 щодо видачі довідки, яка має містити інформацію: щодо перебування позивача на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов; про перебування позивача у списках осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень (у зв'язку зі звільненням з військової служби за станом здоров'я 24 грудня 2014 року); про перебування його у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень (у зв'язку із отриманням статусу учасника бойових дій 27 квітня 2015 року (а.с. 6, 38).
На засіданні Житлової комісії Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, яке відбулось 9 листопада 2015 року (протокол засідання № 6-15, а.с. 30-36) у порядку денному розглядалась, в тому числі, заява капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 про надання інформації щодо перебування його на квартирному обліку у пільговій черзі (вх. № 8 від 27 жовтня 2015 року), за результатом розгляду якої (п. 1.9) вирішено:
- керуючись пп. 4 п 44 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і наданням їм жилих приміщень в Українській РСР, які затверджені Постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, зарахувати капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його родини до списку осіб, які мають право на отримання житлових приміщень у першу чергу за № 10 від 9 листопада 2015 року;
- керуючись ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зарахувати капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його родини до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житла за № 1 від 9 листопада 2015 року (а.с. 34).
Як вбачається з наведеного протоколу, при розгляді цієї заяви підполковник юстиції Бурч В.В. доповів, що заявник (ОСОБА_2.) відповідно до ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» користується правом позачергового одержання житла, оскільки звільнений в запас за станом здоров'я; відповідно до пп. 4 п. 44 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, - користується правом отримання житла в першу чергу (а.с. 34).
Відповідно до довідки від 12 листопада 2015 року № 721/15, виданої позивачу за його запитом (заявою) від 19 жовтня 2015 року, капітан 2 рангу запасу ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов в Маріупольському загоні морської охорони (в/ч 1472) за № 9 з 18 грудня 2001 року по теперішній час, складом сім'ї 4 особи, а також зарахований до списку осіб, які мають право на отримання житлового приміщення у першу чергу за № 10 від 9 листопада 2015 року, та користуються правом позачергового одержання житла за № 1 від 9 листопада 2015 року (а.с. 7).
Отримавши вказану довідку від відповідача, позивач звернувся до Військової частини із запитом від 14 лютого 2016 року (а.с. 8), в якому, крім іншого, просив: 1) в разі якщо зазначена в довідці від 12 листопада 2015 року № 721/15 дата 9 листопада 2015 року є датою ухвалення рішення житловою комісією Військової частини 1472 про зарахування позивача на облік осіб, потребуючих поліпшення житлових умов, у першу чергу та поза чергою - надати довідку, в якій зазначити дати, з яких позивача зараховано на облік осіб, які користуються правом першочергового та позачергового отримання житла; 2) в разі, якщо дата 9 листопада 2015 року є датою, з якої позивача зараховано на облік осіб, потребуючих поліпшення житлових умов, у першу чергу та поза чергою - переглянути таке рішення Житлової комісії і прийняти рішення про зарахування його на облік осіб, які користуються правом позачергового одержання житла - з дати в межах з 17 по 24 грудня 2014 року; першочергового одержання житла - з 27 квітня 2015 року.
При цьому, у запиті зауважено, для зарахування його на квартирний облік поза чергою будь-якого звернення від нього не потребується - достатньо самого факту його звільнення за станом здоров'я. Враховуючи, що позивача звільнено 17 грудня 2014 року, виключено зі списків особового складу частини 24 грудня 2014 року, він підлягає поставці на облік осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з часу виникнення права на такий облік, в межах цих дат, тобто, з 17 по 24 грудня 2014 року (зворотній бік а.с. 8).
22 березня 2015 року тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини 1472 Шикша О.М. за результатом розгляду звернення позивача було надано відповідь № 14/М-3 (а.с. 9-10), у якій, зокрема, зазначено, що дата, яка вказана в довідці як «дата зарахування на квартирний облік» в загальному списку означає час, з якого позивач перебуває в черзі. Відповідно до п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, які затверджені Постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, громадяни вважаються взятими на квартирний облік: за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради. Відповідно до п. 3.6 Інструкції, яка затверджена наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 грудня 2007 року № 1040, датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією органу Державної прикордонної служби винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Аналогічна норма була передбачена п. 2.10 Тимчасового положення, яке затверджене наказом Державного комітету у справах охорони державного кордону України № 30 від 20 січня 1996 року (з березня 2005 року втратив чинність). Списки осіб, які перебувають на квартирному обліку у Військовій частині 1472, в тому числі на пільгових умовах, складені за формою, яка затверджена Наказом адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 грудня 2007 року № 1040 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України». У формах списків на пільгове забезпечення житлом не передбачено графи «Дата зарахування на квартирний облік», як передбачено за формою списку осіб, яких зараховано на квартирний облік на загальних підставах. В пільгових списках в наявності графа «Дата і номер рішення житлової комісії про включення до списків». Тобто, дата 9 листопада 2015 року є датою ухвалення рішення житловою комісією про включення позивача до пільгового списку. А в графі «№ з/п» вказується порядковий номер перебування особи в пільговому списку. Також цим листом позивача повідомлено, що відповідно до ч. 2, 4 ст. 43 Житлового кодексу України порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР, а черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Таким чином, право позивача на одержання житла не буде порушено в залежності від дати включення до списків, оскільки він користуєтесь правом отримання житла поза чергою за номером 1 у відповідному списку. Що стосується зарахування позивача до пільгових списків без його заяви зазначено, що бути зарахованим на квартирний облік на пільгових умовах це право особи, а відтак, за загальним правилом, яке випливає із змісту Закону України «Про звернення громадян», для реалізації своїх прав громадяни звертаються із відповідною заявою. Відповідно до ч. 4 п. 18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, громадянам, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вказують про це у заяві і подають відповідні документи. Таким чином, для зарахування громадян на облік на пільгових підставах, особи, які потребують поліпшення житлових умов повинні подати відповідну заяву. В список осіб, які мають право на отримання житла в першу чергу та поза чергою, позивача зараховано на підставі заяви та документів, які він подавав в жовтні 2015 року. На підставі викладеного, інформація викладена в довідці № 721/15 від 12 листопада 2015 року відповідає вимогам чинного законодавства України та нормативно-правовим актам, які врегульовують питання перебування військовослужбовців Державної прикордонної служби України на квартирному обліку (друга сторінка а.с. 9-10).
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд зазначає, позивача на позачергове отримання житла саме з дати його звільнення зі служби не є спірним у даній справі. Тобто, предметом розгляду у даній справі є не спір про право, а є дотримання/недотримання відповідачем порядку включення позивача у список осіб, які мають право на позачергове отримання житлового приміщення.
При вирішення справи суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як закріплено у ст. 1 Житлового Кодексу Української РСР (далі - Житловий Кодекс) відповідно до Конституції СРСР і Конституції Української РСР громадяни Української РСР мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною державного і громадського житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.
Відповідно до ст. 38 цього Кодексу порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Згідно преамбули Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
У ч. 9 ст. 12 цього Закону зазначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів, та користуються правом позачергового одержання житла.
Відповідно до абз. 7 п. 1 ст. 12 зазначеного Закону порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081 затверджений Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок № 1081), відповідно до п. 1 якого цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Враховуючи той факт, що порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями врегульовано відповідною постановою Кабінету Міністрів України, суд відхиляє доводи відповідача щодо застосування до спірних правовідносин Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, які затверджені Постановою РМ УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, оскільки відповідно до ст. 3 Закону України "Про правонаступництво України" від 12 вересня 1991 pоку та Постанови Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP" від 12 вересня 1991 року ці Правила діють лише в частині, яка не врегульована національним законодавством України; крім цього, Порядок 1081 є спеціальний підзаконним актом у даних правовідносинах.
Також не підлягає застосуванню до спірних правовідносин і Закон України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (на норми якого посилається відповідач), так як відповідно до преамбули цього Закону він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Згідно п. 29 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у
військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
Відповідно до п. 22 зазначеного Порядку облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Згідно п. 23 Порядку № 1081 для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника). При цьому, як зазначено у цьому пункті, до рапорту особа має додати певні документи, серед яких зазначені і «документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги».
Тобто, з метою включення особи до певного списку черговості (черга у загальному порядку, у першу чергу або поза чергою) особа має надати документ, який підтверджує наявність в неї цього право. При цьому, зі змісту вказаного пункту слідує, що включення особи до списку першочерговиків або позачерговиків - це пільга.
Щодо посилань позивача на п. 3.5 Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої Наказом Адміністрації Державної пограничної служби України № 1040 від 20 грудня 2007 року, де зазначено, що «військовослужбовці, які зараховуються на квартирний облік на
пільгових засадах або користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень», суд зазначає, що як вбачається з преамбули цього Наказу, він приймався на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081, тобто, є похідним він неї та має їй відповідати.
За загальним правилом, у разі існування неузгодженості між актами, які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили.
Також з останнього абзацу наведеного пункту вбачається, що самостійно житлова комісія може отримати лише «інші документи», тобто, документи, які не зазначені у перших абзацах цього пункту.
Враховуючи, що Порядком № 1081 не врегульований порядок включенні військовослужбовців (та осіб, які звільнені з військової служби) до списків першочерговиків та позачерговиків після постановки їх на квартирний облік, беручи до уваги приписи п. 23 Порядку № 1081, суд дійшов висновку, що включення вказаних осіб має відбуватись також в порядку, зазначеному у п. 23.
Відповідно, для вирішення питання щодо зарахування військовослужбовця (та особи, яка звільнені з військової служби) до відповідного списку осіб, потребуючих житлового приміщення, особа має звернутись із відповідним зверненням, до якого додати документ, що підтверджує право цієї особи на право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень.
Згідно п. 24 Порядку № 1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини; у рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
На виконання вимог Порядку № 1081, 20 грудня 2007 року Адміністрацією Державної пограничної служби України прийнято Наказ № 1040, яким затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України (далі - Інструкція № 1040), пунктом 3.4 якої також передбачено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії органу Державної прикордонної служби, яке затверджується начальником цього органу.
Відповідно до пп. 3.5 Інструкції № 1040 для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я начальника органу Державної прикордонної служби про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що
проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік. До рапорту додаються, крім іншого, документи, що підтверджують прав на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Згідно з пп. 3.6 Інструкції № 1040 датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією органу Державної прикордонної служби винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Як встановлено під час судового розгляду, позивач після свого звільнення (у грудні 2014 року) звернувся до відповідача із заявою від 19 жовтня 2015 року щодо надання інформації про його включення до списків першочерговиків та позачерговиків (посилаючись при цьому на наказ про своє звільнення та про передбаченість чинним законодавством включення його на цих підставах до зазначених списків), який був розцінений відповідачем як заява (клопотання) позивача про реалізацію наданого йому права включення до вказаних списків.
На засіданні Житлової комісії Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, що відбулось 9 листопада 2015 року, за результатом розгляду заяви позивача прийнято рішення про зарахування капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його родини до списку осіб, які мають право на отримання житлових приміщень у першу чергу за № 10 від 9 листопада 2015 року та до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житла за № 1 від 9 листопада 2015 року (а.с. 34).
Тобто, заява позивача від 19 жовтня 2015 року (вх. 28 жовтня 2015 року, а.с. 57) розглянута Житловою комісією військової частини 1472 Державної прикордонної служби України у межах місячного строку, за наслідком чого прийнято відповідне рішення.
Згідно з абз. 4 Порядку 1081 датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Таким чином, датою зарахування позивача до списку осіб, які користуються правом першочергового та позачергового отримання житла, є 9 листопада 2015 року.
За таких обставин рішення Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України щодо зарахування позивача до списків осіб, що користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з 9 листопада 2015 року є правомірним.
Відповідно у задоволенні позовних вимог позивача про визнання його протиправним та скасування необхідно відмовити.
Враховуючи, що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідачів прийняти рішення про зарахування позивача до списків осіб, що користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з 24 грудня 2014 року, є похідними від попередніх позовних вимог, вони також не підлягають задоволенню
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 - 154, ст. 160 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Військової частини 1472 Державної прикордонної служби України, Житлової комісії військової частини 1472 Державної прикордонної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова складена у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні в присутності представника першого відповідача.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений та підписаний 20 липня 2016 року.
Суддя Волгіна Н.П.