Постанова № 59157685, 22.07.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
756/5319/16-а
Номер документу
59157685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

22.07.2016 Справа № 756/5319/16-а

Номер справи 756/5319/16-а

Номер провадження 2-а/756/206/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Яценко Н.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2016 року позивач звернулася до суду з даним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з вона звільнена 28.11.2003 року з Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з посади за пунктом 1 статті 40 КЗпП України у зв*язку з реорганізацією та достроковим виходом на пенсію державного службовця з наданням пільг, яка була призначена від листопада 2003 року згідно із Законом України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати , на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.

06.04.2016 року звернулася із заявою до УПФ України в Оболонському районі м. Києва про врахування до призначеної пенсії державного службовця нарахувань вид «Інших виплат», зазначених у довідці про заробітну плату виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій (правонаступник МНС) від 25 березня 2016 року № 26-2-7/38, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.

Відповідачем була надана відповідь від 18.04.2016 року за № 33/Б -9 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки на думку відповідача, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не входять до складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям.

Вказані дії відповідача вважає протиправними, а тому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про відмову проведення перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року № 26-27/38, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.

Зобов*язати Центральне Об*єднань Управління Пенсійного фонду України м.Києва здійснити з 06.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків від заробітної плати по посаді головного спеціаліста в МНС, з якої їй призначено пенсію, у відповідності до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, згідно довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року № 26-2-7/38.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані докази, відповідно до ст. 183-2 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Від відповідача надійшли заперечення на позов в яких він вказує, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

З 02.02.2008 року позивач отримує пенсію, обраховану згідно довідки від 09.04.2008 року № 26-2-7/143 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34.

До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця відносяться: посадовий оклад (1785 грн.), надбавка за ранг (90 грн.), надбавка за вислугу років (562,50 грн.), надбавка за високі досягнення в праці по даній посаді (1218,75 грн.), надбавка за таємність (178,50 грн.), середній розмір премії по установі по відповідні посаді (575,21 грн.).

Основний розмір пенсії державного службовця з 01.08.2008 року складає - 4409, 96 грн. х 90 % = 3968,97 грн.

Зазначили, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пункт 4 виключено.

Також зазначили, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії : сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» та вищезазначеною постановою як складові заробітної плати державного службовця, а тому просили суд в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

З 02.02.2008 року позивач отримує пенсію, обраховану згідно довідки від 09.04.2008 року № 26-2-7/143 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34.

До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця відносяться : посадовий оклад (1785 грн.), надбавка за ранг (90 грн.), надбавка за вислугу років (562,50 грн.), надбавка за високі досягнення в праці по даній посаді (1218,75 грн.), надбавка за таємність (178,50 грн.), середній розмір премії по установі по відповідні посаді (575,21 грн.).

Основний розмір пенсії державного службовця з 01.08.2008 року складає - 4409, 96 грн. х 90 % = 3968,97 грн.

Однак судом встановлено, що при призначенні пенсії позивачу відповідачем не враховано в структурі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст.33 Закону України заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виплачену роботу.

Статтею 2 цього закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування, посадові обов*язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством : премії, пов*язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Ч.2, ч.6 і ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов*язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов*язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) для соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, для визначення і призначення пенсій перевагу над загальними нормами мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 1 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначаються за останні 60 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі витання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії (із змінами та доповненнями) встановлює, що у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної , на які нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій.

Тобто, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не встановлює виключний перелік виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і обмеження стосуються лише перевищення сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

З огляду на викладене, позов слід задовольнити.

Відповідно до ст.94 КАС України , слід стягнути и з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору в сумі 551 грн. 10 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.183-2, 256 КАС України, суддя -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити .

Визнати протиправними дії Центрального Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м.Києва про відмову проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року № 26-27/38, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Києва (код ЄДРПОУ 40376133) здійснити з 06.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) у розмірі 90 відсотків від заробітної плати по посаді головного спеціаліста в МНС, з якої їй призначено пенсію, у відповідності до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, згідно довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2016 року № 26-2-7/38, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 551 грн.10 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя: