21.07.2016
Справа №642/3953/16-а
Провадження №2-а/642/133/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2016 року Ленінський районний суд міста Харкова у складі:
Головуючий - суддя Сватіков А.В.,
за участю секретаря - Конєвої А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, в якому просить суд визнати протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки Управління про заробітну плату, що подається для перерахунку песії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року №972/п-14 із збереженням процента нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2007 році в розмірі 84%.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 2007 року отримує пенсію державного службовця за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 84% від заробітної плати. 02.06.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 24.05.2016 року № 972/02-14.
Витягом з протоколу №60 від 07.06.2016 року рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, а відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позові, просила суд задовольнити свої вимоги.
Представник відповідача Гончаров С.М. в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1, адже здійснення перерахунку пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" чинним законодавством не передбачено. Окрім того, представник відповідача надав заперечення начальника управління Іванової А.Ю. на позов, в яких зазначено, що відповідно до п.5 р. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Через те, що відповідний закон прийнято не було скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ "Про державну службу". Також відповідач вважає безпідставним посилання позивача на норму статті 37-1 ЗУ "Про державну службу" в редакціїї 2007 року (пенсія державним службовцям призначається в розмірі 84% від заробітної плати), яка на даний час є недійсною, згідно чинної вищезазначеної норми статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від їхньої заробітної плати.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Україна є демократична, соціальна та правова держава; права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; в Україні визнається і діє принцип верховенства права; громадяни мають право на соціальний захист.
Складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі й тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну службу» державна служба це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова з 08.12.2007 року і отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».
02.06.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку песії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року №972/п-14.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова (витяг з протоколу №60 від 07.06.2016 року про відмову у перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) песію) ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що позивач отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" з 08.12.2007 року. Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до п.5 р. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому комісія Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова вважає, що здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", чинним законодавством не передбачено. (а.с. 10).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз зазначених норм, свідчить про те, що перерахунок пенсії відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року № 972/п-14.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці. Суд приходить до висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року № 972/п-14.
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213-VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
«Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Позивачу була нарахована пенсія за віком з 08.12.2007 року у відповідності до ЗУ «Про Державну службу». Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення позивачу пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в розмірі 84% від суми заробітної плати з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року № 972/п-14, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VIII та № 1166-VII не зазнали змін.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України» передбачено, що відповідно до ст. 8 Конституції в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Відмовляючи у перерахунку пенсії, Пенсійний фонд порушив конституційні права та протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 46, 64, 68, 126, 130 КонституціїУкраїни, ст.ст. 2, 10, 11, 71, 86, 158-167 КАС України, Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування стуктури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки Управління про заробітну плату, що подається для перерахунку песії непрацюючим державним службовцям від 24.05.2016 року №972/п-14 із збереженням процента нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2007 році в розмірі 84%.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду. Якщо постанову суду було постановлено у письмовому провадженні, чи без виклику особи, яка її оскаржує, або в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя А.В. Сватіков