Постанова № 59154800, 18.07.2016, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
619/2002/16-а
Номер документу
59154800
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №619/2002/16-а

провадження №2-а/619/48/16

П О С Т А Н О ВА

І м е н е м У к р а ї н и

18 липня 2016 року Дергачівський районний суд Харківської областіу складі:головуючого - суддіОСОБА_1за участісекретаря судового засіданняОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії, суд -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулася до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позову ОСОБА_3 посилається на те, що з 2008 року вона одержує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст.37 Закону України « Про державну службу», за наявності стажу державної служби понад 37 років в розмірі 90 % від середнього заробітку.

09.12.2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року підвищено оплату праці державним службовцям з 1 грудня 2015 року, тому вона звернулася до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою від 30.05.2016 року про перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України « Про державну службу» від 19.12.1993№ 3723-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, та якою передбачено її розмір 90% від середнього заробітку та надала довідку Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 26.05.2016 року № 05-01-40/109 про заробітну плату на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів.

ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 06.06.2016 року № 2060-02/39 їй відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що згідно п.5 розділу 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вважає, що відмовою у перерахунку пенсії відповідач грубо порушив надані їй ОСОБА_5 України права, оскільки на правовідносини, які склалися між нею та відповідачем не розповсюджується дія п.5 розділу З Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і перерахунок пенсії відповідно до наданої мною довідки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації про підвищення посадового окладу відповідної посади - першого заступника начальника Головного фінансового Управління Харківської державної адміністрації (на сьогодні першого вступника начальника Департаменту фінансів) відповідач повинен був здійснити керуючись ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, оскільки Закон, на який посилається відповідач, звужує її права і відповідно до ст. 22 ОСОБА_5 України не має зворотної сили та не розповсюджується на правовідносини, які регулюють порядок перерахунку призначеної їй пенсії.

На підставі викладеного вважає, що у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повинно здійснити перерахунок її пенсії на підставі наданої довідки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 26.05.2016 року №05-01-40/109. При здійсненні перерахункуїї пенсії має застосовуватися норма відповідно до статей 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії, що визначає розмір пенсії у відсотках - 90% від суми заробітної плати з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, премії до державних свят та ювілейних дат) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 22.04.2015 року по справі №619/1334/15-а.

Отже, дії відповідача є неправомірними та порушують її соціальні права щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій, оскільки, відповідно до чинних на час призначення пенсії нормативно-правових актів, вона має право на перерахунок пенсії в звязку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади.

Вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми ОСОБА_5 України ,в звязку з чим він вимушений був звернутися за захистом своїх інтересів та прав до суду.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не зявилася, в наданій до суду заяві свої позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Представник ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в судове засідання не зявився в наданій до суду заяві просив справу розглядати без їх участі, проти позову заперечував, вважаючи його не обґрунтованим та таким ,що не підлягає задоволенню.

Всебічно, повно, обєктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, зясувавши обставини на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до висновкущо позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує з 2008 року пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 37 років в розмірі 90% від середнього заробітку.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року підвищено оплату праці державним службовцям з 01.12.2015 року, тому позивач звернулася до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою від 30.05.2016 року про перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993р. № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, та якою передбачено її розмір 90% від середнього заробітку та надала довідку Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 26.05.2016 року № 05-01-40/109 про заробітну плату на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів.

ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 06.06.2016 року № 2060-02/39 ОСОБА_3 відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що згідно п.5 розділу 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно ст.19 ОСОБА_5 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та Законами України.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).

Згідно п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри, яких затверджено додатками до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Також Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 виключений п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».

Стаття 22 ОСОБА_5 України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_5, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої ОСОБА_5 України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну службу». Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 ОСОБА_5 України не допускається.

У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття чи застосування нових законів, внесення змін до чинних законів за статтею 22 ОСОБА_5 України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004). А тому, згідно ч.2 ст. 19 ОСОБА_5 України, органи державної влади зобовязані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та Законом.

Таким чином, скасування п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням мого права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 ОСОБА_5 України.

Умови та порядок перерахунку пенсії державних службовців регулюються Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення мені пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії, убачається, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до положень ч. 1 ст.8 та ст.58 ОСОБА_5 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.

Отже, на даний час повинні застосовуватися норми ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (чинній на час призначення пенсії), тому що положення статей 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ діють на сьогодні і вони не скасовані в установленому ОСОБА_5 України порядку.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, текст статті 37-1 ЗУ «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Одночасно, в пункті 16 Закону № 76-УІІІ зобовязано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

На час виникнення права на перерахунок пенсії (01.12.2015 року) Постанова Кабінету Міністрів України, у відповідності до Закону № 76-УІІІ, яка б обумовлювала умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, відсутня. Залишився чинним п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865.

Пунктом 11 Закону № 76-УІІІ від 28.12.2014 року внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права.

При вирішенні питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії - 90 %, а тому внесені Законом № 76 -VIII від 28.12.2014 року зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

П. 1 ч. З ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та законами України.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Дергачівське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, яке повинно було перерахувати їй пенсію згідно довідки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації Харківської області від 25.06.2016 року № 05-01-40/109 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

Посилання відповідача на пункт 5 розділу 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно якого «у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу»», є безпідставними, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Положення даної статті поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (у теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Згідно зі ст.ст. 22, 64 ОСОБА_5 України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому, згідно ч.2 ст.19 ОСОБА_5 України органи державної влади зобовязані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та Законом.

Відмовою у перерахунку пенсії відповідач грубо порушив надані позивачу ОСОБА_5 України права, оскільки на правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем не розповсюджується дія п.5 розділу З Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і перерахунок пенсії відповідно до наданої позивачем довідки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації про підвищення посадового окладу відповідної посади - першого заступника начальника Головного фінансового Управління Харківської державної адміністрації (на сьогодні першого вступника начальника Департаменту фінансів) відповідач повинен був здійснити керуючись ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, оскільки Закон, на який посилається відповідач, звужує права позивача і відповідно до ст. 22 ОСОБА_5 України не має зворотної сили та не розповсюджується на правовідносини, які регулюють порядок перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести перерахунок ОСОБА_3 пенсії у розмірі 90 % від суми заробітку, вказаного в наданій позивачем довідці без обмеження її максимального розміру.

На підставі ст.ст. 19, 22 ОСОБА_5 України, керуючись ст.ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163, 1832 КАС України -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_6 в перерахунку розміру пенсії службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» .

Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Харківської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 01.12.2015 року в звязку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 26.05.2016 року № 05-01-40/109 відповідно до ст.37-1 Закону України « Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення ОСОБА_3 пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у вересні 2008 року в розмірі 90% від середнього заробітку з урахуванням розмірів виплат включених до розміру середньої заробітної плати ( матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, премії до державних свят та ювілейних дат) на підставі постанови Дергачівського районного суду від 22.04.2015 рокупо справі №619/1334/15-а та здійснити їй відповідні виплати.

Стягнути на користь ОСОБА_3 з Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 551 гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя О. М. Жорняк