справа №619/2033/16-а
провадження №2-а/619/51/16
П О С Т А Н О ВА
І м е н е м У к р а ї н и
18 липня 2016 року Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіОСОБА_1за участісекретаря судового засіданняОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень, суд -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень.
В обгрунтування позову ОСОБА_3 посилається на те,що з 2008 року він одержує пенсію за віком по Закону України « Про державну службу», яку йому призначено в розмірі 90 % від заробітної плати.
Він звернувся до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату. Що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 27.05.2016 року № 5143/03, виданої Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Рішенням комісії Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07.06.2016 року № 2120-02/39 йому відмовлено в перерахунку пенсії. Оскільки згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», « Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника Консультанта народного депутата України.
Вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України ,в звязку з чим він вимушений був звернутися за захистом своїх інтересів та прав до суду.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, в наданій до суду заяві свої позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Представник Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в судове засідання не зявився в наданій до суду заяві просив справу розглядати без їх участі, проти позову заперечував, вважаючи його не обґрунтованим та таким ,що не підлягає задоволенню.
Всебічно, повно, обєктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, зясувавши обставини на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до висновкущо позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_3 з 2008 року одержує пенсію за віком по Закону України « Про державну службу», яку йому призначено в розмірі 90 % від заробітної плати.
Позивач ОСОБА_3 звернувся до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату. Що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 27.05.2016 року № 5143/03, виданої Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Рішенням комісії Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07.06.2016 року № 2120-02/39 йому відмовлено в перерахунку пенсії. Оскільки згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», « Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника Консультанта народного депутата України.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76- УІІІ « Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України». Згідно п.11 цього Закону текст ст.37-1 Закону України « Про державну службу» викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». А саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1.пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2.іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 137, 431, 432, 4855 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 року, № 10, ст. 632);».
Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні; категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну службу». Тому звуженнязмісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін дочинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд УК України в мотивувальній частині свого Рішення від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 ( справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання ) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні "показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність , величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)».
Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22.09.2005року №5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод частина третя ). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правили, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена».
У зв'язку із цим Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням мого права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України.
Рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно- правовий акт , який підлягав застосуванню, не відповідає, або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення ст. 37-1 цього закону, які були діючими на момент виникнення у мене права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
Відповідно до п.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
- суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
- суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України «у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу». У даному випадку вищу юридичну силу має Закон України «Про державну службу», яким передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
У зв'язку з тим, що Конституційним Судом України неодноразово розглядались питання обмеження прав і свобод людини, вважаю, що у суду не повинно бути сумнівів щодо невідповідності ст. 22 Конституції України скасування Кабінетом Міністрів України п.4 Постанови Кабінету Міністрів України віл 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Конституційний Суд України в п. З Рішення № З-рп/2012 від 25.01.2012 року констатував, що «суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України» .
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести перерахунок позивачу ОСОБА_3 пенсії у розмірі 90 % від суми заробітку, вказаного в наданій позивачем довідці без обмеження її максимального розміру.
На підставі ст.ст. 22,46, 58, 129 Конституції України, керуючись ст.ст.2,6, 8, 9,10, 17, 18, 99, 106, 159, 161, 162, 163 КАС України -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визнати протиправними рішення Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» .
Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України
Харківської області перерахувати ОСОБА_3 пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» на підставі довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 27.05.2016 року № 5143/03 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 90%.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. М. Жорняк