Постанова № 59149149, 22.07.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
366/1820/16-а
Номер документу
59149149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Є.У. №366/1820/16-а;

Пр. №2-а/366/40/16

ПОСТАНОВА

іменем України

22 липня 2016 року Іванківський районний суд Київської області в складі : головуючого - судді Тетервак Н.А.,

при секретарі- Німченко Н.Ю.,

за участю сторін:

позивачки-Захарової Г.Г.,

відповідач-не з»явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання неправомірними дій суб»єкта владних повноважень та про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій УПФУ в Іванківському районі щодо не врахування при обрахунку розміру її пенсії державного службовця із затосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки неправомірними та просить зобов»язати відповідача перерахувати її пенсію за період починаючи з 08.08.2005 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області. У зв»язку з звільненням з державної служби, їй була призначена пенсія з 23.10.2006 року за нормами Закону «Про державну службу».

04.05.2016 року вона подала до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області довідки від 13.04.2016 року №129/1, №129/2, №129/3, №129/4 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», які затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1.

Проте, при визначенні розміру її пенсії, відповідачем не враховано інші виплати, які зазначені в довідках від 13.04.2016 року №129/1, №129/2, №129/3, №129/4, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та грошової компенсації за невикористані відпустки, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування відповідно до норм чинного законодавства України.

За таких обставин 04.05.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою, якою просила врахувати для розрахунку пенсії всі суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, у тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошову компенсацію за невикористані відпустки.

Проте, листом від 12.05.2016 року відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року до суми її заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування не включено суми інших виплат, такі як матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористані відпустки.

Таку відмову вважає незаконною.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що вона є пенсіонером-пільговиком. Пенсію отримує з 45 років,оскільки є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З 23.10.2006 року вона повністю звільнилася з роботи та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

В 2016 році, від своєї колеги вона дізналася,що в розмір заробітної плати, з якої нараховується пенсі, входять крім зарплати, інші виплати. це,зокрема: допомога на оздоровлення, допомога на соціально -побутові потреби, розмір індексації, компенсація за невикористану відпустку. Коли їй після звільнення призначали пенсію, то всі ці виплати їй враховану не були.

04.05.2016 року вона звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо проведення перерахунку пенсії як державному службовцю із застосуванням показника заробітної плати, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки,але їй відмовили.

Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області в судове засідання не з»явився, надали письмові заперечення на дану позовну заяву, посилаючись на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі. Матеріальна допомога, виплати за заміщення, індексація, інші виплати ( в тому числі компенсація за невикористані відпустки) не передбачені Постановою КМУ № 865, не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюються пенсії державним службовцям.

Заслухавши пояснення позивача, з»ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об»єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду насамперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності.

Стаття 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату виконавчої влади,місцевого самоврядування та їх виконавчих органів,органів прокуратури,судів та інших органів виплати,Ю одержані особою особою до зміни структури заробітної плати,включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пункотом 2 цієї постанови.

Відповідно до п.5 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. №865(із змінами 09.12.2015),форма довідки про заробітну плату,що подається для призначення пенсії державним службовцям,затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області були надані довідки від 13.04. 2016 року №№129/1,2,3,4 які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки на підставі заяви від 04.05.2016року, а тому позовні вимоги в цій частині та в частині зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, з врахуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Однак, позивач просить суд зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, , індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки починаючи з 08.08.2005 року дати призначення пенсії. Проте, із заявою про проведення перерахунку вона звернулася до відповідача лише 04.05.2016р., а позов пред»явила в суд 24.06.2016р.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки, позивач не просить його поновити, тому позовні вимоги слід задовольнити частково, в межах шестимісячного строку звернення до суду, з 24 грудня 2015 року.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає частковому задоволенню.

На підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.3,4,11,12,19,99,100,160-163 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання неправомірними дій суб»єкта владних повноважень та про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» неправомірними за період з 24 грудня 2015 року.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу»,з урахуванням в довідці про заробітну плату,з якої призначається пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення,для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки,відповідно до довідок №№129/1,129/2,129/3,129/4 від 13.04. 2016 року,починаючи з 24 грудня 2015 року та виплатити різницю між перерахованою та виплаченими сумами,стягнувши ці суми.

В решті позовних вимог-відмовити.

Стягнути з УПФ України в Іванківському районі Київської області на користь держави судовий збір в сумі 551,20грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд протягом 10 днів з часу отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі подачі апеляції, після прийняття рішення Київським апеляційним адміністративним судом.

Суддя: