Постанова № 59147815, 22.07.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
344/8693/16-а
Номер документу
59147815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/8693/16-а

Провадження № 2-а/344/380/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2016 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Мелещенко Л.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В СТ А Н О В И В :

11 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю з врахуванням до заробітку, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду Українив місті Івано-Франківську Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком як державному службовцю з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації до заробітку, з якого нараховується пенсія, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16, починаючи з 02 червня 2016 року із застосуванням 80 % від суми заробітної плати.

19 липня 2016 року представником відповідача Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області подано до суду письмове заперечення, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

З січня 2009 року і по даний час позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України вмісті Івано-Франківську Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як державному службовцю відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 %.

30 травня 2016 року прокуратурою Івано-Франківської області видана позивачу довідка від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16.

03 червня 2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України вмісті Івано-Франківську Івано-Франківської області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року.

01 липня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України вмісті Івано-Франківську Івано-Франківської області позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» до складових заробітної плати державного службовця, що враховується при обчисленні заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», такі види виплат, як матеріальні допомоги (на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань), індексація і грошова винагорода при призначенні (перерахунку пенсії) відповідно до Закону України «про державну службу» не включаються.

Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону України від 17 липня 1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутогопроти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності з підпунктом 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, одним із основних завдань управління є призначення (перерахунок) пенсії.

На підставі підпунктів 5 пункту 6 згаданого Положення управління Фонду має право проводити у порядку і випадках, встановлених законом, планові та позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Частиною першою статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини першої статті 41 «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Частина перша статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР передбачає, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати включає основну, додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частинами шостою-сьомою цієї ж статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України «Про державну службу»), враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини першої статті 35 Закону України «Про державну службу», державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 вказаного Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій . Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13, Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 06 лютого 2014 року у справі № К/800/53114/13, від 25 лютого 2014 року у справі № К/800/44856/13 та інших визначено, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Позиція Верховного Суду України з цього питання викладена також 01 лютого 2013 року у «Висновках, викладених у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, за 1 півріччя 2012 року».

Зокрема, визначено, що «отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ. Норми Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР щодо спірних відносин є загальними (Постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11)».

Таким чином, за рахунок невключення до розрахунку середньомісячної суми складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації відповідач незаконно занизив розмір належної позивачу пенсії.

При таких обставинах суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії за віком як державному службовцю з врахуванням до заробітку, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації зі збереженням відсоткового проценту нарахування пенсії станом на час призначення пенсії, тобто 80 % від суми заробітної плати, з дня звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, тобто з 03 червня 2016 року, оскільки жодних доказів про звернення з заявою про перерахунок пенсії до відповідача раніше матеріали справи не містять.

Виходячи з вищевикладеного, суд, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню частково.

Частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем був сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн., тому судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6-14, 71, 72, 94, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимогиОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю з врахуванням до заробітку, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду Українив місті Івано-Франківську Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за віком як державному службовцю з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації до заробітку, з якого нараховується пенсія, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 30 травня 2016 року № 18-317вих.16, починаючи з 03 червня 2016 року, з застосуванням 80 % від суми заробітної плати.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування частини третьої статті 160Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Л.В. Мелещенко