Справа №295/5584/16-а
Категорія 87
2-а/295/192/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.2016 року м. Житомир
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЖИТОМИРА В СКЛАДІ:
Головуючого - судді Стрілецької О.В.
За участю секретаря Содель А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" внаслідок реорганізації з 12 лютого 2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області реорганізоване у Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обгрунтування заяви вказав, що звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленого для одержання державної пенсії на 10 років. Проте відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку з мотивів відсутності первинних документів, що підтверджують період роботи у зоні відчуження, виданих за місцем роботи.
В судовому засіданні 30.06.2016 року позивач та його представник ОСОБА_2 позов підтримали з підстав, наведених в ньому.
Представники відповідача в судових засіданнях Соломонюк І.В та Мельничук А.В. проти задоволення позову заперечували, просили відмовити в його задоволенні. В обгрунтування заперечень вказували, що позивач не надав первинних документів, які б підтвердили період його роботи в зоні відчуження. Письмові заперечення приєднані до мтеріалів справи (а.с.23-25) .
Вислухавши пояснення позивача, його представника, думку представників відповідача, покази свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи за заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції позивач віднесений до 2 категорії і має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( а.с. 4).
16.05.2011 року позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеному до 2 категорії, зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно витягу з протоколу № 27/1 від 25.05.2011 року рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, позивачу відмовлено в призначення пенсії, оскільки позивачем не надано всі необхідні документи, передбачені п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (а.с. 27).
При подачі заяви про призначення пенсії позивачем, окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 2 категорії, було долучено довідку № 71 від 12.05.2011 року; довідку/картку обліку доз радіоактивного опромінення № 740 від 12.05.2011 року; довідку № 742 від 12.05.2011 року. В подальшому на вимогу відповідача надавались різного роду уточнюючі довідки.
Відповідно до довідки № 71, форма якої затверджена Постановою Державного Комітету СССР по праці і соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 року, виданої 12.05.2011 року начальником відокремленого підрозділу Локомотивне депо Коростень, 05.06.1986 р., 15.07.1986 р., 16.07.1986, 17.07.1986 р., 21.07.1986 р., 22.07.1986 р., 23.07.1986 р., 30.08.1986 року позивач був безпосередньо зайнятий на роботах дільниці обслуговування локомотивного депо Коростень на станції Товстий Ліс (Чорнобильський район Київської області), яка віднесена до зони відчуження відповідно до Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 р., якою затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи (а.с. 7).
В той же час в довідці № Т27, виданій в січні 1993 року, зазначено, що ОСОБА_1 перебував в зоні відчуження, працюючи помічником машиніста, в населеному пункті Товстий Ліс у період 05.06.2016 року, з 15.07.1986 року по 23.07.1986 року, згідно добового плану чергового по депо. Вказана довідка була видана на підставі особистого рахунку по оплаті праці за 1986 рік, наказу начальника відділку про оплату праці (а.с. 9).
Згідно довідки №428, виданої 10.03.2016 року керівником локомотивного депо Коростень, вбачається, що позивач дійсно працював в зоні відчуження в 1986 році на посаді помічника машиніста та отримував доплату за роботу в зоні відчуження за 22 шифром (а.с.11).
Відповідно до довідки № 574 від 18.03.2016 року Локомотивне депо Коростень перейменовано у виробничий підрозділ локомотивіне депо Коростень регіональної філії "Південно-західна залізниця" ПАТ "Українська залізниця". В цій же довідці зазначено, що в період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, локомотивні бригади направлялись згідно добового плану графіку на станції Янів та Товстий Ліс для доставки вантажів, призначених для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і прибирання вагонів після вивантаження. Оплата праці локомотивних бригад проводилась в підвищених розмірах, облік виконаних робіт і оплата праці проводилась згідно маршруту машиністів і картки доз радіоактивного опромінення. Маршрутні листи не збереглись за строком придатності. Довідка № 122 видається на підставі картки обліку доз радіоактивного опромінення.
Зі змісту допитаних в судовому засіданні свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, які працювали з позивачем в одній бригаді в локомотивному депо Коростень, вбачається, що працівники локомотивного депо Коростень, згідно добового плану-графіку на станціях Янів та Товстий Ліс здійснювали доставку вантажів для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які відбувались протягом червня-липня 1986 року.
Частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року, незалежно від кількості днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів- на 10 років.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")
Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів безпідставне, так як жодною нормою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, та підтверджують періоди його роботи в зоні відчуження в 1986 р. під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами та показами свідків, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом з тим, позивачем в судовому засіданні подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, оскільки з заявою про призначення пенсії позивач звертався 16.05.2011 року. В обгрунтування заяви про поновлення строку позивач зазначив, що протягом тривалого часу надав різного роду уточнюючі документи, які б могли підтвердити період його роботи в зоні відсуження, та неодноразово звертався до відповідача з відповідними заявами про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, але у відповідь отримував лише безпідставні відмови.
З урахуванням вимог ст.ст. 99, 100 КАС України суд відновлює порушене право позивача на пенсійне забезпечення з урахуванням строку зверненння до суду, який становить 6 місяців, починаючи з 12.10.2015 року. Суд не вбачає поважних причин для поновлення пропущеного строку та призначення позивачу пенсії з дня звернення з відповідною заявою з 16.05.2011 року.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адмінстративний позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років з 12 жовтня 2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь держависудовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Стрілецька