ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 липня 2016 рокум. ПолтаваСправа №816/1153/16
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., розглянувши клопотання Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_1 про забезпечення позову Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Центральна виборча комісія про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23 липня 2016 року о 19:15 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Центральна виборча комісія про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 липня 2016 року відкрито провадження у справі за даним адміністративним позовом в частині позовних вимог про зобов'язання внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року шляхом здійснення повторного перерахунку голосів виборців на всіх виборчих дільницях одномандатного виборчого округу №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року.
Прохальна частина позову містить клопотання про його забезпечення шляхом заборони Центральній виборчій комісії вчиняти дії щодо офіційного оприлюднення результатів виборів у одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подане клопотання та матеріали адміністративної справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з частиною першою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
У відповідності до частини четвертої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Відповідно до пункту 15 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 №15, суд у виборчій справі за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову (ч. 1 ст. 117 КАС України), зокрема може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, або заборонити вчиняти певні дії.
Таке забезпечення позову у виборчій справі може здійснюватися, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі або захист цих справ, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Позивач в обгрунтування поданого клопотання зазначив, що Центральною виборчою комісією може бути вчинено дії, а саме - встановлення результатів голосування та оприлюднення результатів виборів, що зробить неможливим у майбутньому виконання рішення суду.
Дійсно, згідно з частиною першою статті 100 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".
Разом з цим, суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи.
Так, суду не надано відомостей про складення Центральною виборчою комісією протоколу про встановлення результатів проміжних виборів народних депутатів України 17 липня 2016 року в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область).
Так само, відповідні відомості відсутні на офіційному сайті Центральної виборчої комісії /http://www.cvk.gov.ua/.
Оскільки результати проміжних виборів народних депутатів України 17 липня 2016 року в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) Центральною виборчою комісією, на момент розгляду даного клопотання судом, не встановлені, вимоги заявника про забезпечення позову є передчасними.
З урахуванням викладених обставин, суд не знаходить підстав для вжиття заходів забезпечення позову, оскільки позивачем не доведено, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення судового рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, у зв'язку з чим, суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача.
Також суд зауважує, що відповідно до частини третьої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.
Відповідно до приписів частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання заяви про забезпечення позову сплачується судовий збір в розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 413,40 грн.
Позивачем при поданні заяви про забезпечення позову судовий збір не сплачений, а тому його належить стягнути у судовому порядку.
Керуючись статтями 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.
Стягнути з Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_1 судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 413,40 грн (чотириста тринадцять гривень сорок копійок).
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Бойко